Mijačić: Nije moguće da se danas u istoj meri ponove zločini iz 2004. godine (VIDEO)

Moguće je da se desi incident na Severu Kosova, prošlogodišnje barikade su mogle da budu sličan scenario, ali nije moguće da se ponove zločini iz 2004. godine u istoj meri, rekao je u „Markeru“ koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa Evropske unije za saradnju Beograda sa Prištinom Dragiša Mijačić.

Koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa Evropske unije za saradnju Beograda sa Prištinom Dragiša Mijačić. Foto: Insajder

Pre devetnaest godina, tokom tri dana nasilja, na Kosovu i Metohiji ubijeno je 23-oje ljudi, ranjeno oko hiljadu, proterano je više od 4.000 Srba i drugih nealbanaca, zapaljeno i uništeno stotine kuća, kao i 35 crkava i manastira. Martovsko nasilje u kojem je, prema nekim procenama, učestvovalo 70 hiljada ekstremnih Albanaca, pokrenuto je zbog, kako je utvrđeno, lažne vesti da su troje albanske dece, koja su se utopila u selu Čabra u Opštini Zubin Potok, u reku naterali - Srbi.

„Ja sam tih dana bio u Zubinom potoku, svedok sam nekih dešavanja, zaista je bilo zastrašujuće, ne samo u samom Zubinom potoku i selu Čabra. Stalno smo bili pored sredstava javnog informisanja, zaista je bilo zastrašujuće i puno negativnih emocija nosim iz tog perioda“, rekao je Mijačić i dodao da ne veruje da će ikada više sprovoditi neka istraga vezana za te incidente.


Kako dodaje, KFOR je odreagovao na različite načine u odnosu na to u kojem sektoru se dešavalo nasilje. 

„Američki KFOR je jako dobro reagovao, oni su uspeli da zaštite ljude, rumunski je zaštitio manastir Visoki Dečani, dok u nekim drugim sektorima, naročito u nemačkom je manje više sve uništeno, Francuzi se nisu nešto pokazali“, smatra Mijačić.

Ističe da je od tog perioda vrlo malo rađeno na pomirenju i razumevanju dve zajednice.

„Imajući u vidu da nema pomirenja, da obe zajednice žive odvojenim životima, ovakve nemile događaje možemo gledati u budućnosti u izolovanim incidentima“, navodi on.

Navodi da u tom pogledu sporazumi zaista jesu značajni.

„Nakon potpisivanja Briselskog bio je niz godina da nije bilo incidenata ili bar nije bilo velikih. Od uvođenja taksi od 100 odsto na uvoz robe počela je nova serija incidenata. Sa ovim novim sporazumom može se očekivati novo smirivanje tenzija, ali jako je važno raditi na pomirenju, a ne samo na potpisivanju sporazuma“, ističe Mijačić.

Govoreći o sutrašnjem susretu predsednika Srbije i kosovskog premijera, u prisustvu evropskih i američkih izaslanika Miroslava Lajčaka i Gabrijela Eskobara u Ohridu, Mijačić kaže da misli da će to biti veoma važni razgovori, ali da se neće postići dogovor o aneksu o primeni predloga Sporazuma o rešavanju kosovskog pitanja.

„Mislim da će se susreti nastaviti na tehničkom nivou do 22. marta, a da će se tad postići neka vrsta sporazuma o aneksu, da bi se 23. marta Evropskom savetu raportiralo da postoji dogovor, ne samo oko osnovnog sporazuma, nego i oko aneksa“, navodi on.

Sveobuhvatni sporazum koji obuhvata priznanje Kosova, dodaje, ne očekuje do kraja godine, ali kaže da možemo očekivati potpisivanje ovog evropskog sporazuma o normalizaciji.

„Verovatno tokom leta ili tokom rane jeseni doći će do formalnog potpisivanja i formiranja ZSO“, ocenjuje koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa Evropske unije za saradnju Beograda sa Prištinom.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.