Opozicija traži javnu raspravu o sudbini starog mosta na Savi, vlasti se pozivaju na studije, tvrdeći da ga je neophodno demontirati (VIDEO)
Punih sedam godina, vlasti u Beogradu daju oprečne izjave o sudbini Savskog mosta. Najavljuju rekonstrukciju starog, ali istovremeno i njegovu kompletnu demontažu i izgradnju novog. Uklanjanje se odlaže od 2019, a prema najnovijim informacijama, to bi trebalo da se desi na proleće. Od jesenas, opozicija i građanske inicijative počele su organizovanu borbu za očuvanje starog Savskog mosta.

Sve je počelo u aprilu 2015, kada je tadašnji premijer, Aleksandar Vučić, u parlamentu najavio rekonstrukciju starog Savskog mosta. Takve najave iznosili su narednih nekoliko godina i predstavnici vlasti u Beogradu, koje su u proleće 2017. raspisale javni poziv za izradu urbanističko-arhitektonskog rešenja za njegovu obnovu.
Samo mesec dana pre nego što će na tom konkursu pobediti Saobraćajni institut CIP, tadašnji gradski arhitekta Milutin Folić izjavio je da rekonstrukcija nije moguća, već da most mora da bude demontiran i uklonjen iz korita Save. Ni pet i po godina kasnije, gradske vlasti nisu saglasne šta raditi s tim mostom.
„Ja mislim da opozicija vrlo lukavo to predstavlja kao rušenje. Ustvari je obnova postojećeg mosta jer, videćete da su postojeći delovi sadašnjeg mosta delovi buduće konstrukcije tog njegovog proširenog kapaciteta koji će biti dupli. Mi ćemo suštinski dobiti na proširenim stubovima postojećeg mosta dva blizanca“, rekao je, gostujući na RTS-u, gradski menadžer Miroslav Čučković.
„Ne znam tačno šta je Čučković pričao, moram da priznam, nisam ga ni ja razumeo. Informacije koje ja imam i koje mislim da su tačne, a to je da most mora da se skloni ceo, nema rekonstrukcije mosta. Otkud njemu ta rekonstrukcija pitajte njega, stvarno ne znam“, izjavio je za Insajder TV gradonačenik Beograda, Aleksandar Šapić.
Ako i bude uklonjen, nije poznato gde će stari most završiti. Prema nekim ranijim najavama, trebalo je da poveže Zemunski kej sa Velikim ratnim ostrvom, ili novobeogradski Blok 70 sa Adom Ciganlijom. Drugi scenario predvideo je njegovo izmeštanje na ledinu između Koteža i Borče. Pominjalo se i da će biti smešten u parku kod Muzeja savremene umetnosti na Ušću.
„Po poslednjoj odluci Skupštine Grada Beograda, on treba da bude u parku na Ušću, da li će to tako ostati sada, ne znam. Skupština grada sada može da donese neku drugu odluku“, kaže za Insajder ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić.
Opozicija i nevladiine organizacije zahtevaju od vlasti da, pre donošenja konačne odluke, sprovedu javnu raspravu o sudbini mosta. Najavljuju institucionalnu, ali i građansku borbu za očuvanje starog mosta na Savi.
„Kao što znate, beogradska uprava i republička pokušava ovaj most iza nas da sruši, sa namerom da napravi neki novi. Mi nismo protiv mosta i mostova u Beogradu. Međutim, bitno je da se sluša struka. Da se slušala struka, na ovom mestu gde je „Beograd na vodi“ ima mesta za dva mosta koja su bila planirana, sada tamo nažalost ne mogu da budu. Mi smo pokrenuli jednu široku akciju odbrane ovog mosta jer ne sme nijedna stvar da se sruši više u ovom gradu, da se ne pitaju građani i da se ne pita struka“, izjavio je poslanik Koalicije Zajedno, Đorđe Miketić, na akciji zaštite mosta koju su organizovale pojedine opozicione stranke i udruženja građana.
Ministar građevinarstva, prethodno gradski menadžer i zamenik gradonačelnika tvrdi da je odluka o demontaži starog i izgradnji novog mosta doneta isključivo na osnovu stručnih ispitivanja i analiza.
„Ja sam tu studiju pokazivao u skupštini grada, ona je dostupna svima, to je studija koju je radio CIP, koji je prosto radio procenu saobraćaja na tom potezu, koja će se desiti na tom potezu do 2049. godine, ako se ne varam. Pored toga, postoji nekoliko drugih dokumenata koje je usvajala Skupština grada u proteklom periodu. Oni su usvojeni između 2014. i 2017. godine. Prva je bila brojanje saobraćaja, to je radio Saobraćajni fakultet, druga je bila master plan saobraćaja kog je radila britanska kompanija WSP, jedna od najpoznatijih u svetu. Na kraju je usvojen i plan, usvojeni su urbanistički planovi“, odgovorio je ministar Vesić na pitanje novinara Insajdera na osnovu koje studije konkretno građani treba da zaključe da je rušenje savskog mosta neophodno
„Postoji studija, za sve može da postoji studija, ali to je politička odluka. Šta znači studija? Ne postoji osnovanost za uklanjanje mosta, ukoliko želite da most ostane ovakav, sa ovim kapacitetima. Ukoliko želite da imate most sa drugim kapacitetima, to je politička odluka, složićete se i u tom slučaju morate da ga uklonite, tako da i studija se izvodi na osnovu neke odluke, kakvu studiju tražite. Ovakav most je neuslovan i odavno ne može da odgovori zahtevima Beograda kakav je on danas“, odgovorio je gradonačelnik Šapić na pitanje novinara Markera da li postoji studija opravdanosti.
Saobraćajni institut CIP u Studiji uticaja iz 2019. navodi da je most neophodno ukloniti jer leži na starim drvenim šipovima, što ga čini nesigurnim za saobraćaj. U Studiji se navodi i da glavni noseći stubovi starog mosta nisu po standardima međunarodnog plovnog puta, kakav je i put preko Save; udaljeni su 105 metara, a rastojanje bi moralo da bude najmanje 150 metara.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.