Kineski "Dipsik" - em besplatan, em "trese" Ameriku (VIDEO)

Pobornici teorije da je svet danas usred Drugog hladnog rata sada imaju argument više da su u pravu. Ako su se u prošlom veku svetske sile utrkivale u nuklearnom naoružavanju, sada se takmiče u trci za najbolji model veštačke inteligencije - tehnologije koja bi trebalo da preoblikuje svet. Do pre desetak dana mislilo se da su američke kompanije neprikosnovene na tom polju, međutim, pojavila se kineska alternativa "DeepSeek". Za nekoliko dana potresla je Ameriku - od Silikonske doline do berze.

Foto: Tanjug/AP Photo/Andy Wong

Umesto stotinu miliona dolara, dovoljno je šest miliona, to je poruka kineske kompanije "DipSik". Ona je razvila jezički model veštačke inteligencije jednako napredan kao ChatGPT kompanije "Open AI" i koji, na upit korisnika, može da kodira, rešava složene matematičke i naučne probleme i odgovara na pitanja na istom nivou kao i najbolji američki rival.

Dok je prva tvrdnja o skromnom ulaganju izazvala sumnje, drugu tvrdnju o kvalitetu kineske veštačke inteligencije bilo je teže pobiti. Poseban izazov za američke kompanije je taj što je "DipSik" besplatan, za razliku od "OpenAIija" koji se naplaćuje 200 dolara mesečno, zbog čega je ovih dana kineska aplikacija među najpopularnijim na internet prodavnicama u Americi. Priznanje uspehu "DipSika" ne daju samo zaljubljenici u veštačku inteligenciju, već i sam predsednik Amerike.

"Ovih dana čitam o Kini i kineskoj kompaniji koja je napravila brži model veštačke inteligencije za mnogo manje para. To je dobro, jer mislim da nije potrebno trošiti ogroman novac. Pokretanje 'DipSika' treba da bude poziv da se probudi naša industrija, kako bismo se fokusirali da pobedimo u toj trci jer imamo najbolje naučnike u svetu. Čudno je kada čujete za 'DipSik', kada čujete da je neko izmislio nešto jer mi uvek prvi imamo ideje i uvek smo prvi. Ovo je ipak pozitivan razvoj događaja, umesto da potrošite milijarde i milijarde - potrošite manje i dobijete isti rezultat", priznao je predsednik SAD Donald Tramp.

Dok se američki predsednik divi novoj tehnologiji, pokretanje kineskog modela veštačke inteligencije dovelo je do snažnog potresa na berzi.

Uspeh "DipSika" doveo je do masovne prodaje deonica vodećih tehnoloških kompanija procenjenih na bilion dolara, zbog čega su najbogatiji u svetu tehnologije izgubili ukupno 100 milijardi dolara. "Samo Envidija", koja proizvodi čipove za pogon veštačke inteligencije, izgubila je 600 milijardi tržišne vrednosti, što je rekord na Vol stritu.

I direktor "Envidije" Jensen Huang je zbog pada vrednosti svoje kompanije izgubio 20 milijardi dolara u deonicama. Direktor "Orakla" Leri Elison izgubio je 27 milijardi dolara, suosnivači "Gugla" Leri Pejdž i Sergej Brin po šest milijardi dolara, a Ilon Mask, najbogatiji čovek u svetu, vlasnik Tesle i Iksa, ostao je bez 5,3 milijarde vrednosti u deonicama. Dan posle potresa, američka berza je stabilnija, ali je daleko da povratka u prvobitno stanje.

Posle početne zatečenosti uspehom "DipSika", vodeće američke tehnološke kompanije "Majkrosoft" i "Open AI" sada istražuju da li je kineska kompanija na nelegalan način prikupila podatke ChatGPT-a, a stižu i kritike zbog cenzure; na primer, ukoliko "DipSik" pitate šta se dogodilo Trgu Tijananmen u Pekingu 1989. godine, veštačka inteligencija će vas zamoliti da promenite temu.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.