Ko bira knjige za javne biblioteke? (VIDEO)

Nedavno je ministar kulture Nikola Selaković najavio nove korake u borbi za očuvanje nacionalnog pisma - ćirilice. Jedan od njih je i najnovija odluka Ministarstva kulture koje će ubuduće, na velikim konkursima za otkup književnih dela za narednu godinu za potrebe javnih biblioteka, otkupljivati isključivo ćirilička izdanja naših izdavača. Međutim, da nije sporna samo ćirilica, pokazuju i dosadašnje odluke Komisije za otkup knjiga, kao i sam izbor članova Komisije.

Ilustracija. Foto: Jessica Ruscello/Unsplash

Otkupom knjiga za javne biblioteke država pomaže izdavačku delatnost, ali i omogućava korisnicima biblioteka da čitaju nova izdanja. Predlog o izboru naslova i količini publikacija koje će biti otkupljene za javne biblioteke donosi stručna Komisija koju obrazuje Ministarstvo kulture. 

Međutim smenu te Komisije traže predstavnici Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS), navodeći da njen sastav nije kompetentan. 


Predsednik UPIS-a Zoran Hamović ističe da je smisao komisije koja se time bavi upravo u tome da se odaberu najkvalitetniji sadržaji koji imaju razloga da postoje u fondovima biblioteka.

“Ako imate partijsku komisiju, ona će u skladu sa svojim interesima ili u skladu sa nekim drugim stvarima koje su im potrebne da bira naslove koje će staviti u biblioteke”, kaže Hamović za Insajder.

Komisiju bi trebalo da čine nezavisni, ugledni eksperti iz sfere umetnosti i nauke.

Međutim, u ovom trenutku u Komisiji su tri rukovodioca biblioteka i dva državna službenika, koji su prema navodima Udruženja profesionalnih izdavača u sukobu interesa i nemaju adekvatno znanje. Po kojim kriterijumima se vodilo Ministarstvo kulture kada je imenovala članove komisije, pitanje je Insajdera koje je ostalo bez odgovora. Ta komisija nedavno je od 4.484 izdanja izabrala 2.244. 

Među njima se međutim nije našlo Kritičko izdanje dela Ive Andrića, kao ni roman autora nagrađenog najvišom francuskom nagradom za književnost Gonkur, nekoliko geopolitičkih izdanja, naučnih monografija ali i knjige epidemiologa Zorana Radovanovića, poznatog po kritičkom stavu prema postupcima predstavnika vlasti.

“Ovo nije prva godina u kojoj se pojavljuje i radi komisija u okviru ministarstva sa tom vrstom zaduženja da bira knjige”, naglašava Zoran Hamović i dodaje da bi u komisiji trebalo da budu nezavisni intelektualci, pre svega profesori Univerziteta, znalci u pojedinim oblastima koji imaju razloga da svojim autoritetom budu oni koji biraju - uglavnom ljudi proverenih iskustava u zrelim godinama sa vrlo uglednim pozicijama u našoj naučnoj zajednici i našem društvu.

Otkup publikacija za biblioteke je bio problematičan i prošle godine, kada je Udruženje profesionalnih izdavača ukazalo da je Ministarstvo sa zakašnjenjem raspisalo konkurs za otkup knjiga, u vreme kada je već trebalo da bude završen. 

Slična situacija se dogodila i ove godine, jer su biblioteke spisak predloženih knjiga dobile tek polovinom avgusta, i to knjiga prošlogodišnjih izdanja.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.