Marković: EPS mora ubrzano da radi na novim projektima (VIDEO)

"Nalazimo se u energetskoj tranziciji i moramo raditi što brže na izgradnji projekata, a osim toga, potrebno je veće učešće privatnog sektora za izgradnju novih energetskih objekata koje će doprineti stabilnosti energetskih sistema", rekao je u emisiji "Marker" stručnjak za energetiku Željko Marković.

Nekadašnji direktor EPS snabdevanja i direkcije za distribuciju električne energije u EPS-u dodaje i da nema mnogo vremena za gubljenje, te da se mora ubrzano raditi na razvoju novih strategija i projekata. 

"Među strategijama postoji i ona koja se zove 'Zeleni put EPS-a'. Ona bi trebalo da ide u tom smeru da se izgrađuju novi kapaciteti i da se polako gase oni kapaciteti koji su zavisni od uglja u narednih 30 godina. Ono što će biti izazovno jeste upravo zamena tih baznih kapaciteta koji nam u svakom trenutku proizvode dovoljnu količinu električne energije, dok oni obnovljivi izvori energije mnogo zavise od vremena. Zato je važno napraviti balans i naći strategiju kako se da se menjaju ti bazni kapaciteti. Osim toga, pitanje je kako ćemo odmeniti ugalj, ne samo zbog emisije gasova, već i zbog tehnološke zastarelosti naših elektrana koje su stare već 40, 50 godina i ne mogu raditi večno". 

Odgovarajući na pitanje da li se posle prelaska EPS-a u akcionarsko društvo sprema njegova prodaja, Marković ističe da to ne očekuje, kao i da je transformacija donela više pozitivnih stvari.

"Prelaskom EPS-a u AD usaglašeno je poslovanje za Zakonom o privrednim društvima, a dobra stvar je ta što država može da dokapitalizuje to preduzeće i da poveća njegovu vrednost. Druga stvar je i to da po Zakonu o javnim preduzećima, dok je EPS bio javno preduzeće postojala su neka ograničenja po pitanju plata kojih sada nema i to može da dovede do toga da se privuku i neki stručnjaci kako bi se ta kompanija bolje razvijala". 

Komentarišući trenutno stanje u EPS-u, Marković ističe da se ono znatno popravilo u odnosu na prethodnu godinu.

"Stanje je daleko bolje u odnosu na ono kada smo imali problem sa proizvodnjom uglja. Ipak je sada proizvodnja stabilizovana, između ostalog i zbog lepog vremena, i EPS je imao oko 270 miliona eura prihoda od prodaje električne energije i time je donekle anuliran onaj veliki minus od prethodne godine". 


Marković dodaje i da su EPS-u potrebni novi kapaciteti.

"Ono što sam čuo od stručnjaka koji tamo rade je da sada Polje E nije spremno da proizvodi punim kapacitetom i da se na tome radi, kao i da bi Kolubara trebalo da bude sposobna da proizvede nekih 30 miliona tona godišnje. Sada je na nekih 26 miliona tona, i pitanje da li će i toliko uspeti, dakle treba još a tome raditi", zaključuje Marković. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.