Pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu narušio statiku zgrade – upozoravaju stručnjaci (VIDEO)
Posle pogibije četrnaestoro putnika na koje se u petak obrušila masivna nadstrešnica zgrade železničke stanice u Novom Sadu, otvorena su brojna pitanja vezana za bezbednost građana u javnim objektima u Srbiji i njihovo održavanje.

Jedno od njih ponovo se tiče stanične zgrade i bezbednosti boravka u njoj. Ovog puta, arhitekte i građevinci upozoravaju na narušenu statiku krova, kojem je nadstrešnica bila kontrateg.
Iz Udruženja arhitekata Srbije zahtev da nadležne institucije hitno sprovedu nezavisnu krivičnu i stručnu istragu, kao i da krivci odgovaraju.
Umesto polemike u javnosti da li je rekonstrukcija nadstrešnice bila predviđena projektom, pa se od nje odustalo, ili u bitnoj meri odstupilo i zbog čega je pala – nova dilema. Koliko je zgrada železničke stanice bezbedna za putnike?
Struka šalje upozorenja: nadstrešnica koja se srušila bila je kontrateg naboranom krovu sa jedne strane zgrade i zatezala njegovu konstrukciju. Bez nje, krov koji je veoma tanak, može da krene da uleže i da se na njemu pravi dodatni nabor, tj. trbuh. Sve to moglo bi da naruši stabilnost nekih od nosećih greda.
"Ova konzola koja nosi donju nadstešnicu je kontra-teret glavnoj gredi i ona svojim dejstvom kao da podiže betonsku gredu hale. To nije podizanje, ali je samo smanjivanje uticaja glavnog tereta koji treba da se savlada", objašnjava za Insajder arhitekta Zoran Veljović.
"Taj kontrateg u vidu nadstrešnice, on je sada onesposobio tu konstrukciju krova da ona funkcioniše u saglasnosti sa tim elementom, tog elementa više nema, taj krov sada stoji samostalno, vršene su tu sada i provere i veštaci su izlazili, oni su sigurno utvrdili da li je tu došlo do nedostajućeg elementa", izjavila je za Insajder Ana Ferik Ivanovič, predsednica Udruženja arhitekata Novog Sada.
Tokom rekonstrukcije zgrade bilo je grubih propusta. Pre bilo kakvih radova, objekat je bilo neophodno tehnički i funkcionalno snimiti, pa izračunati njegovu stabilnost. Sada je jedino rešenje novi statički proračun, koji bi pokazao koliko je pad nadstrešnice narušio stabilnost zgrade, upozoravaju arhitekte.
"Prema osnovnim elementima stabilnost je ugrožena jer nema jednog elementa koji je garantovao i ušao u proračun za stabilnost. Sada tog elementa nema i ja ne bih rekao odmah da će tu da se događaju i havarije i tako dalje, nego bih rekao da treba da se izvrši kompletna analiza i novi proračun faktičkog stanja kako je sada, pa onda da se zaključi šta može da se desi", zaključuje Veljović za Insajder.
Javnost čeka odgovore i na brojna druga pitanja, a među njima kako je do pada nadstrešnice došlo, truljenjem čeličnih cevi koje su je spajale sa krovom, propadanjem ploča na fasadi, ili dodatnim opterećenjem nadstrešnice tonama čelika i stakla, tokom rekonstrukcije zgrade? Ko je i na osnovu kog projektnog rešenja odlučio da dodatno optereti nadstrešnicu i da li je za to urađen novi statički proračun?
Odgovore na sva ta pitanja javnosti mogu da daju samo preduzeće "Infrastruktura železnice", kao investitor posla, Institut CIP kao autor projekata, "China Railway", kao izvođač i konzorcijum firmi oko Projektnog biroa "Utiber", koje su bile angažovane kao nadzor. Baš kao i novosadsko Više tužilaštvo, zaduženo za vođenje istrage o pogibiji putnika, svi nabrojani u lancu odgovornosti uporno ćute.
Novinarka Radoslavka Žigić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.