Nema upotrebne dozvole, nema ni struje za deonicu pruge od Novog Sada do mađarske granice
Iz Elektrodistribucije Srbije potvrdili su za Insajder da su doneli odluku da isključi sa mreže objekte u probnom radu na deonici pruge Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija). To je jedina moguća odluka jer zakoni omogućavaju probni rad na maksimum godinu dana, što je u slučaju železničke stanice u Novom Sadu isteklo 5. aprila ove godine. Rok od godinu dana obično je dovoljan za pribavljanje upotrebne dozvole pa time i rešenja za trajno priključenje na mrežu, ali je došlo do zastoja, po svemu sudeći, nakon što se 1. novembra prošle godine obrušila betonska nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu usled čega je stradalo 16 osoba.

Elektrodistribucija Srbije u odgovoru Insajderu navodi da su više puta obaveštavali državno preduzeće Infrastruktura železnice Srbije da će objekti u probnom radu na deonici pruge Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija) biti isključeni sa mreže ukoliko se ne pribave upotrebne dozvole za priključenje jer je istekao rok od 12 meseci za probni rad ovih objekata.
„U ovom trenutku Elektrodistribucija Srbije nije u mogućnosti da produži rok priključenja objekata, s obzirom da je istekao rok važenja odobrenja za privremeno priključenje, a imajući u vidu odredbe Zakona o energetici i mišljenje Ministarstva rudarstva i energetike. U mišljenju Ministarstva se navodi da vreme trajanja privremenog priključenja objekta u probnom radu ne može trajati duže od probnog rada odobrenog aktom nadležnog organa, kao i da protekom tog roka nastaje dužnost operatera da isključi objekat sa sistema.“ – navodi se u odgovoru Elektrodistribucije.
Dodaju da je neophodno da Izvođač prikupi svu dokumentaciju za pokretanje postupka pribavljanja upotrebne dozvole putem objedinjene procedure.
Prema Zakoknu o planiranju i izgradnji takođe je poredviđeno da probni rad može trajati najduže godinu dana, što je za stanicu u Novom Sadu isteklo pre tri dana.
A gde je zastoj u proceduri?
Bezbednost zgrade železničke stanice u Novom Sadu
Nakon pada betosnke nadstrešnice, postavilo se pitanje bezbednosti cele zgrade železničke stanice u Novom Sadu. Zgrada je izgrađena 1964. godine i bila je inovativno arhitektonske rešenje Imre Farkaša. Nadtrešnica je služila kao svojevrsni kontrateg za krov i visoki svod unutar zgrade, koji je nema potporne stubove.
Nakon Pada nadstrešnice preduzeće Infrastruktura železnice otvorilo je pregovarački postupak kako bi neko preuzeo odgovornost za ocenu stanja konstrucije objekta.
Na prvi poziv niko se nije odazvao. Tek drugi pregovarački postupak završen je uspešno. Odgovornost za ocenu stanja zgrade preuzeli su Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada i Institut za ispitivanje materijala.
Ugovor je postpisan 13. januara ove godine a rok za izradu izveštaja o stanju zgrade ugovoren je na 120 kalendarskih dana, odnosno četiri meseca od dana potpisivanja ugovora. To znači da je rok za ovaj posao 13. maj.
Pre ovoga teško da je moguć bilo koji naredni korak.
Prema zakonu o planiranju i izgradnji, da bi neki objekat dobio upotrebnu dozvolu mora da se uradi tehnički pregled objekta, da komisija za tehnički pregled da pozitivan izveštaj, koji zatim usvajaju finansijer, odnosno Ministarsstvo građevinarstva, i investitor, u ovom slučaju preduzeće Infrastruktura železnica Srbije.
Upotrebna dozvola se izdaje za ceo projekat obuhvaćen jednom građevinskom dozvolom. U ovom slučaju reč o velikom broju građevinskih objekata, odnosno železničkih stanica, kao i same pruge.
Zato je za pojedine objekte, poput železničke stanice u Novom Sadu, odobren probni rad na period od godinu dana, koji može trajati najduže godinu dana.
Posebna tema je kako je uopšte odobren probni rad za zgradu železničke stanice u Novom Sadu.
Naime, tehnički pregled iz aprila prošle godine, na osnovu kog je zgradi Železničke stanice u Novom Sadu bio omogućen rad na godinu dana, nije ni sproveden na samoj stanici, već na okolnom zemljištu bez objekata – pokazala je analiza novinara Insajdera na osnovu dokumentacije objavljene na sajtu Vlade Srbije.
Da li je odluka Elektrodistribucije Srbije o isključenju objekata na deonici pruge Novi Sad – Subotica – mađarska granica uticalo na železnički saobraćaj, pitanje je na koje danas nismo dobili odgovor iz državnog preduzeća Srbijavoz.
Novinarka Irena Stević
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.