Krivična prijava kompanije Rio Tinto protiv članova udruženja „Ne damo Jadar“: Za jedne zaštita bezbednosti, za druge bezuspešno zastrašivanje

Iz udruženja „Ne damo Jadar“ objavili su danas da je kompanija Rio Tinto protiv njihovih šest članova podnela krivičnu prijavu. Oglasili su se i iz kompanije, navodeći da su stalno ukazivali na to da će koristiti sva pravna sredstva kako bi zaštitili bezbednost svojih zaposlenih i partnera.

Gornje Nedeljice. Foto: Srđan Ilić

Aktivista iz udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović je u video objavi na društvenim mrežama rekao da je krivična prijava podneta protiv njega i još pet članova udruženja.

„Krivična prijava se odnosi na to da su ih ljudi snimali i verbalno vređali, da sam ja prepoznatljivo lice koje ih stalno proziva po društvenim mrežama i medijima, da iznosim laži i neistine, da sam mojim vozilom pokušao da pređem u njihovu traku i da sam im ugrozio bezbednost prolaska. S tim što to nije ništa tačno. I da je bilo tako – što nisu istog dana pozvali policiju, prijavili događaj, nego sad posle neka tri-četiri meseca podnose krivičnu prijavu“, kaže Kokanović .

On dodaje da mu je inspektor jutros doneo poziv za saslušanje u svojstvu građanina, te da se on odazvao, sa advokatom. 

Nabrajao je i brojne druge krivične postupke koji su već pokrenuti protiv njega ili drugih članova udruženja, navodeći da je u pitanju ukupno 15 krivičnih prijava.

„Oni misle da će nas time zastrašiti ili zaplašiti, ali nas još više osnažuju. Bićemo još jači i da znate – i vlast i kompanija – da nećete kopati bez obzira šta god da pokušate“, poručio je Kokanović u video objavi.

Rio Tinto litijum Jadar Ne damo Jadar protest Loznica GREMLIN
Protest protiv iskopavanja litijuma u Loznici 16. oktobra. Foto: Srđan Ilić

Oglasila se i kompanija Rio Tinto, naglašavajući da „poštuje pravo na drugačije mišljenje“, da „smatra da je obaveza svih da deluju u skladu sa pravnim okvirom Srbije“, te da neće komentarisati postupke koji se vode pred nadležnim organima.

Kompanija Rio Tinto je u saopštenju istakla i da ostaje „posvećena transparentnom dijalogu zasnovanom na činjenicama“ i da „veruje da su argumentovana rasprava i dostupnost tačnih informacija ključni za donošenje odluka u interesu celokupne zajednice“. 

Kompanija je ujedno osudila bilo koji oblik nasilja, verbalnog ili fizičkog, usmerenog prema bilo kome, bez obzira od koga dolazi.

Rio Tinto u Srbiji: Potraga za blagom – bez pravila

Insajder se u dve epizode serijala „Rio Tinto u Srbiji: Potraga za blagom – bez pravila“ bavio temom ekspolatacije litijuma, koja je poslednjih godina jedna od gorućih u Srbiji. 

Naše istraživanje je pokazalo da Srbija danas nema stratetegiju upravljanja rudnim bogatstvima koja pripadaju svim građanima, iako smo prvi zakon imali još pre 600 godina. Sve vlasti su najvrednijim resursima upravljale od danas do sutra, rukovodeći se time šta je popularno, a ne šta je korisno za zemlju i građane.

U takvoj situaciji nije problem samo jedan rudnik litijuma, problem je i 40 različitih rudnika čije se otvaranje planira u skorijoj budućnosti. Detalje istraživanja pogledajte u nastavku.


Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.