Pavle Dimitrijević (CRTA): Nema nikakvih promena na bolje u izbornim uslovima (VIDEO)
Današnja dešavanja u Skupštini ukazuju na to u kakvoj se krizi nalazi Srbija. Da li smo u riziku od većeg nasilja i blokade rada institucija poput Parlamenta, pitali smo Pavla Dimitrijevića iz organizacije CRTA.

„Ono što smo danas videli u parlamentu i sve ove teške scene zapravo su rezultat višegodišnjeg gajenja nasilja u Narodnoj skupštini. A ono je kulminiralo u novembru mesecu, po nama iz CRTE, protivustavnim usvajanjem desetina propisa, i sada zapravo vidimo samo nastavak tog nasilja, koje nikako da se zaustavi. Mi smo od početka govorili da je za nasilje u Skupštini najodgovornija vlast, odnosno poslanici vladajuće većine, jer oni koji imaju najveću moć, na njima je i najveća odgovornost da obezbede uslove za dijalog, za dogovor, za razgovor i da, na kraju krajeva, taj dom Narodne skupštine zaista postane ono što se nekada zvalo demokratskom institucijom.“
Prema Dimitrijevićevim rečima, nažalost, već više godina to nije slučaj. Kako kaže, nasilje rađa nasilje i zato smo danas tu gde jesmo, a kao građani možemo samo da kažemo da nasilje najoštrije osuđujemo.
Sagovornik Insajdera bio je član radne grupe za poboljšanje izbornih uslova. Na pitanje, ako bi se sada išlo na nove izbore, može li taj izborni proces biti pošten i demokratski i da li su uslovi promenjeni, Dimitrijević odgovara:
„I rad te radne grupe, koju ste pomenuli, takođe je bio obeležen različitim formalnim i neformalnim smicalicama koje su na kraju dovele do toga da na današnji dan nemamo apsolutno nikakvo unapređenje i nikakve pozitivne promene u kontekstu izbornih uslova. Dakle, danas možemo da razgovaramo o tome da nema nikakvih promena na bolje, da što se tiče preporuka, bilo da su one domaće ili međunarodne, nema nikakvih osnovnih poboljšanja koja bi mogla doprineti kvalitetnijim izborima“, navodi Dimitrijević, dodajući da je jako teško govoriti o bilo kakvim normativnim promenama ili boljitku u ovakvoj atmosferi.
U nekoliko nevladinih organizacija, pa i u CRTI, ovih dana boravili su istražni organi i tražili dokumentaciju u vezi sa saradnjom sa USAID-om, s kojim su inače sarađivale i državne institucije u zemlji. O cilju te akcije i povratnim informacijama, Dimitrijević kaže:
„Ne, nismo dobili nikakve povratne informacije. Jedine informacije koje imamo u celom tom postupku, odnosno u predistražnom postupku koji je u toku, jesu saopštenja koja smo čitali iz tužilaštva, tako da smo sve informacije dobili isključivo iz medija i nikakvu drugu zvaničnu informaciju nismo primili“, navodi sagovornik Markera.
Prema njegovim rečima, utisak svih ljudi iz CRTE jeste da je, posle godina i decenija rada sa različitim državnim organima i građanima Srbije, tužilaštvo, ako je zaista želelo dokumentaciju vezanu za USAID projekte, moglo da pošalje dopis i dobilo bi svu traženu dokumentaciju.
„Nije bilo potrebno da policajci dolaze s oružjem na prepad i da uzimaju dokumentaciju. Prosto, to tumačimo kao zastrašivanje, jedan vid pokušaja da se oteža rad organizacije CRTA i drugih organizacija. Na kraju krajeva, to je i jedan vid medijskog spektakla – dolaze policajci sa značkama, s oružjem, gomila njih upada istovremeno u prostore, i to sve liči na scenario za neki film. Na taj način šalje se društvena poruka da smo mi neki kriminalci, da je država sada jako aktivna i da se bavi nama. Da je to bio planirani spektakl, govori i činjenica da su osam medija objavila informaciju o policijskoj akciji u CRTI pre nego što je policija zaista došla“, navodi Dimitrijević.
Prema njegovim rečima, nije prijatno suočiti se s takvom situacijom.
„Ono što mogu da kažem jeste da svi mi u organizaciji CRTA nastavljamo da predano radimo na svim aktivnostima koje su pre svega usmerene ka građanima – podršci lokalnim inicijativama i organizacijama širom Srbije. Svi zajedno dobro razumemo šta je naša uloga u ovom društvu. To je borba za demokratiju, demokratski način funkcionisanja ove zemlje, normalan i dostojanstven život svakog čoveka, kako bismo svi zajedno živeli u slobodnoj zemlji u kojoj će svako moći da kaže ono što misli, a da vlast to može da čuje“, zaključuje naš sagovornik.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.