Lokalni moćnici - kada institucije ne rade centar moći postaju pojedinci (VIDEO)

Kada institucije ne rade centar moći postaju pojedinci, koji nekada imaju formalnu, a nekada neformalnu vlast. Lokalnog moćnika se deo građana plaši, a deo mu se divi.

Dragan Marković Palma Foto: Srđan Ilić

Lokalni moćnici nisu karakteristika političkog života samo u Srbiji. Sami po sebi ne moraju biti sporni. Jesu sporni kada tu moć zloupotrebljavaju. Nekada su lokalni moćnici proizvod stranke, a nekada je njihova popularnost na lokalu veća od stranačke. 

Jedan od najpoznatijih lokalnih moćnika je lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma koji neprikosnoveno vlada Jagodinom od 2004. godine.  Sačuvao je političku moć uprkos brojnim aferama ali i dokazima. Od Arkanovih tigrova i Stranke srpskog jedinstva do Evrope i ekonomskog patriotizma- politički je put koji je prešao Dragan Marković Palme.

"Neko kaže ljudi moramo da budemo patriote, pa jesam patriota, i vi ste patriote a da li se patriotizam sipa u traktor sutra sutra kad ide da se ore. Sipa se nafta, ekonomski patriotizam moramo da primenimo", istakao je Marković Palma.


Lokalni moćnici nisu samo u lokalnim institucijama. Neki moć crpe iz političke stranke, neki iz privrede.  Možda najbolji primer za to je slučaj Milorada Pantića, prvi čovek SNS-a u Pećincima. Postao je poznat kada su ga predstavnici opozicije optužili da je odgovoran za to što su njihova deca, zbog političkih aktivnosti roditelja, ostala bez mesta u vrtiću. 

"Mislim da se u ovoj opštini ne sme da se uradi ništa. Šta god uradite , tako mali aktivizam, vi ste odmah sankcionisani", rekla je Jelana Mihajlović, majka diskriminisane devojčice.

U tom slučaju reagovao je ceo niz državnih institucija ali je lokalni vrtić ignorisao naloge. Na kraju su ipak deca vraćena u vrtić, ali je ceo slučaj otkrio sliku i priliku lokalnog moćnika danas u Srbiji. Biznis je počeo u vreme ratova i sankcija, menjao političke stranke kako se menjala i vlast, pa je danas vlasnik i proizvodnje i prodavnica i benzinskih pumpi i to sve baš u opštini za koju je zadužen kao predstavnik vladajuće stranke.

Vučić: Stvarno vam ovde divno izgleda. Šta imate od životinja, evo ptice sam video...

Luki: Sad imamo ptice i sve će biti male sitne životinje, da mogu deca da ih maze, a da bude bezbedno..

Vučić: Šta vam je ono u pozadini?

Luki: Ono su replike... ono u pozadini je drugi deo, druga faza. To će biti ptičiji grad, gde će deca moći da uđu i da ptice lete i da imaju sa njima konekciju.

Vučić: Vidim ja da vi sada imate više para nego što ste računali. Ne biste ovo ulagali da nije tako.

Sve dok svoju moć kanališu onako kako centrali odgovara, niko nije postavljao pitanje mogućih zloupotreba ili nepravilnosti u radu. Kada i stignu do lokalnog suda, optužbe koje im se stavljaju na teret relativizovale su se podrškom i aplauzima ispred sudnica.

Lokalni moćnici vlast na lokalu gube tek kada centrali nanesu više štete, nego koristi. 

"Lokalni moćnici u Srbiji ne vladaju preko zvaničnih institucija, oni vladaju preko klijentalističkih mreža, koje su jedne neformalne institucije, dosta snažne, istrajne, odolevaju promenama na vlasti, na republičnom nivou i veoma su funkcionalne", istako je Danilo Vuković, professor Pravnog fakulteta u Beogradu.

U ovako postavljenom sistemu, štetu imaju samo građani koji u svojim mestima - od lokalnih šerifa - ili strahuju ili od njih zavise. Lokalni moćnici istovremeno zavise od republičkih pa se tako izbori na svim nivoima svode na poligon za poličke kombinacije u cilju očuvanja moći i vlasti na svim nivoima.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.