Još nema odgovora na pitanje da li je u slučaju porodilje Marice Mihajlović došlo do lekarske greške (VIDEO)

Skoro dva meseca je prošlo otkako je Marica Mihajlović iz Šida optužila lekara bolnice u Sremskoj Mitrovici za akušersko nasilje i smrt svoje bebe. Tada je ministarka zdravlja najavila da će, u roku od dve nedelje, na osnovu spoljašnje kontrole, biti jasno šta se dogodilo. Međutim, i dalje nema odgovora na pitanje da li je u slučaju Marice Mihajlović došlo do lekarske greške!?

Foto: Insajder

Marica Mihajlović tvrdi da je na porođaju, 12. januara, doživela akušersko nasilje zbog čega je, nekoliko sati kasnije, njena beba preminula. Lekara koji je porađao, Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici tereti za teško delo protiv zdravlja ljudi. Ministarka zdravlja je u januaru izjavila da su pojedini zaposleni potvrdili optužbe Marice Mihajlović, da je obavljena unutrašnja kontrola u bolnici u Sremskoj Mitrovici, ali da treba sačekati zaključke spoljašne kontrole.

 “Tako da očekujem da ćemo za jedno dve nedelje imati, kada bude stigao i nalaz obdukcijski, tačno znati šta se zapravo desilo, ali najvažnija je u stvari izjava svih onih koji su u porođaju neposredno učestvovali šta se to desilo da dete nikako nije moglo da bude na drugi način porođeno nego vakumom i kad je to zapravo se desilo”, izjavila je 19. januara ministarka zdravlja Danica Grujičić.

Iako je izveštaj spoljašnje kontrole, prema najavama, trebalo da bude sačinjen prvih dana februara, to se još nije desilo. Zašto, nije jasno ni advokatici Sonji Hadži Borjanović, koja godinama zastupa pacijente koji sumnjaju da su nesavesno lečeni.

 “Ja ne vidim uopšte razlog da se to toliko razvlači, tim pre što je ovaj slučaj posebno medijski ispraćen i da su bili dužni da se itekako potrude da utvrde sve relevantne činjenice i na osnovu medicinske dokumentacije, naravno i postupanja koje je opisala oštećena i svih onih koji su učestvovali u tom porođaju”, izjavila je advokatica Sonja Hadži Borjanović za Marker.

 Iz Ministarstva zdravlja ne odgovoraju na pitanja Insajdera da li je završen izveštaj spoljašnje kontrole u Sremskoj Mitrovici i koji su razlozi za njegovo kašnjenje. Evropska konvencija o ljudskim pravima nalaže svim organima da kada se desi smrt u bolnici, policiji ili vojsci, mora da se sprovede detaljna istraga.

 “Nažalost, to se ne dešava. Tužno je ako treba da se ide do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu da bi oni ukazali kako treba da se ponašaju državni organi prema građanima, naročito u ovim situacijama kada dođe do smrtne posledice nekoga ko je vama blizak”, dodala je Hadži Borjanović.

Marica Mihajlović je 18. januara na društvenoj mreži Fejsbuk optužila lekara za akušersko nasilje i smrt svoje bebe. Nedelju dana kasnije u Predsedništvu je primio predsednik Republike, koji je tada rekao da je pročitao izjave koje potvrđuju njene navode. Posle toga se Marica Mihajlović javno obratila samo dan kasnije, na Fejbuku, kako bi upozorila na lažni poziv za prikljupljanje novca za nju. U međuvremenu, organizovani su protesti protiv akušerskog nasilja u Sremskoj Mitrovici i Beogradu, a javno su istupile i mnoge druge žene koje tvrde da su žrtve akušerskog nasilja. Iz civilnog sektora podsećaju da gotovo svi prijavljeni slučajevi akušerskog nasilja, ostaju nekažnjeni.

 Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.