Mia David: Virtuelni spomenik kao jedini dostupan prostor za žrtve genocida u Srebrenici

"Ako to nije fizički, treba da bude digitalni prostor", rekla je Mia David, autorka rada "Život je ono što sanjaju mrtvi" koji je večeras predstavljen ispred Skupštine Srbije u okviru programa "Srbija: 27 godina posle genocida u Srebrenici".

Sećanje na žrtve srebreničkog genocida u Beogradu / Foto: Insajder

Reč je o aplikaciji koja posredstvom mobilnog telefona prikazuje imena žrtava genocida na zgradi parlamenta.

Autorka Mia David izjavila je da se u aktivističkim krugovima godinama govori o tome kako bi mogao da se napravi i kako bi izgledao spomenik žrtvama genocida u Srebrenici.

"Nervira me što smo mi aktivisti koji se bavimo suočavanjem sa prošlošću stalno u nekoj nemoći. Mislim da iz toga treba da se izađe i da treba da zauzmemo prostor koji nam je dostupan", objsnila je autorka.

Pomeranjem telefona, prisutni su mogli da vide imena 8.372 žrtve genocida sa datumima rođenja.

Mia David poručila je da joj je bilo važno da bude simbolički prostor i da je zato izabrala Skupštinu Srbije.

Sveće za žrtve srebreničkog genocida

Aktivisti i građani su u parku ispred Predsedništva Srbije paljenjem sveća odali počast ubijenima u genocidu u Srebrenici.

Predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Sofija Todrović rekla je da je ideja da svi građani Beograda, koji, kako kaže, to žele, mogu da zapale sveće i iskažu pijetet žrtavama srebreničkog genocida.

"Zapravo, da iz Beograda ode i neka druga slika i da postoje ljudi koji veruju da se mir gradi priznavanjem činjenica i da govorimo istinu o onome što se desilo, bez toga da nekome uskraćujemo pravo da pati za svojim bližnjima", istakla je ona.

Ove godine, kako je objasnila, paljenje sveća praćeno je zahtevom da se 11. jul u Srbiji proglasi Danom sećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Aktivistkinja je pozvala vlast i sve predstavnike civilnog društva da se priduže toj inicijativi, a državu, kako navodi, da prizna genocid u Srebrenici.

Ispred Predsedništva nije bilo okupljenih desničarskih grupa koje negiraju genocid.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas je sahranjeno 50 žrtava, od ukupno 8.372 osobe koje su stradale taj dan. 

Na komemoraciji održanoj u Potočarima ni ove godine nije bilo zvaničnika Srbije.

Za ubistvo više od 8.000 Bošnjaka tokom nekoliko dana jula 1995. godine do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora. Zločini su pred Haškim sudom okarakterisani kao genocid, i to kao jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih.

Izvor: Agencije, Insajder


Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.