Ko kontroliše kupovinu oružja između dva fizička lica (VIDEO)
Dva masovna ubistva u kojima je ubijeno 18 i ranjeno 19 mladih pokrenula su niz pitanja, a među njima i ona: Ko sme da ima oružje? Gde i kako legalno može da se kupi pištolj? Da li i ko kontroliše kupovinu oružja između dva privatna lica koja se dogovore na Internetu?

Kratko, repetirajuće, sportsko, vazdušno, automatsko – vrste su oružja koje definiše Zakon o oružju i municiji, koji oružje deli u četiri kategorije i propisuje ko i kako sme da ga prodaje, kao i ko i kako sme da ga poseduje. Kategorija B je svako vatreno oružje i može se kupiti tek sa potvrdom nadležne policijske uprave. Toj potvrdi prethodi zahtev fizičkog lica, obuka o rukovanju konkretnom vrstom oružja, kao i lekarski pregled. Kako kaže Milan Vuković iz prodavnice za prodaju oružja "Snajper“ pored svega navedenog “vi morate da pribavite i orman u kojem ćete držati oružje ukoliko ga nabavite“.
“Isto tako rade se bezbednosne provere po mestu prebivališta a naravno zahtev za nabavku možete podneti samo u mestu prebivališta, gde policijski službenici izlaskom na teren proveravaju ono što ste vi naveli, gde živite, sa kim živite, dolaze u vašu kuću, dolaze i u komšiluk, raspituju se o vama. Vi morate da dokažete i razlog zašto nabavljate konkretnu vrstu oružja. Vi ako podnosite zahtev za nabavku lovačkog oružja morate biti član lovačkog udruženja i morate imati položeni lovački ispit. Sa svim tim papirima i sve ono što je potrebno vi podnosite zahtev policijskoj stanici po mestu prebivališta, nakon toga rade se detaljne provere, i na kraju načelnik policijske stanice potpisuje odobrenje za nabavku oružja ili odbija zbog razloga koji i ne mora uvek da navede, takozvano diskreciono pravo da može da odbije nekoga za podnošenje zahteva“, objašnjava Vuković.
Ukoliko ne postoje smetnje, MUP fizičkom licu izdaje odobrenje za nabavku vatrenog oružja. Tek tada moguća je kupovina oružja iz kategorije B. Nešto jednostavnija je prodaja oružja iz kategorije C, gde spada i vazdušno oružje, a za šta je neophodna registracija oružja u lokalnoj policijskoj stanici. Iako je ponuda oružja oglašena na zvaničnim sajtovima prodavnica, kako ističu, ono se ne može naručiti i kupiti online! Ipak, da prostor za zloupotrebu postoji govori i činjenica da fizička lica oglašavaju oružje i putem internet oglasa. Kako pokazuje analiza, uglavnom je u pitanju oružje iz kategorije C.
“Oružje može da se kupi i od fizičkog lica ali kada vi dobijete, govorim sad o oružju B kategorije, kao i oružju C kategorije koje se prijavljuje policiji, vi morate zajedno sa prodavcem da idete u stanicu policije tamo gde je prodavac registrovan, gde vam policijski službenik popunjava odobrenje za nabavku ukoliko je oružje B kategorije, ili popunjava ispravu da ste vi od prethodnog vlasnika kupili oružje kategorije C ako je u pitanju vazdušno ili tetivno. Sa tom potvrdom oni odjavljuju oružje u policijskoj stanici gde je prijavljen prethodni vlasnik, a novi vlasnik ide u svoju stanicu policije i tamo registruje oružje. Naravno, postoje i tu zloupotrebe, mi to znamo, ljudi prodaju preko interneta na taj način bude i crne prodaje, to znamo iz priča. Opet nismo mi svedoci toga ali definitivno postoji procedura - ako se ispoštuje, tu nema nikakvih problema“, ističe Vuković.
Procedura postoji i za svakoga ko želi da radi u prodavnici oružja – obavezna je obuka za rukovanje svim vrstama oružja ali i rigorozna kontrola, policijska i sudska provera. Uprkos proceduri, 34-godišnji muškarac ubio je prošle nedelje 27-godišnju devojku, pa sebe - nakon sto ga je prijavila za nasilje. Imao je dozvolu za nošenje oružja ali mu je ono oduzeto krajem aprila. U međuvremenu se saznalo da je radio u prodavnici oružja. Odgovor ko je sve u sistemu zakazao u slučaju femicida u Novom Sadu mogao bi da da Zaštitnik građana koji je odmah pokrenuo kontrolu.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.