Koliko je klizišta u Srbiji - podatak koji godinama čekamo (VIDEO)
Da treba graditi na bezbednom zemljištu - znaju svi. Međutim, znaju li oni koji izdaju građevinske dozvole koji delovi Srbije su u riziku od klizišta? Posao izrade katastra klizišta traje već godinama, i još nije završen.

Direktor Geološkog zavoda Srbije Dragoman Rabrenović kaže da je do sada obrađena polovina teritorije Srbije.
"Mi smo do sada registrovali 68.700 pojedinačnog klizišta. I mi očekujemo za nekoliko godina sigurno da ćemo imati pri kraju ili izrađen katastar klizišta", kaže Rabrenović.
Srbija je zbog svoje geološke građe sklona klizištima. Na aktiviranje već postojećih, ali i nastanak novih klizišta, utiču prirodne katastrofe, ali često i sam čovek. Posebno kada zanemari mišljenje struke i gradi gde ne treba. Upravo to je bio slučaj 2018. godine kada se urušio potporni zid na Koridoru 10 u Grdelici i kada je javnost prvi put saznala da se na toj deonici čak 11 puta menjao projekat bez znanja glavnog projektanta.
Direktor Geološkog zavoda Srbije smatra da je moglo da se pretpostavi da će se tako nešto dogoditi.
"Kada se tako nešto dogodi, onda u toku održavanja te putne infrastrukture imamo velikih problema da se jednostavno saniraju takva područja i da se saniraju eventualno klizišta koja će se dogoditi posle izgradnje takvih puteva. Iz tih razloga je veoma bitno da znanja iz inženjerske geologije budu na neki način u prilici svi da koriste u toku tako važnih infrastrukturnih objekata", objašnjava Rabrenović.
Geotehnički uslovi, po pravilu, moraju biti deo projektne dokumentacije za izgradnju infrastrukture, stambenih zgrada ili drugih objekata. Iz tog razloga, u timu koji planira gradnju u opštinama i gradovima morali bi da budu i geolozi.
"Mi imamo tu jedan problem što u takvim prostornim planovima koji se danas rade, gde su opštine dužne da imaju svoje prostorne planove, ima jako malo geologa", ističe Rabrenović.
Zakonom iz 2015. država je zabranila ozakonjenje objekata koji su bez dozvole izgrađeni na klizištu. Ali, dok nema registra, praktično, nema ni odgovornih.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.