Na pitanje Insajdera koliko je država izgubila besplatnom konverzijom zemljišta, ministar Siniša Mali tvrdi - država dobija (VIDEO)
Zemljište je najvažniji resurs svake države, pa i ove. Raznim odlukama od demokratskih promena do danas, Srbija je ostajala bez luksuznih lokacija. Hektari zemljišta su bili ili ustupljeni, ili uz privatizaciju propalih fabrika poklonjeni onima koji fabrike nisu oporavili, ali su na tim lokacijama izgradili luksuzne stanove. Zakon, koji je omogućavao da država bar delom retroaktivno naplati zemljište na luksuznim lokacijama, nije se primenjivao u potpunosti, a onda je jednostavno ukinut. Koliko je prihoda država izgubila takvom odlukom - pitanje je na koje ministar finansija odgovara jednačinom sa više nepoznatih.

Naknada za konverziju prava korišćenja zemljišta u pravo vlasništva uvedena je nakon serijala Insajdera "Službena zloupotreba" u kojem je otkriveno da su pojedinci kupovali propale fabrike ne da bi obnovili proizvodnju i zadržali radna mesta već zato što su se te fabrike nalazile na luksuznim lokacijama. Nakon 12 godina od donošenja zakona država je naknadu ukinula uz objašnjenje da nije davala efekta jer vlasnici fabrika nisu hteli da plate naknadu i zemljište je stajalo. Ministar finansija kaže da se za vreme primene zakona u budžet slilo 30 miliona dok je ukidanja naknade omogućilo 100 miliona evra investicija.
Ono što je u ovoj računici nepoznato je koliko je država izgubila time što investitori za zemljište nisu platili razliku do tržišne cene.
Siniša Mali, ministar finansija: U ovom trenutku, osim za, kako bih rekao, imovine koja je stajala potpuno neiskorištena, mi sad imamo aktivnu imovinu i mnogo više prihoda koje očekujemo u narednom periodu.
Insajder: Svi smo čuli te argumente. Ono što nismo čuli jeste koliko je država izgubila time što se zakon nije primenjivao, što nije naplaćena naknada za konverziju? Država nije našla način da ga primeni, je li tako? I država se odrekla dela prihoda, tako što su kupovali fabrike sa pravom korišćenja zemljišta i onda im je to zemljište sada dato bez naknade, je li tako? Ja vas pitam da li je neko proračunao koja je izgubljena dobit za građane?
Siniša Mali: Moj odgovor može da vam se ne svidi, ja tu nemam šta da kažem, ali ja samo govorim i ne želim da ulazim u takvu diskusiju. Vrlo smo precizno kalkulisali i izračunali. Ne interesuju me subjektivna mišljenja da li je napolju lepo ili ružno vreme. Ja vam govorim o ciframa. Za 12 godina u budžet Republike Srbije slilo se 30 miliona evra. Samo za prvih 8 meseci od primene zakona...
Insajder: U vašoj jednačini nema jednog podatka...
Moderator: Ima li drugih pitanja?
Istraživanje Insajdera pokazuje da bi nepoznata u jednačini mogla bi da se meri milijardama. Na samo 11 primera koje su analizirali novinari Insajdera još 2009. godine utvrđeno je da su grad i država oštećeni za oko 2 milijarde evra zato što zemljište iz različitih razloga nije išlo na licitaciju. Do tog iznosa dolazi se kada se pogleda cena koja je postignuta na licitaciji za zemljište na sličnim lokacijama. Danas bi taj iznos svakako bio mnogo veći.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.