Nova Vlada Srbije: Povratak Vulina i Lončara u Nemanjinu (VIDEO)

Na Vladu Srbije se dugo čekalo, a biće formirana nekoliko dana pre isteka roka za njeno formiranje, a to je 6. maj. Posebnu sednicu Parlamenta sa jednom tačkom dnevnog reda – izbor Vlade - Ana Brnabić je zakazala za 1. i 2. maj!? Nešto ranije danas, imena kandidata za ministre i potpredsednike Vlade saopštio je mandatar Miloš Vučević. Iznenađenja ima ne samo među novim imenima, već i među onima koji se vraćaju u Nemanjinu.

Zgrada Vlade Srbije

Među trideset jednim kandidatom za ministre i potpredsednike Vlade, samo je osam novih imena. Međutim, jedno od najvećih iznenađenja je povratnik u izvršnu vlast, Aleksandar Vulin. Predsednik Pokreta socijalista, čovek sa američke crne liste, blizak vlasti u Moskvi. Očigledno blizak i onoj u Beogradu, jer će u naredne četiri godine, po izglasavanju u Parlamentu, biti potpredsednik Vlade. Trenutna funkcija koju obavlja je senator u Republici Srpskoj gde se, kaže, bori za Srbe i srpski svet. 

Promene i u Ministarstvu unutrašnjih poslova, mada se pre može reći - vraćanje na staro. Dosadašnjeg ministra policije Bratislava Gašića na toj funkciji zameniće dugogodišnji ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Osim za ministra unutrašnjih poslova, predložen je i za potpredsednika Vlade. 

Budućeg premijera Miloša Vučevića na mestu ministra odbrane zameniće doskorašnji ministar policije Bratislav Gašić, koji je već bio na čelu tog resora. 

Doskorašnja ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković u novoj Vladi neće voditi nijedno ministarstvo, a na njeno mesto, sa pozicije ministra državne uprave i lokalne samouprave, dolazi Aleksandar Martinović. 

 Ministarstvo prosvete i u novoj Vladi ostaje resor SPS-a. Kao i u poslednjih osam meseci, predvodiće ga Slavica Đukić Dejanović. Prvi put je za ministarku prosvete izabrana dva meseca nakon što je Branko Ružić podneo ostavku, posle masovnog ubistva u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”. 

Novu ulogu u Vladi imaće Nikola Selaković, još jedan ministar sa dugim stažom. Na mesto ministra kulture prelazi sa pozicije ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Pored Aleksandra Vulina, koji je u prethodnim vladama predvodio razne resore - sada se vraća kao potpredsednik Vlade - biće pet ministara koji su svojevremeno upravljali potpuno različitim resorima.

Iznenanađenje za mnoge je povratak Zlatibora Lončara u ministarstvo na čijem je čelu već bio - i to punih osam godina. Njegov mandat obeležila je nesreća u kojoj je, prilikom pada vojnog helikoptera, poginulo sedam osoba, među kojima i životno ugrožena beba.

Da će bivši ambasador Srbije u Americi imati mesto u Vladi naslućivalo se već nekoliko meseci, odnosno otkako je predsednik Srbije u septembru najavio njegov povratak u zemlju. Sada se zna da je Marku Đuriću namenjeno Ministarstvo spoljnih poslova. 

U Vladi Srbije biće i osam novih imena; jedno od njih je Adrijana Mesarović, kandidatkinja za ministarku privrede. Na tu poziciju dolazi sa mesta članice Gradskog veća Novog Sada za budžet, finansije i investicije. Na mesto ministra državne uprave i lokalne samouprave Aleksandra Martinovića dolazi Jelena Žarić Kovačević, doskorašnja predsednica skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo. 

 Ministarsko mesto imaće i predsednik Izvršnog odbora SNS-a Darko Glišić; predsednik Opštine Ub i nekadašnji kadar Srpske radikalne stranke. Glišić je bio u centru kampanje koju su pojedini mediji vodili protiv glumaca koji su podržali proteste “Srbija protiv nasilja” posle dva masovna ubistva. On je tada poručio glumcima da, ako im se ne sviđa vlast, mogu da „idu negde drugde da glume“.  

Ministar će biti i Nemanja Starović, do skoro državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova.  Mesto ministra informisanja i telekomunikacija namenjeno je istoričaru Dejanu Ristiću, direktoru Muzeja žrtava genocida, koji je na parlamentarnim izborima u decembru bio u vrhu liste SNS-a. U novoj Vladi, ministarka će biti i Milica Đurđević Stamenkovski; do skoro predsednica opozicione stranke “Zavetnici”, koja na izborima u decembru nije prešla cenzus ni na parlamentarnim, niti na beogradskim izborima. 

Ipak, pojedina ministarska mesta rezervisana su za poznata imena. Siniša Mali ostaje ministar finansija - tu funkciju obavlja od 2018. godine. Ministarsko mesto zadržaće i ministar građevine Goran Vesić, ministarka pravde Maja Popović i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević.  

 U Vladi ostaje i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović, ministar spoljne i unutrašnje trgovine Tomislav Momirović, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, a nema promena ni u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, koje će i u novoj Vladi voditi Tomislav Žigmanov. 

 Nema promena ni u Ministarstvu nauke, jer će ga u još jednom mandatu predvoditi Jelena Begović. A na svojim pozicijama ostaju i ministar sporta Zoran Gajić, ministar turzima i omladine Husein Memić i ministar za brigu o selu Milan Krkobabić.

Ministar bez portfelja biće Nenad Popović, koji je pod američkim sankcijama zbog, kako se tvrdi, povezanosti sa štetnim aktivnostima Ruske Federacije. On je već bio ministar bez portfelja u Vladi Ane Brnabić 2017. godine, tada zadužen za inovacije i tehnološki razvoj. 

Potpredsednik SPS-a Novica Tončev bio je ministar bez portfelja i u prethodne dve vlade, zadužen za razvoj nedovoljno razvijenih opština. 

Usame Zukorlić je u prethodnom sazivu Parlamenta bio njen potpredsednik. Sada će prvi put biti deo izvršne vlasti - najmlađi ministar u Vladi. 

Nekadašnja opozicionarka Tatjana Macura postaje deo vlasti. Posle napuštanja Stranke “Dosta je bilo”, pokrenula je inicijativu “Mame su zakon”. 

Član SPS-a Đorđe Milićević je i u prošloj Vladi bio ministar bez portfelja, zadužen za odnose sa dijasporom.  

Iako više neće biti ministarka kulture, Maja Gojković predložena je za premijerku Autonomne pokrajine Vojvodine. Nova mandatarka za sastav pokrajinske Vlade je bivša predsednica Narodne skupštine, u dva mandata, i nekadašnja gradonačelnica Novog Sada. 

 Izvor: Insajder

 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.