Od grafita do proglašenja za terorističku organizaciju (VIDEO)
Posle oružanog sukoba u Banjskoj, 24. septembra, kosovski premijer saopštio je da većina učesnika pripada organizacijama Civilna zaštita i Brigada Sever. Pre nešto više od tri meseca, Priština je te organizacije proglasila za terorističke, a prethodno ih je sumnjičila da su učestvovali u napadima na Kosovsku specijalnu policiju, ali i Kfor i novinare tokom maja u Zvečanu. Civilna zaštita je, već osam godina, integrisana u kosovske institucije.

Civilna zaštita je na severu Kosova i Metohije funkcionisala od 2006. do 2015. godine. Briselskim sporazumom je rasformirana, a njeni članovi postaju deo kosovskih institucija. Za Brigadu sever se prvi put čulo krajem prošle godine, u vreme kada su Srbi na severu napustili sve kosovske institucije. Pre tri meseca, kosovska Vlada je, na osnovu procena kosovskih bezbednosnih organizacija, donela odluku da Civilnu zaštitu i Brigadu sever proglasi za terorističke organizacije. Smatra se da predstavljaju direktnu pretnju, kako je navedeno, ustavnom poretku i kosovskoj bezbednosti.
"Dakle, samo proglašavanje Civilne zaštite i Brigade sever, a ne severne brigade kako je na to skrenuo pažnju i sam predsednik Srbije, da je Severna brigada naziv navijačke grupe Crvene zvezde, a da je Brigada sever ono što postoji na Kosovu. Dakle, to proglašenje ako se ne varam desilo 29. juna ove godine zapravo nakon toga, što je u Audiu A6 beogradskih tablica pronađena velika količina oružja. I tad su pronađeni neki tzv. lepljivi stikeri, dakle ono što bi možda moglo da se nakači na deo nekakve uniforme sa oznakom Brigada sever. O toj organizaciji se zna, ako je to uopšte formalna organizacija, zna se mnogo manje nego o Civilnoj zaštiti i oni su stanovništvu na Kosovu posebno na severu postali poznat nakon pojave nekakvih grafita i prvi grafit koji je bio, dakle ispod njega je bio potpis sverena brigada. A onda se to preimenovalo u Brigada sever i to su bile poruke, od – ne bojte se, ovde smo, čuvamo vas – do svakog dana smo sve jači i tako dalje“, kaže za Marker Goran Avramović glavni i odgovorni urednik RTV KiM.
Pre dva dana kosovski premijer je članove Civilne zaštite i Brigade sever proglasio za učesnike oružanog sukoba u Banjskoj.
"Preliminarni rezultati istrage pokazuju da je većina onih koji su bili u Banjskoj kriminalci i teroristi, pripadnici Civilne zaštite i Brigade sever, kada je ubijen narednik Afrim Bunjaku, koji je heroj Kosova", dodaje Avramović.
Uprokos svakodnevnom oglašavanju i Beograda i Prištine, javnost i dalje ne zna mnogo činjenica o oružanom sukobu u Banjskoj, kaže naš sagovornik.
"U ovom trenutku je prosto zbog... kako da kažem, zbog te magle kojom je obavijen čitav događaj u Banjskoj, prosto lako posegnuti za nekakvim podacima, malo ih podgrejati i ad hoc proglasiti Civilnu zaštitu ili Brigadu sever jer, kako da kažem, to ide u mejnstrim tok. Informacije koje se šalju iz Prištine i prema centralnoj Srbiji, ali i prema ostatku sveta u smislu toga, da je Srbija je i odgovorna za ono što se desilo u Banjskoj” , kaže on.
Kada je, letos, Priština proglasila Civilnu zaštitu i Brigadu sever za terorističke organizacije, oglasile su se Kancelarija Evropske unije u Prištini i Stejt dipartment, koji su saopštili da ih kosovske vlasti nisu konsultovale oko te odluke.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.