U Skupštini Srbije u utorak će biti održana konstitutivna sednica, a na dnevnom redu je, pored ostalog, potvrđivanje mandata narodnih poslanika, izbor predsednika Skupštine, kao i izbor članova radnih tela. Novi skupštinski saziv počinje sa radom uprkos sumnjama u izborne nepravilnosti, a konačna odluka Ustavnog suda - ima li osnova za poništavanje izbora - i dalje se čeka.
Šta može da se očekuje od sutrašnje sednice i dalje se ne zna, jer predstavnici najveće opozicione grupacije ne žele da otkrivaju kako će se ponašati u Parlamentu. Vlast nije izašla u susret zahtevu opozicije da se konstitutivna sednica održi tek posle usvajanja Rezolucije Evropskog parlamenta, 8. februara.
Prvom sednicom skupštinskog saziva predsedava najstariji narodni poslanik sa liste Srpske napredne stranke Stojan Radenović, a u tom poslu će mu pomagati najmlađi poslanici, među kojima je i Marko Milošević, unuk Slobodana Miloševića.
Dnevni red, osim potvrde mandata narodnih poslanika, predviđa i izbor predsednika Skupštine, o čemu bi trebalo da se raspravlja. Međutim, kako nije održan Kolegijum Parlamenta, i dalje nije poznato kako će izgledati sednica, a o tome ko bi mogao da bude kandidat za predsednika Skupštine i dalje se samo nagađa.
Neizvesno je i kako će se na sednici ponašati poslanici opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja", koji danima najavljuju mogućnost opstrukcije rada Parlamenta zbog, kako kažu, izborne krađe. Šta opstrukcija tačno podrazumeva, međutim, ne žele da otkrivaju. Sednici ipak neće prisustvovati Demokratska stranka, takođe članica te koalicije.
Ono što je sigurno jeste da će Parlament izgledati znatno drugačije nego u prethodnom sazivu. Najveće iznenađenje je do skoro druga po snazi u Skupštini - Socijalistička partija Srbije, koja će sada imati samo 18 poslanika, ali i to što će građane predstavljati i poslanici sa liste "Mi, glas iz naroda" doktora Branimira Nestorovića, i to sa 13 poslanika.
Sa druge strane, doskorašnje parlamentarne stranke Dveri, Zavetnici i Narodna stranka više nemaju predstavnike u Parlamentu.
Novi skupštinski saziv biće konstituisan, iako sumnje u izborne neregularnosti i prekrajanje izborne volje stižu sa više adresa - od posmatračkih misija, preko međunarodne zajednice do opozicije koja se tim povodom obratila i Ustavnom sudu - najvišoj instanci koja može da poništi izbore.
Izvor: Insajder