Od deset mera predloženih posle dva masovna ubistva, usvojeno samo pet i to represivnih (VIDEO)

Posle dva masovna ubistva u maju, u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i selima Malo Orašje i Dubona, država je najavila hitan odgovor i deset mera koje bi trebalo da spreče da se takvi zločini ponove! Pet meseci kasnije, protiv roditelja tada 13-ogodišnjeg dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi i dve osobe iz streljane u koju ga je otac dovodio da puca, podnete su optužnice; Tužilaštvo za oca traži kaznu zatvora od 12 godina! Za ubistva koja je u selima oko Mladenovca počinio 21-ogodišnji Uroš Blažić, optužnica se još čeka. U međuvremenu, novi zločin: 13-ogodišnjak je ubio vršnjaka u Niškoj banji!

Sveće ispred škole "Vladislav Ribnikar", foto: Insajder

Zločini bez presedana tražili su hitan odgovor države. Predsednik Srbije, u danu posle masakra u školi „Vladislav Ribnikar“, najavio je deset mera koje će država preduzeti kako se ništa slično ne bi ponovilo.

Prve četiri mere direktno se tiču kontrole naoružanja: moratorijum od dve godine na izdavanje dozvola za držanje oružja, revizija izdatih dozvola, kontrola držanja oružja u skladu sa zakonom i kontrola rada streljana. Te represivne mere su, tvrde u MUP-u, ispunjene. Uz njih, i mera koja nije bila najavljena, ali koju je MUP organizovao - dobrovoljna predaja nelegalnog oružja, bez krivičnih sankcija! Formiran je i Vladin Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja.

I tu se sa ispunjenjem najavljenih mera, stalo.

Ostale mere, one koje se odnose na prevenciju zločina, do danas su pod znakom pitanja. Od pooštravanja kazni za televiziski program u kome se emituje nasilje,  zabrane pristupa sajtovima dark neta i testiranja srednjoškolaca na prisustvo narkotika u krvi, preko krivične odgovornosti onih koji maloletnicima dozvole da dođu u posed oružja, do one koje je izazvala najveću polemiku u javnosti - spuštanje starosne granice za krivičnu odgovornost!

Predsednik Aleksandar Vućić je 3. maja predložio da se razmotriti mogućnost snižavanja starosne granice za krivično-pravnu odgovornost lica maloletnih sa 14 na 12 godina uz poštovanje međunarodnih i evropskih standarda.

Pravni stručnjaci su protiv te mere. To mišljenje, pre svega, brane medicinskim razlozima.

Pravnik Milan Antonijević kaže da struka nema jasne odgovore kada je u pitanju predlog za snižavanje starosne granice po pitanju krivične odgovornosti.

„U Evropskoj Unija ta granica je uglavnom 14 godina. U nekim zemljama je niža. Treba gledati stav struke, pre svega onih koji se bave medicionom psihologijom jer upravo oni zastupaju stav da ta granica od 14 godina nije bez razloga, i da se pre toga ne može govoriti da oni razumeju krivičnu odgovornost. Teško je govoriti o krivičnoj ogdovornosti dece od 12, 13 godina“, kaže Antonijević za Insajder.

Pet meseci posle zločina u Osnovnoj školi u Beogradu i selima oko Mladenovca - novi zločin koji je počinio jedan maloletnik; 13 -ogodišnji dečak usmrtio je nožem vršnjaka u Niškoj banji. Zbog starosne dobi, ni on, kao ni tada 13-ogodišnji dečak koji je počinio masakr u „Ribnikaru“, krivično neće odgovorati, a slučaj je prebačen u nadležnost Centra za socijalni rad.

Izvor: Insajder

 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.