Okanović (Komitet za bezbednost saobraćaja): Treba povećati kazne za umišljenu saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom (VIDEO)
Direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović izjavio je "Markeru" da treba povećati raspon zaprećene kazne zatvora za umišljenu saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom, koji je sada od dve do 12 godina, na pet do 15 godina. Udruženje roditelja dece poginule u saobraćaju zatražilo je takvo pooštravanje kazne, a Okanović je rekao da treba razlikovati vrste smrtnih saobraćajnih nesreća - umišljenu i nehatnu nesreću.

"Treba podići raspon kazne ako je saobraćajna nesreća izazvana pod dejstvom alkohola, tokom nasilničke vožnje... Što se tiče nehatnih nesreća, mislim da je sadašnji raspon od jedne do osam godina sasvim dovoljan. Mislim da bi pooštravanje kazne u ovom delu bilo preterano", rekao je Okanović.
Udruženje roditelja navodi da postoji "loš i pristrastan" rad pojedinih veštaka na suđenjima. Govoreći o tome, Okanović je rekao da je problem što je dovoljno da neko ima samo završen odgovarajući fakultet i određeni broj godina radnog iskustva, a da ne mora da "pokaže nikakva posebna znanja ili veštinu".
"Možete da budete sudski veštak i da veštačite saobraćajne nezgode a da ste završili vazduhoplovni ili vodni smer na Saobraćajnom fakultetu, a ne drumski", rekao je on.
Okanović je naveo da se taj problem u praksi ogleda u tome da veštaci u identičnim situacijama daju potpuno drugačije ocene.
"Tačno se u praksi zna kakav ćete odgovor dobiti od određene komisije pa se onda trudite u postupku da dođe komisija za koju znate kakav će odgovor dati", dodao je on.
Na pitanje ko se bavi kontrolom rada sudskih veštaka, Okanović je rekao da bi time trebalo da se bavi Ministarstvo pravde, koje daje dozvole veštacima.
"Međutim, čini mi se da ne postoji dovoljno interesovanje za to. Bio je slučaj u praksi gde je veštak očigledno pogrešio i umesto da sabere dva broja prilikom proračuna određenih parametara bitnih za utvrđivanje odgovornosti, on ih je pomnožio, što je promenilo situaciju. Kada je Ministarstvu ukazano na grešku, oni su odgovorili da neće da se mešaju jer je to stvar sudskog postupka. Mislim da Ministarstvo pravde treba da uvede mehanizam kojim će se pratiti rad veštaka", naveo je Okanović.
Govoreći o radu Agencije za bezbednost saobraćaja, Okanović je ocenio da je sistem bezbednosti saobraćaja u Srbiji, na papiru, jedan od najboljih u svetu.
"Na vrhu piramide tog sistema je Telo za koordinaciju i poslove bezbednosti saobraćaja Vlade Srbije koje čini sedam ministara. To je zamišljeno kao vrhovno političko telo, a kao vrhovno operativno telo zamišljena je Agencija koja treba da bude i neki povezujući faktor - da koordinira podeljene nadležnosti, na primer, između Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva saobraćaja", naveo je on.
Okanović je dodao da u praksi Agencija za bezbednost saobraćaja od 100 odsto, koristi 10 do 15 odsto potencijala koji ima.
Na pitanje šta bi sve trebalo promeniti da bi se bezbednost u saobraćaju podigla na viši nivo, Okanović je rekao da treba sprovoditi edukativne kampanje jer je najveći problem nebezbedno ponašanje vozača.
"Počinjemo od obrazovanja u porodici, u formalnom obrazovnom sistemu a u auto-školama učite samo veštinu upravljanja vozilom. Teoretsko znanje i vaspitanje bi već trebalo da imate pre dolaska u auto-školu", istakao je on.
Na pitanje da li se kontroliše kako lokalne samouprave troše novac koji je namenjen za povećanje bezbednosti u saobraćaju, Okanović je odgovorio da određeni mehanizmi postoje, ali da se sredstva ipak troše nenamenski dok pojedini gradovi nemaju ni formiran Savet za bezbednost saobraćaja koji bi trebalo da se bavi tim pitanjem.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.