Ministarka Đedović: Nadam se da neće biti poskupljenja struje i gasa do kraja godine (VIDEO)

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je u emisiji "Insajder Intervju" da se nada da se cene struje i gasa neće menjati do kraja godine.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović. Foto: Insajder

"Treba da budemo realni, treba i u narednim godinama da razmišljamo kako da dođemo do adekvatnih cena a opet da one budu pristupačne za naše građane i privredu. Ove godine smo iz budžeta izdvojili tri puta više sredstava za energetski ugrožene kupce", rekla je ona.

Đedović je navela da je cena struje u Srbiji među tri najjeftinije u Evropi.

Na pitanje dokle se stiglo u transformaciji Elektroprivrede Srbije (EPS) iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, Đedović je odgovorila da su značajni koraci napravljeni u poslednjih osam meseci.

"Tu nema misterije niti skrivenih namera države, već jasna i odlučna namera da unapredi poslovanje našeg najvećeg javnog preduzeća. Kao kada gradite kuću, prvo morate da imate temelj, da ga dobro postavite i onda nešto na njega nadograđujete. To sve traži vreme, teško je preko noći nešto seći, menjati. Mislim da smo za relativno kratko vreme napravili dobre pomake", navela je ona.

Đedović je rekla da će forma akcionarskog društva EPS-u dati mnogo veće slobode kada je u pitanju tržišno efikasno poslovanje i da to ide u korist preduzeću.

"Preduzeće ima više odrešene ruke za donošenje dosta odluka. Imate puno odluka koje je ranije trebalo da imaju saglasnost Vlade Srbije, a sad će to manje biti slučaj. Vlada je svesno ušla u tu reformu i mislim da je to bila odluka u pravom pravcu i neophodna za razvitak našeg privatnog sektora", kazala je ona.

Govoreći o protestima radnika rudarskog basena "Kolubara" - "Jedinstvo Kolubara", čiji su zahtevi poništavanje promene pravne forme EPS-a i smena Đedović, ona je rekla da bi se zabrinula "kada bi svi bili zadovoljni reformama".

"To što postoji određeni otpor je normalno i očekivano. Kada se uhvatite ukoštac sa određenim radikalnim, ali značajnim promenama jasno je da ne mogu svi da budu zadovoljni. Velike države u Evropi kada su se suočavale sa velikim promenama, bilo je puno otpora i štrajkova. Na sreću, to ovde nije slučaj, mi nemamo štrajk kao takav. Organizacija (Jedinstvo Kolubara) ne pripada reprezentativnom sindikatu radnika EPS-a", navela je ona.

Đedović je kazala da je videla protest radnika "Kolubare" ispred svoje kancelarije i da je bilo "precizno 23 čoveka, uključujući i novinare".

"Ne želim da zvuči da me ne zanima šta oni misle, ali zahtev da se poništi odluka Vlade Srbije i da se traži moja ostavka - mislim da je država malo ozbiljniji način funkcionisanja i rada nego što su zahtevi nekih koji žele da se ništa ne promeni", istakla je ona.

Đedović je naglasila da u suštini tih promena u Elektroprivredi Srbije nije privatizacija.

"Privatizacija znači ono što se desilo Naftnoj industriji Srbije (NIS) i ja nisam sigurna - možda je to tada bila procenjena kao dobra odluka ali svakako da mi imamo naša energetska preduzeća u našem vlasništvu mislim da je glavni prioritet Vlade", dodala je ona.

Govoreći o zalihama gasa kojima Srbija raspolaže, Đedović je rekla da trenutno ima zalihe za dva meseca potrošnje i da će naknadno planirati da li je potrebno više od toga za narednu zimu.

"Startna pozicija nam je poprilično dobra, produžili smo ugovore za skladištenje sa Mađarskom. Naravno, moramo da pratimo koliko će nam biti potrebno gasa za proizvodnju struje, moram da pratimo kako će se kretati i moramo da reformišemo naš gasni sektor", dodala je ona.

Đedović je rekla da će se planirati ulaganja za diversifikaciju izvore snabdevanja gasom, zbog čega je završena gasna interkonekcija sa Bugarskom koja će omogućiti dodatan izvor gasa i dodala da se završetak Balkanskog toka pokazao izuzetno važnim tokom energetske krize jer je Srbija postala tranzitna zemlja između Istoka i Zapada.

"Planiramo da idemo u gradnju gasne interekonekcije sa Severnom Makedonijom i da dođemo do izvorišta tečnog gasa, u Grčkoj pre svega. Za energetiku nema brzih rešenja", naglasila je ona.

Komentarišući navode nekih nevladinih organizacija da je rudarska kompanija "Rio Tinto" nastavila da radi na projektu "Jadar", Đedović je navela da je uredbom Vlade Srbije iz 2022. doneta odluka o prestanku važenja Uredbe za realizaciju tog projekta i da je to činjenica.

"Šta jedna privatna kompanija radi - nama je apsolutno bitno da ne radi ništa što nije u skladu sa dozvolama ukoliko takve dozvole postoje a takve dozvole ne postoje. Ono što mogu da kažem, Srbija je zemlja koja ima bogatu rudarsku tradiciju i koja je bogata i kritičnim mineralima koji su prepoznati aktima Evropske unije", istakla je Đedović.

Đedović je rekla da su veliki projekti svuda u svetu izazivali otpore i proteste jer "ljudi ne vole promene i što ih instrumentalizuju".

"Vlada treba da radi jako odgovorno i da uzme u obzir sve mane i koristi i da donosi najbolje moguće odluke", kazala je Đedović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.