Opozicija u Srbiji - između paralelnog i sporednog koloseka (VIDEO)
Studenti su bili jasni: ni vlast, ni opozicija nisu dobrodošli, blokade i protesti su samo njihovi. Međutim, protokom vremena, postavlja se i pitanje: Gde je opozicija? U javnosti su se pominjale ideje o ukrupnjavanju opozicije, izborima, prelaznoj vladi… Ali, za sada, nema jasno definisanog plana i narednih koraka.

Buka, blokade i pobuna traju već 51 dan. Isto toliko, studenti se trude da sve ono što čine ne dobije epitet opozicionog.
“Sve što bi opozicija u ovom trenutku mogla da uradi bilo bi čitanje sledećeg: da se ona meša i preuzima studentske proteste. Studenti su jasno rekli da to ne žele i mi to moramo da poštujemo”, izjavio je Aleksandar Jovanović iz Ekološkog ustanka.
Politikolog Dejan Bursać kaže za Insajder da je jasno i očekivano to što studenti ne žele stranke opozicije u logistici i organizaciji protesta.
“Ali to ne znači da stranke opozicije treba da sede sa strane i ništa ne rade ovom prilikom, već da nađu paralelnu tračnicu i paralelni kolosek na kojem će sprovoditi svoje političke aktivnosti, koje se uostalom i očekuju od opozicije, a to je da kritikuju stranke vlasti i dovedu do neke vrste smenjivosti vlasti”, objašnjava Bursać.
Upravo se, dakle, u opoziciju gleda kada je u pitanju naredni period. Konkretnija politička artikulacija aktuelne situacije je u njihovim rukama.
Aleksandar Jovanović kaže da je ona moguća u političkom društvu, ali da u Srbiji toga nema. Ističe da je jedina institucija ulica, a način delovanja - pobuna.
“Što se tiče Ekološkog ustanka u čije ime jedino mogu da govorim, jer ne mogu da govorim u ime drugih opozicionara, mi ćemo nastaviti da sprečavamo i da krunimo ovu vlast na svim mestima mogućim. Plan je pobuna na svakom ćošku, i to da uradimo sve da motivišemo ljude da se ta pobuna nastavi”, kaže Jovanović i podseća da još nisu rešena pitanja litijuma i Generalštaba.
Bivši potpredsednik pokrajinske Vlade i osnivač političke inicijative “Solidarnost” Goran Ješić tvrdi da opozicija u Novom Sadu deluje jako dobro, da funkcioniše i radi solidno, i da koordinira svoje akcije i u Gradskom i u Pokrajinskom parlamentu. Što se tiče republičkog nivoa, ističe da nije na njemu da daje savete, ali da treba da se postigne dogovor.
“Mislim da je na njima da sednu i da se dogovore. Moraju da skinu ovaj teret sa studenata i da izađu sa nekim akcionim planom koji se njih tiče. Mi smo im dali neke predloge. Glavna tema je pre svega Parlament Republike Srbije i neustavan i nezakonit način usvajanja najvažnijeg akta, budžeta. Mislim da treba da nastave da deluju u smislu pritiska na Vrhovni sud da presudi povodom njihove žalbe”, smatra Goran Ješić.
Da li bi, na koji način i u kom sastavu opozicija mogla da se grupiše, za sada nije poznato. Zajedničko i sinhronizovano delovanje je potrebno, mišljenje je predsednika Demokratske stranke Srđana Milivojevića, koji za Insajder.net kaže da je prirodno da upravo njegova partija bude stožer okupljanja opozicije.
Opozicija, prema rečima predsednika Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića, dobro funkcioniše i na tehničkom nivou i kada je reč o koordinaciji aktivnosti, a kao primer navodi podnošenje ustavne žalbe protiv predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić koju je potpisao 81 narodni poslanik.
Novinarka Insajdera Teodora Vasiljević
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.