Kada ćemo moći da tražimo ekonomsku i socijalnu pravdu pred Komitetom UN? (VIDEO)

Pravo na lečenje, obrazovanje, socijalnu zaštitu, pravo na rad i pravičnu zaradu… sve su to ekonomska i socijalna prava građana koja država mora da poštuje. Kada to ne čini, građani pravdu traže na sudu. Dodatnu zaštitu mogli bi da zatraže i na međunarodnom nivou, pred Komitetom Ujedinjenih nacija za ekonomska i socijalna prava. Međutim, da bi mogli pred Komitet, Srbija najpre mora da ratifikuje takozvani Opcioni protokol, za šta, do sada nije bilo političke volje.

Programski direktor Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11 Danilo Ćurčić objašnjava za „Marker” da bi građani, kada bi se ratifikovao Opcioni protokol, imali sličan mehanizam kao kada se obraćaju Evropskom sudu za ljudska prava.

„Samo što se ovde, naravno, ne radi o sudu već o Komitetu koji ne donosi presudu već donosi mišljenje, u stvari daje smernice i svojim tumačenjem onoga što jesu međunarodni standardi ljudskih prava, odnosno što jeste Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, daje smernice državnim organima, što upravnim, što pravosudnim, na koji način da oni sprovedu ono što jesu obaveze Republike Srbije”, kaže Ćurčić.  

Razgovor o ratifikaciji Opcionog protokola Inicijativa A11 započela je pre pet godina. Obećanje da će država to učiniti do kraja 2022. javno su dobili od nekadašnje ministarke za ljudska i manjinska prava, u studiju Televizije Insajder.

„Mi smo imali razne dogovore sa Ministarstvom spoljnih poslova, i na kraju smo postigli dogovor. Oni su rekli "dajte vi u proceduru, potpisivanje u Njujorku do polovine ove godine" i onda redovne procedure do kraja godine za ratifikaciju u Parlamentu”, izjavila je Gordana Čomić 24. februara ove godine u emisiji „Marker”.

 

Kraj godine je stigao, kao i novi ministar. Zato smo isto pitanje uputili i novom kabinetu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

„Kako je Vlada formirana tek 28. oktobra 2022. godine i da je za usvajanje Opcionog protokola po Zakonu o planskom sistemu potrebna određena procedura Vlade koja je u punom kapacitetu, to u ovom momentu nije bilo moguće doneti. Ministar Tomislav Žigmanov je više puta naglasio kako je ministar kontinuiteta i više puta se založio za ova dokumenta”, navodi se u odgovoru Ministarstva.

Ratifikaciju Opcionog protokola, kako su nam odgovorili, očekuju u narednom periodu, i podsećaju da je isto obećala i premijerka 10. decembra na Međunarodni dan ljudskih prava. 

„Nema nešto preterano razloga više da se čeka zapravo. Imamo funkcionalnu Vladu koja je u svom punom mandatu, imamo opredeljenje koje je država već rekla i zapravo nema razloga da se sada nešto oteže sa tim procesom”, smatra Ćurčić. 

I u 2023. pratićemo da li će Vlada kontinuiteta ispuniti obećanje. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.