Kinematografija kao sredstvo za reviziju istorije i političku promociju (VIDEO)

Od nastanka filma krajem 19. veka, propagandisti su u sedmoj umetnosti videli važnu alatku za svoj zanat – da, zarad političkih ciljeva, javnosti plasiraju poluinformacije i poluistine… U međuvremenu je film postao opšte dostupan, a filmovi u kojima se veličaju nacionalni heroji koji, sa druge strane, za druge to nisu, poslednjih godina posebno je popularna. Međutim, iza istorijske drame često se – sa više ili manje uspeha – krije propaganda. Nedavno su komšije u Kanu predstavile seriju o mađarskom plemiću koju domaća publika – tek treba da vidi.

Viktor Orban. Foto: Srđan Ilić

Da li je serija o Janošu Hunjadiju ili Viktoru Orbanu? To je pitanje koje su postavili nemački mediji uoči premijere serije „Uspon gavrana“ u Kanu, koja prati život najvećeg nacionalnog junaka Mađarske, Janoša Hunjadija, u Srbiji poznatog kao Sibinjanin Janko. U seriju od 10 epizoda uloženo je rekordnih 56 miliona evra, međutim, umesto kvalitetne produkcije, pažnju kritičara privlače političke paralele između aktuelnog mađarskog premijera i srednjevekovnog junaka; serija prati život hrabrog borca, koji sa granica Mađarske tera uljeze, a istovremeno se suprotstavlja intrigama neprijateljski nastrojenih evropskih sila.

Nalik na Mađarsku ovih dana, Hrvatska je 2019. godina dobila najskuplji film u svojoj istoriji, i to o Antu Gotovini, generalu koji je u Hagu prvobitno osuđen na 24 godine zatvora zbog zločina nad Srbima u Hrvatskoj, a koji je u žalbenom postupku - potom oslobođen. U filmu se ne pominju ni žrtve „Oluje“, niti haško suđenje. Hrvatski mediji su pisali da film ima samo ideološku svrhu i da je, kako je ocenio Jutarnji list, dosadno propagandno ostvarenje.

Tematika ratnih devedesetih i život tadašnjih vojnih i političkih vođa nije inspirativna samo državama bivše Jugoslavije. U Turskoj je 2018. snimljena mini serija o političkom lideru Bošnjaka devedesetih Aliji Izetbegoviću, koga je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan uoči premijere serije opisao kao hrabrog borca i mudrog lidera. Ove godine snimljena je i serija o komandantu Armije BiH Naseru Oriću, koji je prvostepeno osuđen u Hagu zbog ratnih zločina nad Srbima, ali je u drugostepenom postupku – oslobođen optužbi. Autori seriju opisuju kao priču o heroju koji je promenio tok rata u Bosni.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.