Još jedan napad na LGBT+ osobe: Neophodna efikasnija procesuiranja (VIDEO)

Srbija danas obeležava Svetski dan nulte tolerancije diskriminacije. Dešavanja od pre 48 sati svedoče da je realnost drugačija. U centru glavnog grada trojicu mladića zbog seksualne orijentacije napali su, kako navodi Beograd Prajd, pripadnici Skinhedsa. Mediji navode da su u pitanju muškarci od 23 i 26 godina, a da se napad na njih vodi kao pokušaj ubistva.

Prajd, Beograd. Foto: Srđan Ilić

„Svedočimo porastu napada na LGBT+ zajednicu i zločina iz mržnje i apelujemo na nadležne organe da adekvatno procesuiraju počinioce i na državu da pokaže spremnost da radi na sprečavanju i osudi svakog javnog govora mržnje, koji neretko kao rezultat imaju upravo ovakve zločine iz mržnje zasnovane na homo-transfobiji“, naveli su na svojoj objavi na Tviteru.


Za sada, od nadležnih čuli su se samo poverenica za ravnopravnost Brankica Janković i ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov, koji su pozvali institucije da osude napad i sprovedu istragu. Policija se ne oglašava, ni saopštenjem, a ni odgovorima na naša pitanja. Iz Višeg javnog tužilaštva za Marker navode da se intenzivno traga za počiniocima. Da će ovo ostati samo još jedan u nizu napada na pripadnike LGBT+ osoba koji će ostati bez epiloga strahuju predstavnici civilnog društva. 

„Brojke iz godine u godinu rastu i to je negde pokazatelj kako se može percipirati bezbednost LGBT+ osoba u svakodnevnom životu. Mi smo na primer za celu 2021. godinu evidentirali 83 slučaja, a u samo zadnjih šest meseci imamo gotovo 70 incidenata evidentiranih“, rekla je Ana Petrović iz Udruženja građana „Da se zna“.

Martin Stamenković je zbog svog izgleda i seksualne orijentacije poslednji put napadnut u tržnom centru pre svega nekoliko meseci. Pre nekoliko godina trpeo je višemesečno uznemiravanje, a bio je i praćen. Sve to prijavio je policiji.

„Ali njihovo obrazloženje je bilo da oni ne mogu da urade ništa dok ne dođe do fizičkog kontakta. I sad se vraćamo na onu temu zašto mora da dođe do fizičkog kontakta bilo kakvog da bi institucija reagovala. Dakle, ako mene neko uznemirava, a uznemiravao me godinu dana, smatram da imam pravo kao građanin ove zemlje da dobijem određenu zaštitu“, kaže Stamenković.

Osim zaštite neophodna su i efikasnija procesuiranja i primena Krivičnog zakonika koji predviđa kazne za nasilje koje je posledica diskriminacije, kao i krivično delo zločin iz mržnje.

„Mi, što se tiče prethodnih zločina iz mržnje, nemamo zavidan broj, Mislim broj je toliko mali da se ne bih ni hvalila, to je svega nekoliko presuda koje su konkretno donete za zločin iz mržnje iako se taj pravni mehanizam primenjuje od 2012. godine, znači član 54a Krivičnog zakonika Srbije se može primeniti od 2012. godine. To je sada već 11 godina, a presuda ima svega nekoliko“, kaže Petrović.

„To su sve mali delići mozaika koji mi kao društvo treba da napravimo. Ovo je jedan delić ali ovakvih delića treba još milion svakodnevno da se dešavaju, da bi i vlasti, i ljudi koji nemaju predstavu o tome kako je biti gej, trans ili bilo šta u ovoj zemlji, a postoji gora zemlja od naše, ali ni ovde situacija nije divna, koji nemaju predstavu o našoj kulturi, koji nemaju predstavu o jednostavno kako je živeti ovaj život i sa kakvim opasnostima se vi svakodnevno susrećete kada izađete iz svog stambenog objekta od tačke A do tačke B pa nazad“, dodaje Stamenković.

Život u strahu - to je realnost pripadnika LGBT+ osoba u Srbiji. Iz civilnog društva ističu da veliki broj slučajeva nasilja ni ne bude prijavljen, a da samo za 20 odsto prijavljenih slučajeva bude pokrenut sudski postupak.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.