NSPRS: Krivične prijave protiv ministarke prosvete i finansijskih savetnika u školskim upravama zbog umanjenja plata

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da je podneo krivične prijave posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije Viših tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu protiv ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović i 12 savetnika za materijalno-finansijske poslove školskih uprava zbog, kako navode, smanjenja plata prosveti.

Foto: Insajder

Iz NSPRS smatraju da su Slavica Đukić Dejanović, Nada Pantić, Žaklina Stojanović, Katarina Mirković, Vesna Jeremić, Jovana Đukić, Ana Vulović, Sanja Matijašević, Mihajlo Raičević, Lela Kovačević, Milorad Slavković, Dejan Simović i Zdravka Sotin,  počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović prijavljena je kao podstrekač  “da se zarada zaposlenima u školama obračunava suprotno Zakonu o radu”. 

"U svom dopisu školama ona je citirala odredbe Zakona o štrajku iako joj je, s obzirom na funkciju koju vrši, bilo poznato da prosvetni radnici nisu bili u štrajku, već su obustavili rad saglasno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu", navodi se u saopštenju.

Krivične prijave protiv savetnika za materijalno-finansijske poslove školskih uprava podnete su zbog, kako tvrde, opisa njihovog radnog mesta i službenog položaja, pri čemu su naložili isplatu umanjene zarade ili potpunu obustavu isplate.

Prema saopštenju NSPRS-a, krivičnim prijavama predloženo je tužilaštvima da sprovedu istragu i podignu optužnice sa zahtevom za izricanje maksimalne kazne zatvora u trajanju od pet godina, jer kako tvrde iz sindikata, velikom broju lica naneta imovinska šteta, uz ozbiljnu povredu njihovih prava.

Iz NSPRS-a ističu da krivično delo zloupotreba službenog položaja ne zastareva pet godina. 

"Krivične prijave će u narednom periodu biti podnošene i protiv direktora škola ako su svojim postupcima naneli materijalnu štetu zaposlenima u prosveti koji su u obustavi rada saglasno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu", navodi se u saopštenju.

NSPRS najavio i tužbe za naknadu štete

Pored krivičnih prijava koje su podnete protiv ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović i finansijskih savetnika u školskim upravama zbog umanjenih plata, NSPRS najavio je i nove korake - tužbe za naknadu štete. 

Kako je FoNetu rekao potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnh radnika Srbije Nikola Ćurčin, tužbe će, ako plate ne budu isplaćene u celosti, biti podnete posle 21. marta, kada se očekuje isplata drugog dela februarskih zarada.  

"Država ima vremena da se ispravi do tada i da izbegne tužbe", kazao je Ćurčić, koji smatra da je umanjenje zarada bio pokušaj da se prosvetari zastraše, ali da nije upseo. 

Tom prilikom, on je rekao da su prosvetarima plate umanjene potpuno nezakonito, bez ikakvog papira.

Tvrdi da je u petak, 7. marta, kada je bio upućen i poziv na generalni štrajk, u školama bila organizovana najveća obustava rada do sada, uz najmanje 20.000 nastavnika koji nisu držali časove, a ni danas, kao i u nedelji pred nama škole neće raditi u punom kapacitetu. 

Ćurčić je naveo da je u petak više od 1.000 škola na neki način obustavilo nastavu - oko 25 odsto nastavnika bilo je u potpunoj obustavi nastave, a isto toliko je skratilo časove na 30 minuta.

Podsetimo, Vlada i Ministarstvo su još krajem februara doneli odluku da se zarada za januar isplati bez umanjenja, dok je za februar, kako je navedeno u saopštenju, planirano da se broj časova rada za taj mesec "obračunava prema evidenciji o ostvarenim efektivnim časovima rada za svakog zaposlenog u okviru četrdesetočasovne radne nedelje“.

Izvor: Insajder/FoNet

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.