MUP o spisku "problematične i asocijalne dece“: Motivisan dobrim namerama, ali nesmotreno definisan (VIDEO)
Nakon što se u medijima juče pojavio dopis lokalnih policijskih uprava Užica i Kikinde, koje su školama na tim područjima tražile da im dostave spiskove, kako je pisalo, takozvane problematične i asocijalne dece, usledila je reakcija Poverenika za pristup informacijama od javnog značaja i Ministarstva unutrašnjih poslova. MUP se izvinjava i navodi da nalog nije stigao iz centrale, a Poverenik podseća da su takvi spiskovi u suprotnosti sa zakonskim procedurama.

U dopisu koji je juče objavio Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, a koji je Policijska uprava u Užicu poslala školama, od škola na teritoriji tog grada tražilo se da im se dostave spiskovi dece za koju procenjuju da su u riziku od nasilja, bilo kao potencijalni nasilnici ili potencijalne žrtve, ili oni koji ispoljavaju asocijalno ponašanje. Spisak je, kako se navodi, trebalo da posluži kao osnova za dalje aktivnosti.
"Mislim da se nekada neke stvari pogrešno izgovaraju, da se ne artikulišu dobro. Kada se i neka dobra stvar želi, ona se ne artikuliše na pravi način. Nikako nikada ne treba reći ni da je dete sumnjivo, ni da je asocijalno. Može se reći da je dete sa nekim asocijalnim ponašanjem i može se kvalifikovati ponašanje, nikako ličnost deteta. I da je neko ko se bavi mentalnim zdravljem, psihologijom seo i pročitao taj dopis rekao bi: ne, ne može da piše sumnjivo dete ili asocijalno dete“, rekla je sinoć gostujući u "Markeru" prof. dr Sanja Đurđević, porodična psihoterapeutkinja.
Usledila je oštra reakcija javnosti, a ubrzo i demanti Ministarstva unutrašnjih poslova. Dopis dve policijske uprave je, piše u saopštenju, bio motivisan dobrim namerama, ali nesmotreno definisan, zbog čega se MUP izvinjava. Navodi se i da nikakav takav nalog nije potekao od njih, već da je to bila samostalna odluka policijskih uprava u Užicu i Kikindi.
"Želim da se izvinim svima onima koji su se osetili uznemireno zbog ovakvog dopisa i da im poručim da nemaju obavezu da na njega odgovaraju, niti će ovakvi dopisi više stizati bilo kojoj školskoj upravi“, navodi MUP u saopštenju.
U međuvremenu, stigao je i rezultat vanrednog inspekcijskog nadzora koji je zbog brige građana pokrenuo Poverenik za pristup informacijama od javnog značaja u MUP-u i Ministarstvu prosvete. Pored ostalog, utvrđeno je da su školske uprave dva grada dobile dopis policijskih uprava, ali da nisu pravile takve spiskove, niti ih dostavljale MUP-u. Poverenik apeluje da se takve greške ne ponavljaju, jer se na takav način diskriminišu deca, što može imati pogubne posledice.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.