Od početka godine ubijeno sedam žena u Srbiji: Može li se očekivati pomak u rešavanju ovog problema? (VIDEO)

U Srbiji je od početka godine ubijeno sedam žena. Svih sedam, u Vojvodini! Nevladin sektor godinama poziva nadležne da femicid proglase za posebno krivično delo, ali bez uspeha. U zemlji u kojoj nadležni neretko reaguju neprimerenim izjavama kojima vređaju žrtve nasilja, može li da se očekuje pomak u rešavanju tog problema?

Foto: Insajder

Na svake dve sedmice, bude ubijena jedna žena. Za manje od četiri meseca, ubijeno je njih sedam. Nevladine organizacije odavno traže da rodno zasnovano ubistvo bude posebno krivično delo, a država, isto toliko vremena, samo obećava. Zvanična statistika i dalje ne postoji – evidenciju vode nevladine organizacije, i mediji. Već šest godina čeka se i nadzorno telo za borbu protiv femicida, “Femicide watch”. 

"Od 2018. godine nemamo formiran “Femicide watch”, mi nemamo tu stručnu, profesionalnu, dubinsku analizu koja bi kombinovala ono što su znanja na državnom nivou, dakle eksperte državne i ono što bi bila zapravo iskustva lokalna - zašto baš u nekom mestu šta je kontekstualno, specifično, na primer u ovoj godini za Vojvodinu. Mi smo 2021. godine usvojili Strategiju za sprečavanje nasilja prema ženama i nasilje u porodici koja još uvek nema akcioni plan i ne zna se će ga imati, a ona sledeće godine ističe", izjavila je Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra za Marker.


Upravo ta strategija, koja ističe sledeće godine, predviđa formiranje nadzornog tela koje bi, da postoji, moglo da odgovori ko je zakazao i da li je femicid mogao da bude sprečen.

Dodatni problem su i javni funkcioneri koji nasilje nad ženama neretko relativiziju – krajem prošle godine, jedan narodni poslanik vladajuće partije izjavio je da žene prijavljuju nasilje četvrtkom da bi mogle da se provode vikendom, dok su im muževi u pritvoru. 

Ministarka pravde u tehničkom mandatu i zaštitnik građana ne priznaju termin femicid, jer ignorišu činjenicu da su žene ubijene - samo zato što su žene.

"Naročito su opasne izjave ljudi koji sede na mestima koji su odgovorni da stvaraju, da menjaju klimu. Da stvaraju zapravo svest o tome šta je društveni problem i kako njega treba rešavati. Nedopustivo je da nama ministarka ne zna da to nije diskriminacija muškaraca, da nama zaštitnik građana trivijalizuje priču o tome da nije zbog mržnje prema ženama, nego zato što su se oni posvađali i tako dalje. Dakle, to su sve nedopustive stvari", ocenila je Ignjatović.

Godinama se najavljuje i jedinstveni registar nasilnika – i osuđenih za seksualno uznemiravanje i odgovornih za femicid, ali ni on ne postoji.

Još pre pet godina, iz Ministarstva unutrašnjih poslova najavljivali su novi sistem zaštite osoba koje su preživele nasilje – narukvicu i mobilni uređaj koji bi trebalo da alarmiraju i žrtvu i policiju. Sistem koji se uspešno primenjuje u Španiji, Portugalu i drugim evropskim zemljama, ujedno je trebalo i da bude rešenje za slučajeve kada nasilnik prekrši zabranu prilaska. Međutim, ni od toga nema ništa. I tako se problemi gomilaju, vreme prolazi, odgovornosti nema. Uprkos poražavajućim podacima nevladinih organizacija da je prošle godine u Srbiji ubijeno 28 žena, rešenje se ni ne nazire.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.