Kosovo hoće u Evropsku uniju, eksperti kažu “nemoguća misija” (VIDEO)
Vlast u Prištini aplicira za dobijanje statusa kandidata za prijem u Evropsku uniju. Beograd poručuje da je zahtev nerealan. Sa čime se slažu i eksperti.

U Prištini je potpisan zahteva za prijem Kosova u Evropsku uniju. Potpisali su ga kosovska predsednica, premijer i predsednik Skupštine.
„Danas činimo prvi korak ka članstvu u EU. Danas ćemo potpisanu aplikaciju za članstvo predati Češkoj koja predsedava Evropskoj uniji. To je istorijski trenutak kojim želimo da otvorimo novo poglavlje” rekao je Aljbin Kurti, nakon potpisivanja zahteva.
Članice Unije - Španija, Slovačka, Ruminija, Kipar i Grčka - ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Vladimir Međak, pravnik i ekspert za evropske integracije za Marker:
„Osnovni uslov za ulazak u članstvo, definisan članom 49 ugovora o Evropskoj uniji kaže: svaka država u Evropi može da podnese zahtev za prijem u članstvo, ukoliko deli i promoviše iste vrednosti na kojima je zasnovana Evropska unija. Znači, svaka država. Pet članica EU ne smatra Kosovo državom, samim tim ona ne zadovoljava taj prvi uslov, a to je da ga ostali smatraju jednakim da podnese zahtev za prijem u članstvo, tako da bez tog dogovora, moj odgovor bi bio, ne.”
U svim predlozima za rešenje odnosa sa Prištinom, od Beograda se traži da ne blokira Kosovo da postane članica međunarodnih organizacija. Srbija nije članica Evropske unije, ali jeste npr. Ujedinjenih nacija i Saveta Evrope, gde Kosovo takođe traži prijem. Međak Vladimir navodi da je nemoguće da članice Evropske unije koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova sklapaju sporazume:
„To je visoko političko pitanje, jer kad politika pređe na praktičan, odnosno pravni deo, dok ovih pet članica EU koje ne priznaju Kosovo, priznaju Kosovo, one ne mogu da zaključe nikakav sporazum sa Vladom u Prištini, koji zahteva ratifikaciju od strane njihovog nacionalnog Parlamenta. Podsetiću vas samo, mi imamo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, on je ratifikovan od strane EU u Evropskom parlamentu i od strane članica u skladu s njihovim ustavnim procedurama i njihovim Parlamentima. Kosovo je potpisalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju samo sa EU kao međunarodnom organizacijom, ne sa 27 država članica i u tom slučaju, taj sporazum bi mogao da bude ratifikovan u Parlamentima ovih država članica i to nije moguće.“
Zahtev Kosova za članstvo u Evropskoj uniji ministar spoljnih poslova Srbije ivica Dačić ocenjuje kao marketinški potez, za unutrašnje potrebe.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.