Neven Obradović u Markeru: Neisplaćivanje drugog dela zarade zaposlenima na univerzitetima u Srbiji definitivno atak na autonomiju univerziteta (VIDEO)
Zaposlenima u visokoškolskim ustanovama u Srbiji nije isplaćen drugi deo plate, predviđen za 20. mart. Neven Obradović, profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, istakao je u emisiji Marker na Insajder televiziji da je neisplaćivanje drugog dela zarade zaposlenima na univerzitetima u Srbiji definitivno atak na autonomiju univerziteta.

"U svim definicijama autonomije univerziteta imate to da ta autonomija podrazumeva raspolaganje određenim finansijskim sredstvima i sve ostalo. Naravno, ima tu i deo internih pitanja i tako dalje, ne bih ulazio u to, ali deo namenjen platama profesora jeste deo autonomije. Osim, naravno, ako neko ne krši neke disciplinske propise u drugom smislu, ali ponavljam, mi rešenja takvog tipa nismo dobili. Smatram da je zbog toga ovo protivpravno i da se na ovaj način zapravo direktno krši autonomija univerziteta, što u jednoj zemlji koja se nalazi, kako mi to volimo da kažemo, u srcu Evrope, zaista nije dobro", objasnio je Obradović.
Kako je naglasio sagovornik Insajdera, zaposleni na univerzitetima će sačekati kraj meseca i potom preduzeti pravne korake, a trenutno su u neverici.
"Ta neverica potiče od toga da ne možemo da verujemo da se ponovo dešavaju stvari koje su se događale 1998. godine. Mi mlađi sada ne možemo da poverujemo da proživljavamo priče koje su nam starije kolege pričale. Ali eto, to je očigledno život u Srbiji. Kako kaže stara izreka: ko ne nauči svoju istoriju, osuđen je da je ponovo proživljava", istakao je.
Na pitanje Insajdera da li fondovi solidarnosti, koji se pokreću za prosvetne radnike u osnovnim i srednjim školama, mogu biti neka vrsta pomoći i za nastavno i nenastavno osoblje univerziteta, Obradović odgovara da su fondovi solidarnosti divna stvar, ali da bi želeo da "očuva dostojanstvo univerzitetskog profesora". Dodaje da je, kao građanin i univerzitetski profesor, zaista razočaran ovakvim postupkom vlasti.
"Dakle, ja stvarno mislim da ovo društvo treba da se dozove pameti. Mislim tu i na vlast – jednostavno, treba da shvate da ove metode zastrašivanja ne mogu zaplašiti ljude koji slobodno misle. Iza mene stoje sve pročitane knjige, sve ono što sam tokom svoje karijere stekao – u svim tim knjigama stoji slobodna misao, slobodni mediji, ideje slobode. Ovo samo izaziva revoltiranje, ali ne u smislu anarhije", istakao je on.
Juče je Ministarstvo prosvete poslalo dopis univerzitetima u kojem traži informacije o tome da li su fakulteti obavestili policiju ili zatražili njihovu intervenciju, da li su pokrenuti disciplinski postupci protiv studenata koji sprečavaju odvijanje nastave, pa i protiv profesora. Profesor Obradović ističe da bi obaveštavanje policije od strane univerziteta ponovo predstavljalo atak na njihovu nezavisnost i dodaje da ga je porazilo obraćanje predsednika Srbije, koji je profesore nazvao "bogatom kastom".
"To stvara veoma loš odium prema univerzitetu. Ja sam svestan da se takve poruke upućuju glasačkom telu, ali njihova deca treba sutra da upišu fakultete i univerzitete. Kako oni nas predstavljaju? Ja, čuvajući dostojanstvo univerzitetskog profesora, ne želim da ulazim u detalje, ali živim sa prijateljima i kolegama sa univerziteta i znam da živimo isto ono što živi i ostatak ovog naroda. Bavimo se istraživanjima, ali i naše finansijsko stanje je u skladu sa stanjem u društvu. Ovde nema nikakvih bogataša. Kao neko ko predaje političko komuniciranje i studentima objašnjava kako ono treba da izgleda, mogu reći da je način na koji je ova obustava zarada sprovedena poprilično – ne, nego definitivno – poražavajući i razočaravajući", rekao je profesor.
Sagovornik Insajdera ističe da i među profesorima ima onih koji drugačije misle, što smatra pozitivnim, i poziva sve da izraze svoj stav.
Takođe, dodaje da nije prihvatljivo da se tvrdnje o ispunjenju zahteva iznose, dok se istovremeno na stranačkim skupovima pojavljuju osobe koje su napale studente FDU-a.
"Studenti traže promenu paradigme – budite iskreni. Univerzitetska zajednica i studenti žele iskrenu promenu koja će ovo društvo učiniti boljim. Ne možemo više da pristajemo na obmane i manipulacije", zaključio je Neven Obradović, profesor Filozofskog fakulteta u Nišu.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.