Kako je moguće da Srbija za isto delo neke optužene isporučuje, a neke druge ne isporučuje Hagu? (VIDEO)
Pravni naslednik Haškog suda - Mehanizam za ratne zločine - ponovo je prijavio Srbiju Ujedinjenim nacijama jer odbija da izruči dvoje funkcionera Srpske radikalne stranke. Srbija već osam godina odbija da izruči Petra Jojića i Vjericu Radetu, pozivajući se na odluku Višeg suda u Beogradu prema kojoj država nema obavezu izručivanja Hagu zbog nepoštovanja Suda.

Međutim, Srbija je mnogo ranije isporučila dvojicu optuženih baš za to krivično delo. U svim tim slučajevima, Sud se poziva na Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom. Naizgled nedosledne sudske odluke i u Mehanizmu u Hagu - dok traži da Srbija isporuči dvojicu radikala, njihovom lideru omogućava da mu se, za isto delo, sudi u našoj zemlji.
Viši sud u Srbiji, u različitim vremenskim periodima, donosi potpuno različite odluke vezane za istu vrstu postupaka, a u okviru saradnje sa Tribunalom u Hagu. Godine 2008. i 2011, Viši sud odlučuje da Srbija isporuči Hagu Ljubišu Petkovića i Dragomira Šećanca, kojima se sudilo za nepoštovanje Suda.
Za to isto delo, Viši sud 2016. odlučuje da Srbija ne isporuči Vjericu Radetu i Petra Jojića. I, u oba slučaja, Sud se poziva na Zakon o saradnji sa Tribunalom.
Te odluke Suda u medijima sada tumači jedan od takođe optuženih za nepoštovanje Haškog suda, istovremeno osuđen na 10 godina zatvora zbog progona i deportacije Hrvata iz Vojvodine 1992.
"Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom predviđa da se izručuju samo oni koji su osumnjičeni za teška krivična dela iz međunarodnog humanitarnog prava, a to su ratni zločini, zločini protiv čovečnosti i genocid, a to njima nije ni pripisano, oni su pod lažnim optužbama da su uticali na svedoke“, rekao je danas Vojislav Šešelj za TV Happy.
"Poseban problem o čemu pominjete, da je Vojislav Šešelj, osuđeni ratni zločinac, gost ne samo u medijima, nego je on i javna ličnost koja se vrlo rado poziva na razne ceremonije, pa čak i takve koje organizuju državni organi. On nije jedini primer“, podseća direktor Fonda za humanitarno pravo Nenad Golčevski.
Direktor Fonda smatra da kontradiktorne odluke Višeg suda, zahvaljujući kojima smo neke optužene isporučili Hagu, a druge ne, predstavljaju štetnu praksu.
"Ništa se nije promenilo. Naš sud, naša obaveza i dalje da sarađujemo sa tribunalom, sada mehanizmom. Tu se ništa nije promenilo. Ono što znamo da je različito, različiti su predmeti u kojima se to dešava. A predmeti za nepoštovanje suda, predmet Jojića i Radete, se odnosi na suđenje Vojislavu Šešelju. Pravna država nalaže da sudije moraju da presuđuju u skladu sa zakonom“, podseća Golčevski.
Lider SRS-a, optužen za nepoštovanje Haškog suda, ide korak dalje – pa objašnjava da Hag odbija da Jojiću i Radeti bude suđeno u Srbiji, kako ne bi zastrašivali svedoke i uticali na njih. Sve to prate uvrede na račun svedoka.
"Ti svedoci izjavljuju da im preti opasnost u Beogradu, pa ne smeju ovde da svedoče, nego bi u Hagu. Oni su podmićeni, potplaćeni, a Hag još nije ni otkrio njihova imena. Mi znamo koji su, mi znamo koja su to đubrad“, izneo je danas uvrede na račun svedoka Vojislav Šešelj.
Direktor Fonda podseća da je odluka o prebacivanju postupka protiv Radete i Jojića iz Haga u Srbiju najpre doneta, pa preinačena - upravo zbog mogućeg zastrašivanja svedoka.
"Prvo su jasno propisani kriterijumi po kojima neko može da bude optužen za nepoštovanje suda. Da je kriterijum vređanje zvaničnika suda, pa ne znam koliko bi bilo optužnica izdato u Srbiji. To nije kriterijum. Ono za šta su optuženi za nepoštovanje suda se pre svega odnosi na zastrašivanje, upućivanje pretnje svedocima, pokušaj podmićivanja svedoka, ili objavljivanje poverljivih informacija“, kaže Golčevski.
Vojislavu Šešelju i četvoro njegovih saradnika može da se sudi u Srbiji, a Vjerici Radeti i Petru Jojiću ne - i to sve zato što u postupku protiv lidera radikala nema bojazni od uticaja na svedoke, osim možda ako u javnim obraćanjima ne nastavi da tumači i postupak koji bi zbog vređanja Haškog suda trebalo da se vodi protiv njega.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.