Nova lica, stara kontrola: Vlada Srbije pod Vučićevim upravljanjem

Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se raspravljati o novoj Vladi biće održana sutra u 10h. U međuvremenu, na sajtu Skupštine objavljen je spisak predloga budućeg premijera Đure Macuta za ministre u Vladi Srbije. Dok su neka imena, kao i broj ministara ostali nepromenjeni, neka su, kao što su predstavnici vlasti i obećali, iznenađenje - poput kandidata za ministra prosvete analitičara Dejana Vuka Stankovića, dok su neka ministarstva rezervisana za one koji su podržali Pokret za narod i državu u nastajanju.

Zgrada Vlade Srbije

Dok vlast najavljuje da će novi mandatar za sastav Vlade Đuro Macut doneti bolju saradnju i razumevanje između vlasti i akademske zajednice, upitno je koliko će to moći da urade predloženi ministri.

U trenutku ozbiljne društvene i političke krize, kada studenti i đaci mesecima ne pohađaju nastavu, ministarstvo prosvete, preuzeće Dejan Vuk Stanković - analitičar blizak vlasti i čest gost prorežimskih medija, inače bez političkog iskustva.

Tako ministarstvo prosvete posle duže vremena neće voditi najveći koalicioni partner SNS-a, jer su u poslednja dva mandata to ministarstvo vodili funkcioneri SPS-a Branko Ružić i Slavica Đukić Dejanović, inače i voditeljka emisije “Na terapiji sa Slavicom Đukić Dejanović” na Blic televiziji. 

Za naučnog saradnika na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejana Bursaća, imenovanje Dejana Vuka Stankovića za ministra prosvete u ovom trenutku jasna je poruka da vlast nije spremna na dijalog, ni na jednom polju. 

“Ta kriza je suviše velika da bi je Vučić prepustio jednom ministru, pogotovo ministru bez mnogo političke snage. Mislim da je to u stvari poruka koju je Vučić hteo da pošalje prosvetarima, a pre svega akademskoj zajednici, jer je Dejan Vuk Stanković u prethodnih pet meseci bio na suprotnoj strani od velikog dela akademske zajednice. I sa jedne strane to samo ide u, rekao bih, prilog argumentaciji da će Vučić dalje zaoštriti ovaj društveni konflikt i da pokuša da ga reši jednom kombinacijom pritisaka i represije. Da je hteo neku pruženu ruku akademskoj zajednici da reši ovaj problem kroz neki dijalog, kroz ustupke, kroz možda čak i povinovanje studentskim zahtevima, tu bi se verovatno našao neki drugi kandidat. Ovako je prilično jasno šta je poruka”, kaže Bursać za Insajder.

Nemanjina 11 nekada je bila glavna adresa za sve informacije, a Vladine konferencije za medije bile su redovne. Komunikacija sa ministrima međutim, poslednjih godina svedena je na minimum. Novinari uglavnom pokušavaju da odgovore na pitanje iz njihovih resora dobiju na pojedinim događajima na kojima prisustvuju ministri, a praksa je postala da se na konferencije za medije ministara pozovu samo odabrane medijske kuće, ili da jednostavno gostuju na nekoj televiziji. 

Osim toga, poslednjih nekoliko sastava vlade karakterišu prekobrojna ministarstva, i ministri koji su brzo smenjivani, jer im je mandat presecan vanrednim izborima. Toliko često, da je vanredno postalo uobičajeno. Osim toga, mnoge je za ministarsku poziciju kandidovala gotovo isključivo partijska lojalnost, a ne stručnost i iskustvo. 

U takvoj atmosferi, ministri su gotovo po pravilu lišeni samostalnog donošenja odluka, pa su samim tim i zatvoreniji za pitanja medija. 


Dejan Bursać
Naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać, foto: Insajder


Na pitanje da li bi novi mandatar i ministri koje odabere to mogli da promene, Dejan Bursać smatra da nema razloga da sada bude drugačije. 

“Nema nikakvih signala koji bi pokazali da može da se ide u tom pravcu. Dakle, sva ključna mesta su ostala manje više isti ljudi, uz neke sitne rokade ali sva ključna ministarstva su zadržala ministre, a i premijer će biti više figura i neće imati konkretnu upravljačku ili političku moć. Iz manira Aleksandra Vučića i činjenice da on upravlja svim procesima, jasno je da ta vlada neće imati nekakvu autonomiju, nego da će njom upravljati predsednik. Imamo jednu potpuno vaninstitucionalnu i vanustavnu situaciju, ali to nije neka novina, to smo znali i ranije. Tako da mislim da je Macut samo tu da bi se prebrodila ova kriza, i je efemerno pitanje jer se politička moć nalazi negde drugde”, objašnjava sa Insajder Bursać. 

Među novim licima u Vladi su Nenad Vujić - direktor Pravosudne akademije poslednjih 15 godina, koji će Ministarstvo pravde preuzeti od Maje Popović. Umesto Aleksandra Martinovića, na čelo ministarstva poljoprivrede dolazi profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu Dragan Glamočić. 

Mesto u novoj Vladi našlo se i za podržavaoce predsednikovog Pokreta za narod u nastajanju - Borisa Bratinu i Belu Balinta, koji su predloženi za Ministarstvo informisanja, odnosno Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. 

Bratina danas za UNS kaže da je predlog da bude ministar za njega iznenađenje i da je za to saznao tek pre sat vremena. 

"Sa svojim životnim iskustvom bio sam skeptičan da će se to zaista i desiti, sve dok danas nije stigla zvanična informacija", rekao je Bratina na pitanje UNS-a i dodao da nije profesionalni političar, ali se nada da će se dobro snaći.

Bursać ističe da rezervisanost ministarskih mesta za one koji javno i glasno podržavaju politiku predsednika države nije novost.

“U suštini postoji jedan deo vlade koji je zavesa i tu stavljam i premijera koji je ličnost bez neke velike popularnosti i opet kažem političke težine… i nekih ministara gde smo očigledno videli da su nažalost neka ministarstva koja bi inače možda bila važna, ali kod nas se smatra da su moneta za potkusurivanje - kao što su životna sredina, kao što je i nauka, kao što je i kultura, informisanje i slično, gde su stavljeni neki ljudi koji su tako povezani sa Vučićevim pokretom, dakle radi se o ljudima koji imaju nekakvu biografiju za sebe, ali nemaju političku težinu”, dodaje Bursać.

Na mesto ministarke za zaštitu životne sredine Irene Vujović, dolazi tridesetdvogodišnja Sara Pavkov, doktorand i istraživač-naučnik na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, dok će ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog voditi predsednik Matice Albanaca u Srbiji, i jedan od članova Inicijativnog odbora Pokreta za narod i državu Demo Beriša. Dosadašnja ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Jelena Žarić Kovačević preći će na mesto ministarke za brigu o porodici i demografiju. 


Nemanja Starović GREMLIN
Nemanja Starović. Foto: Srđan Ilić


Novina je i Ministarstvo za evropske integracije, koje će od Tanje Miščević preuzeti Nemanja Starović, doskorašnji Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Starović je inače jedan od osnivača Centra za društvenu stabilnost, koji je u poslednih nekolliko nedelja napravio više dokumentarnih filmova u kome su targetirani mediji i novinari koje vlast vidi kao prijateljske. Starovićevo dosadašnje ministarstvo preuzeće Milica Đurđević Stamnekoviski iz stranke Zavetnici, doskorašnja ministarka za brigu o porodici i demografiju.

Socijalistička partija Srbije zadržala je gotovo sve pozicije, osim ministarstva prosvete, ali im je zato dodeljeno ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, na čijem čelu će sada biti doskorašnja šefica poslaničke grupe SPS-a i potpredsednica Skupštine Snežana Paunović. 

Osim Snežane Paunović bilo je i drugih promena među potpredsednicima Vlade - među njima više nema ni Irene Vujović, dosadašnje ministarke za zaštitu životne sredine. Mesto potpredsednice dobila je Adrijana Mesarović, ministarka privrede, koja će i u novom mandatu zadržati to mesto. Aleksandra Vulina takođe nema na mestu potpredsednika Vlade.

To je, smatra Dejan Bursać, potez koji može naići na odobravanje Zapada.

“Pa verovatno je Vulin malo počeo da bode oči Zapadu. Aleksandar Vučić ume da proceni takve stvari, pogotovo u, hajde da kažemo, spoljno-političkim odnosima. A sad mu itekako treba neka spoljna podrška u ovoj krizi. Tako da mu je bilo, ja verujem, vrlo jeftino da se dogovori sa Vulinom da ga malo skloni. Verovatno će biti namiren nekom drugom pozicijom kad prođe ova kriza. Tako da ne vidim u tome neko odstupanje od standardnog Vučićevog manira upravljanja kadrovima”, kaže Bursać.

Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastukture predvodiće Aleksandra Sofronijević, a ministartvo spoljne i unutrašnje trgovine Jagoda Lazarević - dve ministarke koje su na ta mesta došle nakon ostavke Gorana Vesića i Tomislava Momirovića, posle pada nadstrešnice u Novom Sadu. 

Zoran Gajić ostaće ministar sporta, a Nikola Selaković ministar kulture. 

Nema promena među ministrima bez portfelja - na tim mestima ostaju Tatjana Macura, Novica Tončev, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Đorđe Milićević. 

Novinarka Maja Repić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.