Ko je odgovoran što institucije ćute (VIDEO)
Ko treba da uključi ili isključi svetlo? U uređenoj državi, u oba slučaja, glavnu reč imaju nadležne institucije koje čine sistem jedne zemlje, jer je vlast uvek i svuda promenljiva, a sistem se stvara decenijama.

Institucije ove zemlje, čini se, sede i ćute u mraku. Građani u takvoj situaciji imaju dva izbora: da veruju ili onome što kaže vlast, ili onome što tvrdi opozicija.
A takvih tvrdnji i otvorenih pitanja samo u poslednjih mesec dana, ima mnogo:
Ko je odgovoran za falsifikovanje potpisa podrške građana na izbornim listama? Zašto posle slučajno otkrivenih falsifikata nisu kontrolisani svi potpisi? Odakle glasački listići s nepoznatim imenima koje su građani nalazili u poštankim sandučićima? Koliko su na rezultate u Beogradu uticali glasači iz drugih mesta u zemlji i oni iz Bosne i Hercegovine? Da li je legalno i legitimno?
Odgovore na ta i mnoga druga pitanja ne mogu da daju ni vlast ni opozicija, već nadležne institucije.
U međuvremenu su objavljene i fotografije iz ličnih dokumenata mladih koji se već treći dan okupljaju na protestu ispred RIK-a. Za državnog sekretara Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave takav spisak je opravdan jer su, CITIRAM, u pitanju ”agenti stranog interesa”.
Institucije i na takvo targetiranje, ćute.
Javna tužiteljka Zagorka Dolovac - pred građanima bi trebalo da bude glavni čuvar zakona i garant da će Tužilaštvo raditi svoj posao. Ona se međutim godinama ne oglašava u javnosti
Ministarstvo unutrašnjih poslova - jedino ima mogućnost da istražuje sumnje. Prvi profesionalac trebalo bi da bude direktor policije koji skoro dve godine nije imenovan. Tako se nameće zaključak da odluke o svemu donosi politički funkcioner, trenutno je to Bratislav Gašić.
Republička izborna komiisija - dužna da se stara o zakonitom sprovođenju izbora. U RIK-u predstavnike imaju I vlast i opozicija, ali tako što vlast ima ubedljivu većinu. Predsednik RIK-a je od 2016. funkcioner SNS-a, pravnik Vladimir Dimitrijević.
Gradska izborna komisija - stara se o zakonitosti sprovođenja lokalnih izbora. Predsednik GIK-a u Beogradu, od 2014-te je pravnik Zoran Lukić, takođe kadar SNS-a. Ostaće upamćen po izjavi iz 2018. da GIK nije tu da lovi greške, iako bi baš to trebalo da radi
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave - dužno da vodi jedinstveni birački spisak i vodi računa o tačnosti podataka u njemu. Ministar, funkcioner SNS-a Aleksandar Martinović
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti -dužan da prati da li institucije poštuju svoje obaveze kada je reč o infomrisanju javnosti i zaštiti podataka o ličnosti. Poverenik je bivši sudija za prekršaje, Milan Marinović
Zaštitnik građana - nezavisan i samostalni državni organ zadužen da štiti i unapređuje poštovanje slobodana i prava. Dužan da, postupajući po pritužbama i sopstvenoj inicijativi, kontroliše rad organa državne uprave, republičkog javnog tužioca i drugih organizacija koja imaju javna ovlašćenja. Zaštitnika, bivši sudija za prekršaje Zoran Pašalić.
To nikako nije kompletan spisak odgovornih. Tu su ministri, njihovi pomoćnici, državni sekretari, sudije, tužioci, predstavnici nezavisnih institucija poput REM-a koji bi na adekvatan način trebalo da prati rad medija.
Bez jasnog i pravovremenog odgovora nadežnih u institucijama, građanima nije omogućeno da slobodno biraju.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.