Milivojević: Izbor Macuta - pokušaj kupovine vremena (VIDEO)
Izbor Đura Macuta za mandatara je pokušaj kupovine vremena, a da se ne izađe u susret zahtevima koji nisu više samo zahtevi studenata već naroda, ocenjuje politikolog Cvijetin Milivojević. Gost Insajder televizije ističe da nije problem to što on nema političku karijeru, kao i da njegova profesionalna biografija jeste čista, i dodaje da “konačno imamo stručnjaka koji nema sumnjivu diplomu” i koji je u svojoj oblasti ekspert. Ipak, Milivojević ocenjuje i da je reč o političkom potezu vlasti i da će nova vlada, ukoliko bude formirana, biti politička, a ne ekspertska.

“To je veliki pomak, recimo, u odnosu na bivšeg eksperta na čelu vlade, gospođu Brnabić, koja je utrošila tri mandata, a nije ubedila građane za šta je ona to bila ekspert. Nju je takođe predsednik Vučić najavio kao eksperta i nestranačku ličnost. Ona je završila sada kao partijski ekspert za partijsku propagandu. Međutim, uz dužno poštovanje tako čistoj biografiji profesora Macuta, to je više nego jasno da je reč o pokušaju da se kupi nešto malo vremena, a da se ne izađe u susret zahtevima koji nisu više samo zahtevi studenata, to je zahtev jedne narodne bune”, pojašnjava Milivojević gostujući u emisiji Marker.
Milivojević je dodao da misli da je to pokušaj da se čista biografija profesora Macuta “iskoristi kao otirač”, da se, kako kaže, premosti ono što je osnovni zahtev studenata - vraćanje vlasti, kako je objasnio, pre svega vraćanje vlasti oličene u predsedniku Republike, na ustavna podešavanja.
“Imamo jedan ozbiljan problem sada. Bez obzira na sadašnji saziv Skupštine, jer vladajuća većina ima dve trećine poslanika, U matematičkom smislu nije problem izabrati vladu na čelu sa profesorom Macutom, ali je u pravnom smislu reči izuzetno problem. Mi imamo 25. novembra stanje državnog udara u Narodnoj skupštini, jer je predsednica Narodne skupštine, bivša premijerka, faktički poništila, uzurpirala, otela prava i ovlašćenja institucije koje se zove Narodna skupština, a koja, kao što znate, najviše zakonodavno i predstavničko telo u ovoj zemlji. Prema tome, bilo kakav izbor profesora Macuta za mandatara, odnosno njegovog kabineta i ustoličenja u Vladu, je problematičan. I biće problematičan i retroaktivan. Čak i ako to uspe na jedan kraći rok”, izjavio je za Insajde Milivojević.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.