Nadležni bez odgovora da li se državljanin Južne Koreje krije u Srbiji (VIDEO)
Britanski list „Fajnenšel tajms“, pozivajući se na izjave južnokorejskih tužilaca, piše da se južnokorejski državljanin Do Kvon, koji se tereti za 40 milijardi dolara vrednu prevaru u kriptovalutama krije u Srbiji. Ni MUP ni Ministarstvo spoljnih poslova se ne oglašavaju o tom slučaju. To, međutim, nije prvi put da strani državljani zaštitu od zakona svoje zemlje nalaze u Srbiji.

Posle kraha kriptovaluta Tera i Luna u vlasništvu južnokorejskog državljanina Doa Kvona, vlasti te zemlje izdale su nalog za njegovo hapšenje. Ubrzo se Kvon našao na Interpolovoj crvenoj poternici, što obavezuje zemlje širom sveta da lociraju begunca i isporuče ga matičnoj zemlji.
Kvon je 17. septembra na Tviteru napisao da nije u begu i da je spreman za saradnju i komunikaciju sa bilo kojom vladom koja izrazi interesovanje da komunicira. Od tada se nije oglašavao, a prema poslednjim informacijama tužilaštva Južne Koreje, krije se u Srbiji.
Sa Južnom Korejom nemamo potpisan Sporazum o izručenju, ali su obe zemlje potpisnice Evropske konvencije o ekstradiciji.
Ako se potvrdi da je Do Kvon u Srbiji, to ne bi bio prvi slučaj da budemo utočište za begunce.
Bugarski biznismen Cvetan Vasilev u svojoj zemlji optužen zbog sumnje da je proneverio novac i doprineo najvećoj bankarskoj krizi u toj zemlji, prema navodima bugarskog tužilaštva, krije se u Srbiji od 2014. Apelacioni sud u Beogradu tri puta je ukidao rešenje Višeg suda o njegovom izručenju. Ime Vasileva skinuto je sa Interpolove poternice u avgustu, ali ga to ne oslobađa odgovornosti pred zakonom u Bugarskoj.
Zaštitu Srbije dobio je i rumunski biznismen i političar Sebastijan Gica, koga istražni organi Rumunije terete za korupciju. Gica je 2018. dobio azil u Srbiji, čime je odbijen zahtev rumunskih vlasti za njegovo izručenje.
Bivša tajlandska premijerka Jingluk Šinavatri osuđena je na pet godina zatvora u svojoj zemlji 2017-te, od kada je u bekstvu. Dve godine kasnije, Vlada Srbije dodelila joj je državljanstvo na osnovu člana Zakona koji, između ostalog, predviđa prijem u državljanstvo u slučajevima kada to "predstavlja interes za Republiku Srbiju".
Najpoznatiji begunac od zakona svoje zemlje jeste bivši predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović. Pre šest godina, u Crnoj Gori je osuđen na 3 godine i 9 meseci zatvora zbog malverzacija sa opštinskim zemljištem. Od tada je u Srbiji, a njegov advokat kaže da je u takvom zdravstvenom stanju koje ne dozvoljava izručenje.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.