Klačar u Markeru: Vladajuća stranka ključni kompromis napravila raspisivanjem izbora u Beogradu, a ne spajanjem svih za 2. jun (VIDEO)
Bojan Klačar iz CESID-a gostujući u emisiji Marker, odgovarajući na pitanje da li su, po njemu, objedinjeni beogradski i lokalni izbori 2. juna kompromis vlasti u korist opozicije, kaže da ne bi rekao do kraja da se radi samo o kompromisu koji je napravila vlast.

"Od početka se činilo da su obe strane spremne da na tim sastancima pronađu neko rešenje. S tim što naravno ti sastanci nisu bili tehničke prirode, to su bili politički sastanci i to su bili politički pregovori i obe strane su želele da u tim pregovorima pretežno štite svoje pozicije i da iz tih pregovora izađu kao pobednici. Srpska napredna stranka čini se da je od početka bila spremna za spajanje izbora 2. juna, ali u nekom momentu je odustala od te ideje, verovatno sa željom da podigne dodatno zahteve opozicije, što je opozicija na kraju radila tražeći izbore za jesen, da bi na kraju Srpska napredna stranka prihvatila ono što je zapravo negde na početku odbila. Tako da je ovde kompromis sa strane vlasti veliki, u smislu odustali su od toga da neće da spoje izbore 2. juna, ali je kompromis opozicije takođe veliki jer su apsolutno odustali od svojih zahteva koji se tiču odlaganja izbora za jesen i odustali su faktički od jednog dela objektivnih preporuka koje mogu da se sprovedu za jedan kratak period koji je ostao do 2. juna“, kaže Klačar.
Na pitanje da li to ide više u korist vlasti ili opozicije, odgovara da ne bi govorio o pobednicima, ali da mu se čini, ako se priča o tome koja strana je mogla bolje da zaštiti svoje interese, da je to za nijansu više vladajuća stranka.
"Njima je bilo problematično da ovo budu izbori sa bojkotom, jer bi to otvorilo pitanje reputacije i pitanje legitimiteta. Oni su ovim predlogom tu mogućnost isključili, gotovo izvesno da bojkota ne bi trebalo da bude. A s druge strane, oni su jedini zapravo u kampanji, dobro organizovana stranka koja može za kratko vreme puno toga da uradi na terenu, dok je opozicija u ovom momentu uhvaćena na levoj nozi, moraju da rešavaju pitanje svoje odluke, šta će da rade na ovim izborima, Očigledno je da unutar koalicije postoje disonantni tonovi i ono što je najvažnije, ostaje malo vremena za kampanju i ostaje neka vrsta utiska da je u ovom momentu opoziciona energija nešto manja nego što je bila, recimo, u vremenu decembarskih izbora ili posle kada su bili protesti protiv navoda o izbornoj krađi", ističe Klačar.
Naglašava da je vladajuća stranka ključni kompromis napravila ne sada, spajanjem izbora 2. juna, već onog momenta kada je odlučila da raspiše Beogradske izbore, te da je zapravo ključni kompromism i ključni ustupak Srpska napredna stranka napravila onog momenta kada je odlučila da će biti ponovljeni izbori u gradu Beogradu i da je to bio njen ustupak za navode o izbornim neregularnostima i za proteste koje su bile ulicama.
"Ovo što je Srpska napredna stranka uradila danas je njima više od koristi, imajući u vidu činjenicu da oni, u ovu kampanju gde su birači i jedne i druge strane bez energije, apatični, umorni od glasanja, imaju malo lakšu poziciju s obzirom na to da imaju veoma snažnu organizaciju koja može da uradi puno terenskih i medijskih aktivnosti. U situaciji kada je već odlučeno da će biti beogradskih izbora u ovom momentu čini mi se da je ogroman interes i Srpske napredne stranke i opozicije da na tim izborima pokuša da se reši ova politička tenzija u kojoj se nalazimo. Srpska napredna stranka želi da izbegne bojkot, a s druge strane opozicija ne bi bila u stanju da izdrži faktički osam godina bez prisustva u pojedinim lokalnim skupštinama. To bi moglo za opoziciju suštinski da znači ne samo ugrožavanje činjenice da oni mogu da pobede u nekim sredinama, posebno sredinama u Beogradu ili u Gradskim opštinama ili u Nišu ili u Novom Sadu gde su izbori neizvesni, već bi to suštinski zapravo moglo da znači da se devalvira kompletna opoziciona infrastruktura van Beograda jer kako bi neko mogao da funkcioniše kao opoziciona u sredini gde osam godina nema priliku da se bavi politikom u lokalnim institucijama“, zaključuje u razgovoru za Marker Bojan Klačar iz CESID-a.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.