Nove kiše, stare dileme: Održivo rudarstvo ili rizik za dolinu Jadra? (VIDEO)

Nedavno je kompanija Rio Sava Exploration negirala navode Zlatka Kokanovića iz Udruženja ‘’Ne damo Jadar’’ da se reka Jadar izlila i poplavila lokaciju planiranog eksploatacionog područja rudnika. Ističu i da je lokacija eksploatacionog polja i deponije na višoj koti od poplavnog područja. Ekipa Insajder televizije bila je u dolini Jadra, na mestu koje decenijama i pri manjim količinama padavina plavi zbog izlivanja reka Korenita i Jadar.

Jadar, Foto: Insajder

U lozničkom kraju i dalje je najaktuelnija tema da rudnika neće biti i to se vidi na natpisima skoro kod svake kuće. Na putu od Brezjaka kroz Gornje Nedeljice i dalje stoje ostaci onih drugih, prodatih kuća na mestu gde je planiran rudnik litijuma. Nedavne kiše ponovo su donele poplave u ovaj kraj, Jadar je napustio korito a najviše su bili pogođeni rejoni mesta Draginac, Brnjac i Bradić koji se nalazi prekoputa Gornjih Nedeljica kuda prolazi tok reke Jadar.

Ekipa Insajdera bila je na obodu planiranog rudnika, nedaleko od reke Jadar koja decenijama unazad plavi plodnu ravnicu. Reka se vratila u korito, ali i dalje ima tragova vode u njivama. Kakvih tragova u slučaju otvaranja rudnika nedaleko odavde može biti, pitali smo u kompaniji Rio Tinto.

Prema njihovim navodima, rudnik je projektovan kao podzemni, a hidrogeološka istraživanja potvrđuju da nivo podzemnih voda u ovom području, nije povezan sa sezonskim poplavama reka, te da su predviđeni sistemi drenaže i zaštite rudarskih postrojenja projektovani prema najsavremenijim standardima, čime se eliminiše rizik od prodora vode.

“Centralni kompleks Projekta „Jadar” smešten je na prirodnoj rečnoj terasi, na kotama između 139 i 174 metra nadmorske visine, što ga čini bezbednim čak i u slučaju ekstremnih poplava koje se statistički dešavaju jednom u 10.000 godina. Ni najgori mogući poplavni talas ne može ugroziti planiranu lokaciju rudnika”, navode u odgovoru za Insajder u kompaniji Rio Sava Exploration.

Činjenica je da se eksploataciono polje nalazi na višoj koti u odnosu na plavno područje gde su i dalje vidljivi tragovi vode. Prema ranijim planovima, upravo je na ovom mestu prvobitno planirana deponija rudnika. Zato Insajder pita Rio Sava Exploration na osnovu čega garantuju da kompanija vodi računa o opasnosti od poplava... Na ovo pitanje nisu konkretno odgovorili već objašnjavaju da je sadašnja lokacija gde je planirana deponija u Štavicama potpuno bezbedna.

“Deponija industrijskog otpada planirana je u dolini Štavice, izvan plavnog područja. Predviđeni sistem zaštite deponije projektovan je prema najvišim evropskim i međunarodnim standardima, uključujući višeslojne hidroizolacione obloge i drenažni sistem za sakupljanje procednih voda, čime se osigurava zaštita životne sredine i eliminišu potencijalni rizici od uticaja poplava”, kažu u kompaniji.


Da će biti rizika od otvaranja rudnika ukazuju aktivisti, ali i lokalni odbornici opozicije. U proceduri će mnogo zavisiti od donošenja Prostornog plana za projekat Jadar u lokalnoj skupštini.

“Nemamo nikakve informacije kada će to doći na dnevni red, da li će doći, u kakvom obliku. Prosto ne postoje informacije, niti bar ja to znam kao odbornik, niti se bilo ko u to uputio nekom informacijom ili je bilo neko slušanje ili bilo šta što je u saopštenju iz gradske uprave, tako da prosto zasad imamo takvo stanje, status kvo, čekamo”, ističe Dragan Pajić odbornik G.G. “SMELO” u lozničkoj skupštini.

Čeka se i odluka Evropske komisije o tome da li će se projekat “Jadar” kompanije Rio Tinto naći među evropskim strateškim projektima. Da je to izvesno nedavno je rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Takva odluka bi značila podršku EU projektu uz obećanje poštovanja evropskih standarda.

Novinarka Jasmina Dobrilović

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.