Snežana Vuković (Ministarstvo prosvete) u "Marker razgovoru": Vrata škola će biti otvorena, što duže budu udaljeni trauma će biti veća (VIDEO)

Nastava za decu koja pohađaju OŠ “Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, u kojoj se u sredu 3. maja desilo masovno ubistvo, počeće 10. maja grupnom retraumatizacijom, dok će časovi trajati pola sata, rekla je u "Marker razgovoru" Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete. Vuković je dodala da se još razmatraju načini na koji bi nastava u ovoj, ali i školama u Mladenovcu i Smederevu, mogla da se odvija, kao i kako će izgledati kraj školske godine do kog je ostalo još mesec i po dana.

Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete. Foto: Insajder

"Deca se u školu vraćaju od srede - onoliko koliko mogu da se vrate. Ostavljena su otvorena vrata škole, kao što su i danas bila otvorena, kao što će sutra biti otvorena za prvi ciklus, odnosno za produženi boravak. Smatramo da je vrlo važno da roditelji i deca prepoznaju i brigu škole i brigu celog sistema, da škola ostane otvorena za njih. Niko neće upisivati neopravdane izostanke ukoliko roditelj prepozna da je za njegovo dete traumatično da krene u školu u sredu ili četvrtak“, rekla je Vuković.


Govoreći o početku nastave za decu koja su u školi bila direktno izložena traumi, rekla je da će časovi početi grupnom retraumatizacijom tj. integracijom traume.

 "Vrlo je važno da deca prođu dva časa te sažete integracije traume, da se vidi tačno kakav doživljaj imaju, kakva su njihova sećanja, koliko je intenzivna njihova tuga. Kad se nešto izgovori onda to manje boli“, objašnjava Vuković.

Na pitanje da li je postojao drugi način da se deca vrate na nastavu, ali van škole kako se za kratko vreme ne bi ponovo suočili sa sećanjem na traumatični događaj, Vuković objašnjava da duže odsustvo iz škole može samo produbiti traumu.

"Što duže budu udaljeni iz ovog prostora trauma može biti sve veća, a ne manja, taj ’bauk’ škole će se povećavati vremenom ukoliko nemamo susrete sa njim. Nisu kolege celog dana samo razgovarale sa zaposlenima u školi, planiralo se, pravio se operativni plan zaštite za sve. Zašto je to bilo u petak, zašto ne u četvrtak ili sredu? Zato što je MUP morao da radi svoj deo posla i forenzika je morala da se obavi ta dva dana pa niko nije mogao da uđe u školu, ali prvi dan koji je nama bio dozvoljen iskoristili smo da pronađemo najbolje rešenje“, kaže Vuković.

Govoreći o drugim rešenjima, sagovornica "Marker razgovora" dodaje da je razmatrana i online nastava, ali i komabinovana.

"Mislim da je važno da u OŠ ’Vladislav Ribnikar’ i ostalim školama ostavimo prostor da deca dođu, to možda neće biti časovi, možda će to biti upravo retraumatizacija, možda ćemo uspeti da napravimo neke kontakte kroz slobodne aktivnosti, možda će kroz situacije u kojima će deca hteti da odaju pomen svojim drugovima. Mislim da taj ledeni breg iz emotivnog i kognitivnog treba da se otapa. Ako zatvorimo vrata škole, nismo pomogli“, dodaje Vuković.

Ona navodi, kada je reč o psihološkoj podršci deci, da je u dopisu Ministarstva prosvete 3. maja svim školama dato uputstvo direktorima, odeljenskim starešinama i nastavnicima da započnu razgovore sa učenicima o traumatičnim događajima.

"Važno je da čujemo jesu li tužni, uplašeni, šta osećaju u ovom trenutku. Da im objasnimo da su to normalna osećanja u ovoj nenormalnoj situaciji. Ali ukoliko neko dete i posle dva - tri dana ne želi da razgovara o tome obavezno obavestiti roditelje, stručnu službu u školi, i naravno obavestiti Centar za socijali rad jer ne znamo šta se dešava u porodici koja možda dodatno traumatizuje decu“, objašnjava Vuković.

O kraju školske godine: "Škole će dobiti uputstva“

Na pitanje kako će se završiti školska godina, Vuković kaže da je u ovom slučaju važno razgraničiti decu koja su bila direktno traumatizovana od dece koja su sekundarno traumatizovana kroz medije, kroz saznanja o tome. 

"Ali oni koji su direktno traumatizovani sigurno da će imati posebne uslove i o tome će i roditelji i škole biti obavešteni. U ovom trenutku ne znamo koje je to rešenje“, kaže sagovornica Marker razgovora.

Budući da je do kraja školske godine ostalo oko mesec i po dana, Vuković dodaje da će po pitanju ocenjivanja škole takođe dobiti uputstvo od ministarstva.

"Neće se vršiti te restriktivne mere u svakom slučaju. Ali to ne znači da nastavnici u čitavom sistemu ne treba da se potrude da kroz izgradnju emocionalnih kapaciteta pruže podršku da se dostignu oni kognitivni kako bi se završila i ova školska godina, posebno kod onih koji treba da polažu završni ispit“, dodaje.

O izmenama zakona: "Od njih se nije odustalo“

Osvrnuviši se na izmene zakona koje su se odnosile na ocene iz vladanja, Vuković napominje da se od njih nije odustalo.

"Mi smo odmah 21. decembra krenuli sa izmenama pravilnika jer je većina izmena zahtevala i izmene određenih podzakonskih akata, a kada smo to završili krajem januara, onda smo sve to uneli u zakone. Tako da sve što je važno, mi smo to uneli u zakone. 27. aprila smo završili javnu raspravu“, kaže Vuković i objašnjava šta će od stupanja izmena zakona na snagu značiti konkretno slaba ocena iz vladanja:

"Jedinica iz vladanja će značiti da vi ništa niste radili od aktivnosti koje nastavnici treba da organizuju u okviru kojih treba da pokažete  da imate određene kompetencije, da imate određene veštine, veštine empatije, toleranciju i da se bavite humanitarnim radom kroz razne projekte koji treba da se osmisle u školi. Mi smo izmenili pravilnik, ovo se dogodilo kada svi zakoni treba da idu u Vladu, ali ništa od ovoga neće biti odloženo. Vrlo je važno da se te promene dogode i da osvanu novi pravilnici“.

U slučaju da osnovac ima jedinicu iz vladanja i više prekršaja, a pritom ne može biti izbačen iz škole, očekuje se povezan rad više institucija.

"Spoljašnju mrežu podrške čine centar za socijalni rad, MUP, tužilaštvo. To su sve institucije koje treba da se obaveste kada dete počini nasilje trećeg nivoa, a posebno ako se te situacije ponove obavezno je više puta da se ponovi centru za socijalni rad šta je urađeno sa tom porodicom u kojoj se dete vaspitava. Vrlo je važno da znamo da su nastavnici, stručna služba i direktori škole u obavezi da obaveste centre za socijalni rad,  posebno ako se takve situacije ponavljaju i roditelji ne sarađuju kod pojačanog vaspitnog rada“, kaže Vuković.

Kada su u pitanju policajci u školi, Vuković zaključuje da to i nije novina, ali je važno decu upoznati sa njima.

"Imamo trećinu škola pokrivenu policajcima, tako da su oni do sada imali isto situaciju susreta sa školskim policajcima. Važno je da uprava svake škole upozna decu sa tom osobom koja će provoditi izvesno vreme sa njima i biti u njihovom okruženju“, zaključuje Vuković.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.