Kako će novo povećanje plata i penzija uticati na budžet? (VIDEO)
Vanrednih izbora će biti, saglasni su predsednik i premijerka, kao i povećanja plata i penzija. Od jeseni, najavljuju veće plate u javnom sektoru - najveće povećanje biće u prosveti i zdravstvu, iz dva puta oko 16 odsto, a i penzionere očekuju dva povećanja, u oktobru pa u januaru, ukupno za oko 20 odsto.

"Želimo da osnažimo naše učitelje, naše nastavnike, da pokažemo da brinemo o njima i obezbedili smo novac, imali smo muku u razgovoru sa MMF-om, ali mislim da ćemo uspeti to da rešimo. Penzioneri će sa sadašnjih 324 evra prosečne penzije, za samo šest meseci imati prosečnu penziju 390 evra, to je najveće povećane penzija u istoriji Srbije u apsolutnim brojevima“, ističe predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ekonomista Mihailo Gajić kaže da povećanje plata ima smisla, posebno kako bi se sprečio odliv zaposlenih u zdravstvu, ali da je potrebno raditi na sistemskim rešenjima za bolji učinak najavljenog povećanja plata.
"Prva stvar kada pričamo o platama zaposlenih u javnom sektoru, prva stvar koju treba uraditi je doneti sistem, tj. Zakon o platnim razredima, koji bi trebalo da bude sistemsko rešenje kako će se povećavati plate u javnom sektoru, umesto da se omogućava izvršnoj vlasti da prema svojim političkim potrebama povećava plate ovima ili onima na prilično diskrecioni način kako njima u tom trenutku treba“, smatra Gajić.
Jedna od najavljenih mera jeste i pomoć od 10.000 dinara za decu do 16 godina. Ipak, takva vrsta pomoći, smatra sagovornik "Markera", nije tako veliko opterećenje za budžet kao što je trajno povećanje penzija.
"To je jednokratni rashod, koji samim tim nije puno veliki kad se posmatraju sveukupni rashodi države, dakle mnogo veći problem za budžet predstavlja povećanje penzija, imajući u vidu da se ona isplaćuje svakog meseca. Dakle povećanje, penzija od 1%, znači oko sedam milijardi dinara više za isplatu svakog meseca. Naravno penzije su najinteresantnije za ovu izvršnu vlast zato što odatle potiče najveći pul glasova za vladajuće stranke, ali ovo povećanje nominalno, imajući u vidu i nominalni rast BDP-a, zbog inflacije, znači da će potrošnja za penzije ostati u okviru zadatih zakonskih fiskalnih pravila“, objašnjava Gajić.
Efekti povećanja plata i penzija na budžet i privredni rast videće se tek za nekoliko meseci, a od ekonomske situacije, u svetu i zemlji, zavisi i da li će Međunarodni monetarni fond uvažiti molbu predsednika Srbije da na jesen struja ne poskupi, kao što je ranije dogovoreno.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.