Muzej automobila, posle tri decenije, iseljen iz centra Beograda (VIDEO)
Posle tri decenije, Muzej automobila u Beogradu više nije u centru grada. Prinudno je iseljen jer je zgrada, restitucijom, vraćena prvobitnim vlasnicima. Problem je, međutim, to što za Muzej, čiji je suosnivač i Grad Beograd, nije na vreme nađen adekvatan stalni ili privremeni prostor u kojem bi bili smešteni zbirka automobila i drugi vredni eksponati.

Šleperi, od ranog jutra, odvoze oldtajmere i bogatu arhivsku građu - za posetioce i turiste - do daljeg - na nepoznate adrese. Na poznatoj adresi Muzeja, Majke Jevrosime 30, najpre je bila prva javna garaža.
Zgrada je izgrađena 1929. po projektu ruskog arhitekte Valerija Staševskog i ima status kulturnog dobra. Odlukom Vlade Srbije je, pre tri decenije, utvrđena kao spomenik kulture pod nazivom Moderna garaža.
Restitucijom je vraćena starim vlasnicima, ali na pitanje zašto se, kada je bilo dovoljno vremena, nije našao adekvatan prostor - već čekao poslednji trenutak da se kolekcija izmesti - iz Grada Beograda ne odgovaraju.
Odgovara direktor Muzeja, inače sin drugog suosnivača, vlasnika zbirke istorijski značajnih automobila Bratislava Petkovića koji je preminuo 2021. Kaže, gradski Sekretarijat za kulturu već dve godine izbegava odgovor na pitanje gde će biti premešten Muzej kada zgrada u kojoj je bude vraćena prvobitnim vlasnicima. Zbog toga se obratio višoj instanci.
"Muzej je već ušao u pregovore da pređe na republičku adresu i imamo jako dobru komunikaciju sa Ministarstvom kulture, sa ministarkom Majom Gojković i naći će se rešenje - jer gore od ovog ne može a svako rešenje biće bolje. Prva stvar koja bi trebalo da se uradi je da se nađe prostor gde će se koncentrisati kompletna zbirka, kompletna muzejska građa, arhiva, biblioteka...", izjavio je za Marker Bogdan Petković, direktor Muzeja automobila.
Muzej automobila, pored više desetina oldtajmera, među kojima je najstariji „marot-gardon“ iz 1897. na tri točka, čuvao je i druge vredne eksponate poput točkova i registarskih tablica, ali i zbirke fotografija i biblioteku sa više hiljada naslova…
"Ima tu dosta unikatnih modela, od recimo jugoslovenske formule koju je pravio DMB iz Rakovice, sad je otišao porše prototip koji je rađen na metanu, koji je radio prof. dr Dušan Gruden, on je bio na čelu tog tima u poršeu koji je razvijao taj projekat ali ima i dosta retkih pojedinačnih modela koji čine ovu kolekciju", izjavio je za Marker Marko Miljković, istoričar i kustos.
Srpski savez za istorijska vozila upozorava da će vredni eksponati iz Muzeja sada biti razmešteni na više lokacija u gradu, mahom po garažama – ali na, kako kažu, neprihvatljiv način koji je ozbiljna pretnja njihovom očuvanju.
"Grad Beograd je počastvovan što zahvaljujući Braci Petkoviću i njegovoj kolekciji uopšte ima muzej automobila. Retki su gradovi koji imaju svoj muzej automobila i njegova prezervacija je od glavnog značaja. Iz Saveza apelujemo na gradsku i republičku vlast da iznađe način da Muzej automobila dobije neku trajnu, novu lokaciju. Nama je ovo kao ljubiteljima automobilizma tragičan trenutak", izjavio je za Marker Vladimir Atanacković, predsednik Srpskog saveza za istorijska vozila.
Da li će i kada ljubitelji automobilizma ponovo imati priliku da na jednom mestu vide kolekciju oldtajmera, među kojima su i automobili kralja Aleksandra, Dragiše Cvetkovića i Josipa Broza Tita, zavisi od naslednika vlasnika zbirke automobila i gradskih i republičkih vlasti. Kada je pre tri godine preminuo Bratislav Petković, nadležni u Gradu su najavili da će Muzej automobila biti ispod Brankovog mosta - i da će poneti ime Bratislava Petkovića.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.