Ognjen Gogić: Priština će pokušati da amortizuje nezadovoljstvo međunarodne zajednice (VIDEO)

Posle sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj se raspravljalo o odluci Prištine da ukine dinar na Kosovu i Metohiji, stvari nisu mnogo jasnije. Svi su ostali pri svojim stavovima - Beograd da takva odluka ugrožava egzistenciju Srba i drugih nealbanaca, dok je Priština ostala pri stavu da ima pravo da ukine dinar. Ambasadori zemalja članica Saveta bezbednosti su uglavnom kritikovale to što je dinar naglo ukinut, bez perioda tranzicije. Jedina promena je to što je kosovska Centralna banka danas otvorila telefonsku liniju za informisanje građana o uredbi o ukidanju dinara.

Ognjen Gogić, analitičar. Foto: Insajder

Sve ono što se prethodnih nedelja dešavalo na Kosovu i Metohiji bila je tema i sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Pozicije su ostale iste. Kosovska strana koja je donela i branila odluku o ukidanju dinara i platnog prometa - sa jedne i Srbija sa druge strane, čiji predsednik smatra da ukidanje dinara ugrožava srpsku zajednicu:

"Uz jednostranu odluku o ukidanju dinara, Priština je pribegla ilegalnom korišćenu evra čime je nastavila sa stvaranjem nepodnošljivih uslova za život Srba. Evro nije legalna valuta na KiM već se tako tretira, a ukidanje dinara ima za cilj dalje proterivanja Srba". – rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sednici Saveta bezbednosti UN.

"Uredba Centralne banke nije usmerena protiv bilo koje etničke grupe građana, već štiti građane od pretnji organizovanog kriminala, krijumčarenja oružja i pranja novca.“ – kazao je kosovski premijer Aljbin Kurti.


Sednici Saveta bezbednosti je prethodilo više sastanaka u Prištini, na kojima su ambasadori zemalja Kvinte, ali i ostali međunarodni predstavnici pokušavali da ubede kosovskog premijera da bar odloži odluku o ukidanju dinara:

 “Da li će pritisak ovaj biti dovoljan da se ta odluka stavi van snage ili suspenduje, u ovom trenutku ne izgleda da će to biti slučaj, ali će Vlada Kosova pokušati da na neki način amortizuje nezadovoljstvo i kritike međunarodne zajednice, pre svega time što će dati neke ustupke na samom terenu tokom sprovođenja ove odluke, kroz neke informativne kampanje na stanovništvo ili ublažavanje nekih najoštrijih kaznenih mera. Ali za sada ne deluje da će Kosovo biti spremno da odustane od primene ove odluke, već će ispitivati teren i granice da vidi dokle može da ide sa ovim jednostranim akcijama, sve dok mu međunarodna zajednica na neki oštriji način, delima, ne bude tome stala na put." – rekao je za Insajder Ognjen Gogić analitičar. 

Na Kosovu i Metohiji je posle rata u srpskim sredinama korišćen dinar i nemačka marka. Kada je uveden evro, Priština sama bez odobrenja Evropske banke uvodi evro kao zvaničnu valutu. Ipak, u prethodnom periodu u srpskim sredinama je korišćen dinar bez problema. A, ono što je prethodnih dana posebno uznemirilo čak i međunarodne predstavnike u Prištini, je akcija kosovske policije i tužilaštva u kojoj je oduzeto 4 miliona dinara u metohijskom selu Goraždevac. Novac je bio namenjen isplati penzija i socijalnih davanja.

Ukidanje dinara je pogodilo desetine hiljada Srba i drugih nealbanaca, koji dobijaju plate, penzije i socijalna davanja iz Beograda. Takođe, zdravstvene i školske ustanove ostaju bez novca za funkcionisanje. Tako su danas sve predškolske ustanove sa Kosova i Metohije, u zajedničkom apelu međunarodnoj zajednici saopštile da bi ukidanje platnog prometa sa centralnom Srbijom moglo da dovede i do njihovog gašenja.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.