Luiđi Manđione – kako je osumnjičeni ubica postao "narodni heroj" (VIDEO)
Sjedinjene Američke Države - zemlja je mnogih razlika, toliko velikih da su često neshvatljive za ljude sa ove strane okeana. Poslednji primer za to je slučaj ubistva direktora kompanije za zdravstveno osiguranje Brajana Tompsona, kada je umesto na osudu celog društva, osumnjičeni ubica Luiđi Manđione naišao na podršku, pa i odobravanje. Osumnjičenog ubicu pojedini opravdavaju zbog ličnog ili posrednog iskustva sa američkim zdravstvenim sistemom - iskustva koje nije ostavilo mesta za empatiju prema žrtvi; dok su drugi prema Manđioneu razvili simpatije – zbog njegovog fizičkog izgleda!

Kada je pre 20 dana stigla vest da je nasred ulice u Njujorku ubijen direktor "Junajtedheltkera", jedne od najvećih osiguravajućih kuća u američkom zdravstvu, pažnja javnosti sa smrti Brajana Tompsona ubrzo se skrenula ka pitanju: ko je mladi ubica? Tokom pet dana potrage za osumnjičenim, društvenim mrežama širile su se fotografije misterioznog mladića sa kapuljačom koji sa osmehom na licu s nekim razgovara.
Te slike su dobijale na stotine hiljada „lajkova“ i deljene su mrežama. Tako je osumnjičeni počeo da stiče popularnost koja je dodatno porasla 9. decembra - kada je uhapšen 26-ogodišnji Luiđi Manđione. Ispostavilo se da je Mađionea, odličnog đaka poreklom iz bogate porodice - prepoznao i prijavio radnik u Mekdonaldsovom restoranu u Pensilvaniji, koji je sada zasut negativnim recenzijama.
Odmah posle hapšenje pronađeni su i nalozi na društvenim mrežama osumnjičenog Manđionea, na kojima je za tri dana dobio 400.000 pratilaca. Osumnjičeni ubica - tako je, bar što se tiče društvenih mreža, postao svojevrsni narodni heroj. Milioni pozitivnih reakcija ostavljeni su na fotografijama i snimcima privođenja Manđionea i njegovog dovođenja u sud. Dok u simpatijama prema njemu dominiraju one zbog njegovog fizičkog izgleda, deo američke javnosti opravdanje za njegov postupak tražio je u američkom zdravstvenom sistemu.
"Prema podacima američkog instituta za bankrotstvo, nemogućnost da se izmiri medicinski dug je prvi razlog zbog kojeg Amerikanci proglašavaju lični bankrot. Odete kod lekara, uradite neku intervenciju, recimo neku operaciju i posle toga medicinska ustanova šalje osiguravajućoj kući račun pa se oni dogovaraju šta će osiguranje da pokrije, a šta neće. Dešava se recimo, da mislite da će vama iako ste mislili da će osiguranje da pokrije 50 odsto operacije, stigne račun da su pokrili 20 odsto. Tako ostanete sa dugom od nekoliko desetina hiljada dolara koje morate da platite iz svog džepa dok osiguranje plaćate svakog meseca a to nije jeftino", izjavila je za Svet i mi Jovana Đurović, novinarka Glasa Amerike u Vašingtonu.
S druge strane, za njegovu odbranu je sporno kakvim ga predstavljaju vlast i policija i optužuju nadležne da prave predstavu za javnost.
"Federalna i državna vlast se ophode prema mom klijentu kao da je on neka politička alatka, neka vrsta spektakla. Bio je izložen da ga svi gledaju u najvećem insceniranom sprovođenju optuženika koju sam videla u svojoj karijeri. To je bilo apsolutno nepotrebno jer on sarađuje sa organima reda", izjavila je u sudnici Keren Fridmen Agnifilo, advokat Luiđija Manđionea.
Luiđi Manđione se u ponedeljak izjasnio da nije kriv po optužbama za ubistvo Brajana Tompsona u državi Njujork, po kojima se to ubistvo označava terorističkim činom. Protiv njega se vode još dva postupka, a najteži među njima je na federalnom nivou po kojem mu preti smrtna kazna.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.