Kako je rektor Univerziteta u Beogradu postao meta vlasti i tabloida

Blokade visokoškolskih ustanova traju mesecima i dok mnogi pružaju podršku studentima, ovi protesti istovremeno izazivaju i targetiranje pojedinaca. Tabloidni mediji proteklih meseci igraju ključnu ulogu u tim napadima, služeći kao instrument vlasti. Najnovija meta pritisaka je rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić, koga su vlast i tabloidi označili kao glavnog aktera, koji stoji iza studentskih blokada i protesta.

Vladan Đokić, rektor Reogradskog univerziteta. Foto: Insajder

Ovoj narativ počeo je nakon gostovanja u emisiji “Oko” na Radio-televiziji Srbije (RTS), gde je rektor Vladan Đokić, između ostalog, istakao i da država i Univerzitet ne bi trebalo da budu suprotstavljene strane, iako se tako predstavljaju, kao i da Univerzitet nije neprijatelj države niti želi da je ruši.

Nedugo zatim, tabloidi su počeli da plasiraju naslovne strane koje aludiraju na mentalno stanje rektora, sa naslovima - "Rektor Vladan Đokić, gostujući na RTS-u, pokazao da nije sasvim svoj" i "Da li je rektor lud ili se samo pravi?!". Ubrzo nakon toga, oglasio se i predsednik Aleksandar Vučić.

“Da ne ulazimo u to da su organizatori protesta upravo rektor i mnogi dekani, da sve to ostavimo po strani, da se pravimo ludi i da to ne znamo i da kažemo da to nije istina… jesi li ti radio ili nisi radio? Biće da nisi. Ako nisi radio, za to da dobiješ platu ne možeš, da si još sto puta rektor i da nam još sto puta pretiš batinom studentskom ili ne znam ni ja čime. Tačka”, rekao je predsednik Aleksandar Vučić.

Ovakve i slične izjave političara iz vladajuće stranke nastavile su se i u narednim danima i to u gostovanjima na televizijama sa nacionalnom frekvencijom. 

“Oni niti znaju koliko imaju studenata u plenumu, niti ih je to ikada zanimalo, nikada, niti ko su ti studenti. Dakle, oni su iza blokada: dekani, rektor i ostali rektori, ali pre svega rektor Univerziteta u Beogradu”, tvrdi predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, gostujući na Pinku.

Međutim, to nije bila jedina izjava na televiziji Pink koja je targetirala rektora Đokića kao glavnog osumnjičenog za blokade fakulteta - ministar u ostavci Darko Glišić u jutarnjem programu pozvao je na njegovo hapšenje, nazivajući ga autorom "obojene revolucije".

Dekani fakulteta Univerziteta u Beogradu poručili su da klevete, uvrede i pretnje upućene rektoru predstavljaju atak na Univerzitet i naučnu zajednicu u celini.  Dok je Senat UB osudio ovaj poziv na hapšenje i apelovao na političke aktere, posebno predstavnike vlasti, da pokažu ozbiljnost i odgovornost u vršenju javnih funkcija.

"Politička borba za glasače mora imati jasne granice i nikada ne sme biti u suprotnosti sa Ustavom, zakonima i interesima države i društva. Svaki postupak javnog funkcionera koji nije u skladu sa Ustavom i zakonom predstavlja novi korak u razaranju institucija i slabljenju države. Kad takvo ponašanje prema institucijama postane manir, i država i društvo se nalaze ne samo u krizi već i u opasnosti po opstanak," poručuje Senat Univerziteta u Beogradu.

Profesorka Fakulteta za medije i komunikacije Jelisaveta Blagojević u emisiji Marker ocenila je da su verbalni napadi na rektora rezultat nastojanja vlasti da na različite načine razreši krizu u kojoj se Srbija nalazi, pri čemu se on predstavlja kao ključna figura na Univerzitetu  u blokadama. 

"Otud ta ideja da je rektor zamišljen kao neka vlast na univerzitetu, zapravo onaj koji pokreće sve što se dešava, koji sugeriše studentima, koji ne znaju još šta da misle sami, šta treba da rade, kako da se odnose prema društvu u kojem žive i tako dalje. Tako da su ti napadi prosto jedan pokazatelj kako ova vlast razmišlja, kako funkcioniše i na koji način će se razračunavati sa svima nama koji smo se usudili da zamislimo Srbiju koja nije autoritarna”, smatra profesorka Blagojević.

Rektor Đokić u svom autorskom tekstu u listu Politika poručio je da je "vlast prolazna, univerzitet trajna institucija". 

On je ocenio da je "institucija univerziteta mesto gde se slavna prošlost spaja sa budućnošću i zato je naša misija daleko važnija i od nauke i od obrazovanja ponaosob".

"Mi smo obavezni da čuvamo vrednosti. Mi nemamo pravo da budemo neozbiljni", poručio je Đokić.

Novinarka Teodora Ćulibrk

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.