Marković (stručnjak za energetiku) u Markeru: Moglo bi da dođe do minimalnog rasta cene struje za građane, ali i njenog smanjenja za privredu (VIDEO)

Stručnjak za energetiku, Željko Marković gostovao je u emisiji Marker i tom prilikom istakao je da može da dođe do nekog minimalnog poskupljenja električne energije kada je reč o domaćinstvima dok bi za preduzeća cena mogla i da se umanji.

Željko Marković, stručnjak za energetiku. Foto: Insajder

"Prevashodno zavisi kako će se cena električne energije kretati u budućnosti. Ukoliko se ispune naša očekivanja i predviđanja, možda dođe do nekog, ali ne bi trebalo da bude značajnijeg poskupljenja električne energije. Za one kupce iz oblasti proizvodnje, odnosno komercijalne kupce, tu možemo možda očekivati da dođe i do pada cene električne energije po kojoj se ta energija prodaje“,  ocenjuje Marković.

Sa druge strane kada je reč o ceni struje za domaćinstva podseća da je ta cena u Srbiji i dalje ispod tržišne. 

"Kod domaćinstava, tu je sada cena negde i dalje ispod te tržišne i svi pritisci na EPS su bili odnosno na Srbiju, a i EPS kao državno preduzeće da se obezbedi održivo poslovanje EPS-a kroz cenu električne energije za domaćinstva, kao što je i na Zapadu. Znači oni plaćaju tu punu tržišnu cenu, dok je kod nas ta garantovana cena i dalje niža od tržišne cene. Ali opet, verovatno će se relaksirati ti pritisci imajući u vidu da EPS sad pozitivno i dobro posluje“, objašnjava stručnjak za energetiku.


Prošlo je mesec dana od kada je EPS bio pod hakerskim napadom, međutim sistem do danas nije upotpuniti ponovo uspostavljen. 

"A šteta jeste velika zato što se iz godine u godinu sve više i više oslanjamo na poslovanje i informatiku. Sve i ono što se nekada radilo ručno, sada se to sve radi kroz računare i to otežava dosta situaciju“,  ističe Marković.

Taksa za emisije CO2 bi trebalo da se uvede 2026. godine. 

"Suština jeste da smo mi bili nelojalna konkurencija na Zapadu kada izvozimo naše proizvode, jer mi unutar Srbije nemamo sistem za plaćanje nekih taksi na emisije, dok Evropa ima takozvani EUETS mehanizam, gde svi oni koji emituju CO2 moraju da plate i određene takse i ta taksa iznosi negde od 80 do 90 evra po toni emitovanog CO2. Ideja uvođenja tog mehanizma jeste da se i naši proizvodi, odnosno da se uvoznik oporezuje i da na taj način praktično se ne pravi nelojalna konkurencija njihovim firmama. Što se tiče električne energije, da se vratimo, ta taksa se takođe uvodi 2026. i sva ona električna energija koja se bude izvozila, budući da mi dosta energije proizvodimo iz uglja, onda bi ona bila opterećena praktično tom taksom, koja bi tu cenu povećala i za nekih stotinak evra“, pojašnjava stručnjak za energetiku.

Jedan od zahteva Evropske unije je i da EPS uvede internu taksu za CO2 u naš sistem. Sagovornik Insajdera kaže da ukoliko dođe do toga da bi tek tada građani mogli da osete na svojim računima za struju. 

"Ukoliko bi mi napravili naš interni sistem oporezivanja CO2 emisija, onda bi EPS morao da plati tu taksu na svu proizvodnju. A onda bi naravno to dovelo do povećanja cene električne energije u svakom slučaju“, objašnjava stručnjak za energetiku u konsultantskoj kući Dilojit, Željko Marković.

Zaključuje da je dobro što je EPS krenuo da realizuje neke projekte u energetici i što se na taj način krenulo sa mrtve tačke. 

Izvor: Insajder 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.