Kavčić: Sistem se sveti prosvetarima zato što govore istinu, ali istina će ostati nepromenjena (VIDEO)
Fondacija “Alek Kavčić” prikupila je oko 800 hiljada evra solidarne pomoći namenjene zaposlenima u prosveti, s ciljem da se delimično ublaže posledice umanjenih zarada prosvetarima koji učestvuju u štrajku. Prema navodima fondacije, oko 20.000 prosvetnih radnika do sada nije primilo platu, a taj broj nastavlja da raste, jer su sada na meti i univerzitetski profesori. Profesor Aleksandar Kavčić, osnivač fondacije i predavač na više univerziteta, izjavio je, gostujući u emisiji 3D – Nova dimenzija dana, da suma pomoći za zaposlene u prosveti kontinuirano raste iz dana u dan.

“U visokom školstvu su takođe zaostale plate, odmazda se proširuje i naravno, potrebno nam je više novca. Ta suma novca, ovako iz dana u dan, raste za nekoliko miliona dinara, što je jako dobro. Kako nam dođe novac, tako se prosledi onima kojima je potreban - to su svi zaposleni u prosvetnom sistemu, bez obzira da li su nastavni ili nenastavni kadar, uz nekakvu potvrdu da im je zaista zakinuta plata”, objašnjava profesor Kavčić.
On dodaje da je ovaj potez vlasti ništa drugo do udar na prosvetu, koja se već godinama suočava s niskim platama i lošim uslovima rada. Takve posledice, kako ističe, vidljive su i kroz to kako se danas u društvu vrednuje “učen čovek“.
“Mi imamo potpuno obezvređivanje učenog čoveka, eksperta, jer imamo ljude u vladi Srbije koji su plagijatori, koji su kupci diploma i to svi sad otvoreno znamo, takva zemlja budućnost nema. U takvom društvu živimo i nije čudo što je ovaj apel krenuo zapravo od prosvete. U prosvetni sistem Republike Srbije 20 odsto naših sudržavljana kroči nogom svakog dana. Oni su sada u situaciji da se prema njima vrši odmazda”, kaže profesor Kavčić.
Prema rečima profesora Kavčića, trenutna situacija predstavlja odmazdu prema istini, jer studenti i prosvetni radnici već mesecima složno istupaju i “režimu govore istinu u oči“. Istovremeno, kako navodi, iako zahtevi nisu ispunjeni, a institucije i dalje ne funkcionišu kako bi trebalo, fakulteti se suočavaju sa vanrednim inspekcijskim nadzorima.
“Vi imate na raspolaganju represivne mere i sada ih koristite naspram nekoga samo zato što je rekao istinu, ali to neće promeniti istinu. To će možda samo biti represivna mera, ali, znate kako, zemlja će progovoriti. Ne možete inspekcijama da ugušite istinu, samo je sad pitanje šta je sledeći korak? Došlo je do gubitka straha, ovi zborovi, ovi ljudi što su izašli na ulicu, oni ne izlaze na ulice sa maskama, kapuljačama i kačketima kao Ćacilendu”, tvrdi profesor Kavčić.
Dodaje da postoji važan razlog zašto univerzitet treba da ima autonomiju, jer profesori igraju ključnu ulogu u društvu, koje su, kako ističe, dužni da posmatraju i unapređuju. Naglašava da bi ukidanje autonomije univerziteta onemogućilo ostvarivanje te odgovornosti.
“Zamislite da vi to ukinete (autonomiju) onda bi svi profesori kao jedan trtljali tu režimsku mantru, neki narativ režimski. Autonomija je upravo zato postavljena da se to ne bi dešavalo, jer da se to dešava, zemlja bi bila ravna. Našli biste profesore koji bi po nalogu bilo kog režima rekli zemlja je ravna. Univerzitet mora imati autonomiju, to je civilizacijska tekovina. Vlast ne voli da čuje istinu. Car ne voli da čuje da je go, pogotovo ne voli da čuje da je go od deteta” , zaključuje profesor Aleksandar Kavčić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.