Pilipović (Udruženje pacijenata Srbije): Zdravstvo deli sudbinu društva, kad mi budemo bolji – biće i ono (VIDEO)

Kakva je situacija u zdravstvu u Srbiji, zavisi od toga kako ga posmatrate – kao polu punu ili polu praznu čašu, rekao je u "Markeru“ predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović. Zdravstvo deli sudbinu društva, naveo je on, dodavši da onda kada mi budemo bolji, biće i ono.

Predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović. Foto: Insajder

"Situacija je loša već godinama, da ne kažem decenijama. Kovid jeste doveo zdravstvo u fokus javnosti i doveo je do toga da je povećan budžet za zdravstvo. I mi zaista imamo povećan budžet u poslednje tri godine, ali ni to nije dovoljno“, smatra Pilipović.


Kako podseća, postojao je period od četiri godine u kojem Srbija nije kupila nijedan inovativni lek.

"Zdravstvo deli sudbinu društva, isto je kao školstvo, kultura, vojska, policija. Kad mi budemo bolji, biće i ono. Ono što je dobro je što sada konačno svi igramo u istom timu i vidimo probleme na isti način. Veći je problem kako ih rešiti, treba puno para, drugačija organizacija zdravstva, pre svega primarne zdravstvene zaštite“, naveo je predsednik Udruženja pacijenata Srbije u "Markeru“.

Dodaje da prema onome što je čuo od ministarke zdravlja Danice Grujičić, reforma primarnog zdravstvenog sistema ide u tom smeru da će lekari raditi s ljudima neposrednije. 

"Da ćemo imati manje zdravstvene jedinice gde će lekari odlaziti kod ljudi na kuću u manjim mestima. Da ćemo u gradovima imati mnogo manje jedinice nego što su sada domovi zdravlja“, objašnjava Pilipović i ističe da je za to potrebno vremena.

„Čekaćemo, to ne može sutra“, ocenjuje.

Govoreći o dugačkim listama čekanja u zdravstvu, Pilipović kaže da taj problem moramo zajedno da rešavamo.

"Ako pogledate da neko ko je danas imao operaciju kuka je zakazao 2016. godine, to je apsolutna katastrofa. To ne sme da se dešava“, smatra on.

Pilipović je istakao da bi bilo dobro da se govori više o odnosu državnog sistema i privatnog zdravstva, jer je on u vreme koronavirusa uradio dosta dobrog.

Kontrola moguće zloupotrebe lekara koji rade u državnim i u privatnim ustanovama ne postoji, ali iako postoji, od nje postoje ozbiljniji problemi, smatra Pilipović.

"Nas leče lekari koji rade i privatno i državno, rade 60 sati nedeljno, to nije dobro ni za lekare, ni za pacijente, ni za sistem“, kaže on.

Najvažnija je, tvrdi, prevencija. 

"Ako hoćemo bolji zdravstveni sistem, moramo manje da pušimo, pijemo, jedemo, više da šetamo. Kada budemo spremni da menjamo navike, moći ćemo da tražimo bolje zdravstvo“, ocenjuje predsednik Udruženja pacijenata Srbije.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.