Jovančićević (Hemijski fakultet) u Markeru: Broj akcidenata u rudnicima bi se smanjio ako bi se poštovali zakoni (VIDEO)

Profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančićević izjavio je u "Markeru" da bi se broj akcidenata u sektoru energetike smanjio ako bi se sprovodili već postojeći zakoni. Jovančićević je ocenio da se u Srbiji ne poštuju zakoni u oblastima energetike i zaštitite životne sredite.

Profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančićević

"U energetici, a pre svega unutar energetike u oblasti rudarstva svakako bi rezultati bili mnogo bolji i životi rudara zaštićeniji ako bi se sprovodio zakon. Kako će se sprovođenje zakona sprovesti, to je drugo pitanje. Da li treba da se formiraju posebna tela ili na neki drugi način - to je tehničko pitanje", rekao je Jovančićević, čije je polje naučnog interesovanja organska geohemija i hemija životne sredine.

Na pitanje da li bi privatizacija u oblasti rudarstva donela rešenje, Jovančićević, koji je i član skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine ispred Demokratske stranke, ocenio je da bi privatizacija donela nove probleme.

"Teorijski gledano, mnoga preduzeća moraju da se privatizuju ali način privatizacije, ne samo u energetici, nisu garant da bi se situacija poboljšala. Pogledajte samo u Boru i Majdanpeku gde imamo kineskog partnera koji se tako bahato ponaša prema teritoriji i građanima Srbije. Ne znam ko bi trebalo da dođe i kakav bi privatnik poboljšao situaciju u sektoru rudarstva", naveo je on.

Šestorica rudara juče su preživela trovanje gasom u rudniku mrkog uglja Štavalj kod Sjenice. Osmorica rudara nisu preživela trovanje metanom u rudniku Soko u aprilu. Ono što je zajedničko dvema rudarskima nesrećama jeste trovanje gasovima. 

Jovančićević je rekao da je rizik rada u rudniku velik zbog prisutnosti raznih otrovnih gasova i dodao da su najopasniji metan, ugljenmonoksid i ugljendioksid.

"Ono što sam mogao da saznam o rudniku Štavalj jeste da je najverovatnije bilo u pitanje trovanje ugljendioksidom, što je u neku ruku srećna okolnosti. Zašto? Zato što je manje toksičan od ugljenmonoksida. Ova tri gasa redovni su pratioci mrkog uglja", naveo je on.

Osnovno tužilaštvo u Aleksincu odbacilo je nedavno krivičnu prijavu Ministarstva rudarstva i energetike protiv 14 nadležnih, zbog nesreće u rudniku Soko, prošlog aprila. Na pitanje da li je u takvoj nesreći moguće sve pripisati višoj sili, Jovančićević je odgovorio da je, teorijski gledano, u svakoj situaciji sličnoj ovim u rudnicima Štavalj i Soko odgovornost na ljudskom faktoru.

"Po definiciji bi moralo da se u svakom trenutku odreaguje na pravi način da se spasu ljudski životi. Dakle, mere bezbednosti u takvim okolnostima moraju biti na najvećem mogućem nivou. Akcidenti se mogu desiti brzo i nepredviđeno, ali mere predostrožnosti moraju biti takve da spasu živote", naveo je Jovančićević.

Komentarišući svoju raniju izjavu da je "Srbija mala za nove rudnike", Jovančićević je kazao da su poslednjih godina aktuelna pitanja otvaranja rudnika litijuma kod Loznica i zlata u Žagubici, ali da je problem u netransparentnosti tih projekata.


Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.