Ping-pong suda i tužilaštva sa optužnicom za zloupotrebe novca namenjenog Kosovu traje već sedam godina (VIDEO)
Nakon što su objavljeni brojni dokazi o zloupotrebi sredstava koja se izdvajaju za Kosovo, 2016. godine podneta je jedna optužica, ali je i dalje sud nije potvrdio. Tom optužnicom obuhvaćen je i Nebojša Čović, nekadašnji šef Kordinacionog cetra za Kosovo. Čović posle kraće pauze, 2012. ponovo postaje sve uticajniji i prisutniji u javnosti i to kroz povratak u sport – prvo u fudbalski pa košarkački klub Crvena Zvezda. Iako optužnica protiv njega nije stupila na pravnu snagu, ona nije ni odbačena. Uprkos tome on sam često javno tvrdi da je nevin i da je žrtva političkog progona.

Tužilaštvo za organizovani kriminal Nebojšu Čovića sumnjiči za zloupotrebe u periodu od 2003 do 2005, kada je bio na čelu Koordinacionog centra za Kosovo. Optužnicom su obuhvaćeni i bivša sekretarka Koordinacionog centra Anđelka Radenković, bivši načelnik Kosovskomitrovačkog okruga Dragan Kalaba i vlasnici privatnih firmi “Komgrap gradnja”, “Daki” i “Masters”. Na teret im se stavlja da su protivzakonito pribavili imovinsku korist od oko 10 miliona evra.
Tužilaštvo za organizovani kriminal dostavilo je predlog optužnice sudu u januaru 2016. Sud je više puta vraćao predlog optužnice na doradu. Poslednji – treći put - 2018. godine. Od tada do danas prošlo je pet godina, ali na osnovu odgovora Tužilaštva Insajderu može da se zaključi da dopuna optužnice, po svemu sudeći, nije moguća jer srpske institucije ne mogu da vrše istragu na Kosovu.
"Javno tužilaštvo za organizovani kriminl je donelo naredbu o dopuni istrage i još uvek se čekaju odgovori nadležnih organa u vezi tražene pravne pomoći i dopune veštačenja“, navodi se u odgovoru Tužilaštva za organizovani kriminal.
Bez potvrde optužnice od strane suda, sudski postupak ne može ni da počne. To je mehanizam koji garantuje pravo na pravično suđenje, kaže za Marker Svetlana Nenadić iz Udruženja tužilaca. Uz ogradu da ne može da govori o konkretnom slučaju, slaže se da svaki taj mehanizam može i da se zloupotrebi.
"Građani mogu da se pitaju kako je to moguće da se nešto vrti u krug ili da se nešto igra ping-pong od suda do tužilaštva u nedogled, ali opet bih podsetila da ta činenjenica da sud vraća optužnicu tužilaštvu, da se kolokvijalno izrazim, to ne mora da znači ni da je tužilac loše radio svoj posao“, kaže za Marker Svetlana Nenadić iz Udruženje tužilaca i dodaje:
"Prosto prikupljanje dokaza u fazi predistražnog postupka i istražnog postupka u mnogome zavisi od drugih organa, kao što je recimo Ministarstvo unutrašnjih polsova ili kao što je recimo saradnja sa drugim država i drugim pravosudnim organima drugih država. Nije sva moć u tužiočevim rukama“.
Mnogo veća moć je, kaže Svetlana Nenadić, u rukama suda jer može da stavi tačku i kaže dosta-nije potvrđen dovoljan stepen sumnje za optužnicu i suđenje.
"Teorijski je moguće da to bude vraćano više puta i ne postoje procesne zabrane koliko to puta može da bude vraćano. Ono što KV veće može da uradi je da obustavi postupak u slučaju u situaciji kada smatra da nema dovoljno dokaza za opravdanu sumnju“, kaže Svetlana Nenadić.
U slučaju optužnice protiv Nebojše Čovića to se nije desilo. Sud nije doneo konačnu odluku da optužbe odbaci.
Istraga protiv Čovića počela je u avgustu 2014, dve godine nakon što je Insajder u serijalu Patriotska pljačka objavio između ostalog i dokaze o zloupotrebama prilikom otkupa stanova, ali i kako je Kordinacioni centar, na čijem je čelu bio Čović, finansirao projekte gradnje stambenih lamela i gerontološkog centra u Kosovskoj Mitrovici koji nikada nisu izgrađeni.
Prvi čovek Koordinaconog centra za Kosovo i Metohiju od 2001. do 2005, a danas prvi čovek Košarkaškog kluba Crvena Zvezda Nebojša Čović čest je gost na televizijama sa nacionalnom frekvencijom. Gotovo svaku priliku koristi da optuži novinare Insajdera da su o njemu u serijalu Patriotska pljačka, za koji je i sam govorio – izneli neistine.
"Onda su ti napravili scenario da te diskredituju da naprave od tebe barabu, lopova ili ne znam šta drugo. Sa čim su se pojedine kolege, naši političari ili kako vi kažete naš deo političke elite , sladili“, glasila je samo deo jedne u nizu optužbi koje Čović iznosi godinama, poslednji put prilikom gostovanja na TV Happy prošle nedelje.
Dokaze koji su objavljeni u serijalu Insajdera potvrdio je Anketni odbor Skupštine Srbije još pre 10 godina, a Tuzilaštvo je napisalo predlog optužnice. Nebojša Čović međutim i dalje tvrdi da su u pitanju politički motivisane optužbe jer se on borio za Kosovo. Za to vreme između tužilaštva i suda traje ping pong. A to može da traje dok ne zastare optužbe koje se okrivljenima stavljaju na teret. Kada optužbe zastarevaju odlučuje sud, ali prema onome što piše u zakonu nije ostalo mnogo vremena.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.