Odronio se deo nasipa na stubu mosta kod Golupca, na deonici svečano otvorenoj pre pet nedelja (VIDEO)
Deo zemljanog nasipa na novom mostu kod sela Tribrode i Braničevo u blizini Golupca urušio se i pao u Reku Pek i to posle kiše koja je padala nekoliko dana i koja nije izazvala ni izlivanje reke, ni plavljenja. Deo mosta je zatvoren za saobraćaj, obezbeđuje ga policija, a građevinske ekipe izvode radove na sanaciji.

U pitanju je most na putu od Velikog Gradišta do Golupca, na delu Dunavske magistrale, svečano otvorene pre samo pet nedelja, 23. februara ove godine. Posao na izgradnji tog mosta nije bio obavljen do kraja, a zemlja koja je korišćena za nasip nije bila dovoljno sabijena, upozoravaju stručnjaci za Insajder.
Reka Pek sprala je deo zemljanog nasipa na jednom od stubova novog mosta, koji je pre samo pet nedelja svečano otvoren i pušten u saobraćaj. Odronio se zemljani nasip na navozu, odnosno na kosini koja vodi od puta, ka mostu, a razlog za to stručnjaci između ostalog vide u nedovoljnom sabijanju zemljišta. Jedna traka mosta je zatvorena za saobraćaj.
"Ta kosina nije obezbeđena na adekvatan način, ali ne samo što nije obezbeđena na adekvatan način, nego je jasno po slikama koje smo videli da je neadekvatno sabijen materijal, da je bio bolje sabijen ne bi došlo do njegovog ovakvog spiranja. Moram da naglasim da su kiše koje su bile ovih dana, bile izuzetno male, znači to je negde reda veličina tridesetak milimetara po metru kvadratnom, što su izuzetno male kiše, nije to nikakva ozbiljna kiša. Znači postavlja se pitanje šta bi bilo da su bile mnogo veće kiše“, kaže za Insajder hidrogeolog Vladislav Marinković.
Struktura nasipa ukazuje i na to da je most otvoren za saobraćaj pre nego što je u potpunosti završena njegova izgradnja, kaže za Insajder Jovan Despotović, profesor hidrologije i hidrotehnike Građevinskog fakulteta u penziji.
"Ovaj navoz, nasip koji je u prilaznoj saobraćajnici na mostu nije obložen kamenom, ili betonom već je ostavljena ova zemlja koja je nekonzistentna. To što sam rekao da nije završen, to znači da je taj nasip pod rizikom od velikih voda, kao što su naišle Rekom Pek. On mora da se zaštiti upravo od Reke Pek jednim stabilnijim površinskim slojem i on štiti ovu zemlju koju mi sad vidimo. Ta zemlja nije završni sloj, ona nije zaključni sloj konstrukcije“, kaže profesor Despotović za Insajder.
Most u takvom stanju nije smeo da bude pušten u saobraćaj, veća kiša, ili veće plavljenje Peka mogli su da dovedu do nagibanja spoja mosta sa putem.
"Da je duže trajao visok nivo Peka, da je bila veća voda, onda bi sigurno ovaj navoz i ovo sve bilo mnogo više ugroženo, onda bi se možda isprala i ta zemljana podloga za taj asfaltni put, a onda bi moglo da se desi da se sve to ispere i da se to slomi, da dođe do prekida saobraćajnice“, kaže profesor Despotović.
Komercijalni ugovor za izgradnju nedavno otvorene deonice nije javno dostupan, pa nije poznato da li je pored investitorskog, izvođačkog i projektantskog nadzora nad izvođenjem radova bio angažovan i nezavistan, odnosno eksterni nadzor, niti koja ga je kompanija vršila. U svim fazama izgradnje, nadzor je bio u obavezi da uoči sve propuste.
"Mislim, ovakvi objekti po meni su vrlo ozbiljni objekti i ne bi smeli da se puštaju u rad, dok se ne izvrše apsolutno sve provere. Očigledno je da ovde nije bilo nadzora, a ne nečega drugog, jer da je bio ljudski nadzor on ne bi dozvolio da se na ovakav objekat kao poluproizvod pusti u eksploataciju“, zaključuje hidrogeolog Marinković za Insajder.
Most je na deonici Požarevac – Gradište – Golubac, dugoj 68 kilometara. Deonica je 23. februara svečano otvorena u prisustvu predsednika Srbije, Aleksandra Vučića. Projekat za građevinsku dozvolu za most je radio AG Institut. Država je finansijer, a "Koridori Srbije“ investitor projekta. Glavni izvođač je srpski ogranak kineske kompanije Shandong Hi-Speed grupacije.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.