Podeljena mišljenja studenata u vezi sa predlogom za ekspertsku vladu

Studenti u blokadi više visokoškolskih ustanova iz Novog Sada poručili su da je formiranje ekspertske vlade jedini mogući put ka ispunjenju njihovih zahteva i prevazilaženju aktuelne društvene krize. S druge strane, plenum Filozofskog fakulteta u Beogradu navodi kako bi ekspertska vlada predstavljala marginalizaciju studentskih zahteva.

Blokada Autokomande. Foto: Srđan Ilić

Kako su naveli novosadski studenti, blokade su i dalje na snazi na Prirodno-matematičkom fakultetu, Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, Tehnološkom fakultetu, Visokoj poslovnoj školi u Novom Sadu, kao i na Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu.

Podsetili su da je prošlo više od pet meseci od tragičnog pada nadstrešnice na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 16 ljudi, dok je jedna osoba teško povređena, a da studentski zahtevi još uvek nisu ispunjeni.


Kako navode, režim se, u pokušaju da slomi studentske i građanske proteste, kontinuirano služi nasiljem, kako verbalnim tako i fizičkim, ne prezajući od nanošenja teških telesnih povreda i vođenja najgnusnijih  medijskih kampanja putem režimskih medija. 

“Kako smo za ova četiri meseca okarakterisani kao najveća politička sila u državi, osećamo moralnu odgovornost da se na temu društveno-političke krize u državi i oglasimo”, navodi se na njihovim instagram nalozima.

Dodaju da su srž studentskih zahteva prepoznali i predstavnici vlasti, što je jasno iz činjenice da već četiri meseca isti zahtevi ostaju neispunjeni, bilo zbog nesposobnosti, bilo zbog nedostatka političke volje. 

“Bez obzira na razlog, rezultat je isti – vlast neće ispuniti naše zahteve”, navode oni. 

Ističu kako je ispunjenje studentskih zahteva u nadležnosti pravosuđa koje je nedopustivim pritiscima izvršne vlasti, koja krši odredbe Ustava, te da smatraju da je rešenje za izlazak iz društvene krize njihovo ispunjenje, za šta je potrebno da Srbija dobije Vladu koja može da ih ispuni. 

Navode da je jedino moguće rešenje ekspertska vlada. 

“Budući da student od početka zahtevaju sistemske promene i insistiraju na stranačkoj neopredeljenosti, smatramo da Vlada u čijem bi se sastavu našli nezavisni stručnjaci predstavlja najpodobnije rešenje trenutne političke krize”, dodaju novosadski studenti u blokadi. 

“Glavni zadatak ove Vlade jeste da omogući neselektivno primenjivanje zakona i propisa, na taj nalin omogućujući pravedno i pravično funkcionisanje državnog aparata i pravosudnog sistema, što je put ka ispunjenju studentskih zahteva i izlasku iz duboke krize u koju smo, kao društvo, zapali”, zakjljučuje se u saopštenju koje potpisuju student u blokadi Prirodno-matematičkog fakulteta, Fakulteta sporta I fizičkog vaspitanja, Tehnološkog fakulteta i Visoke poslovne škole u Novom Sadu, i Tehničkog fakulteta “Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu. 

Plenum Filozofskog fakulteta: Zalaganje za ekspertsku vladu – marginalizacija studentskih zahteva

Povodom formiranja ekspertske vlade oglasio se plenum Filozofskog fakulteta u Beogradu. 

Kako navode na svom isntagram profilu, Srbija je stala zbog pada nadstrešnice i protiv nasilja nad studentima. 

“Blokade su dovele do organizovanja protesta od stotine hiljada ljudi koji su održani sa ciljem ispunjenja studentskih zahteva. U toj borbi studenti su nebrojen broj puta ukazivali da njih zanima ispunjenje zahteva i da ne žele nikakvu saradnju sa opozicijom i aktivističkim organizacijama, te da žele nezavisnost studentskog pokreta i da neće dozvoliti njegovu manipulaciju od strane onih koji hoče da se preko leđa studenata dograbe političkih funkcija”, navode oni.


Kako navode, studentski protesti su doveli do ostavke premijera i nove Vlade, te da imenovanjem eksperta Đure Macuta vlast aktivno ignoriše ispunjenje studentskih zahteva, krijući se iza ekspertize nove Vlade u pokušaju “da sakrije svoju odgovornost” za loš rad insstitucija i neispunjenje zahteva. 

“Zalaganjem za ekonomski rast se ne može na bilo koji način platiti smrt 16 žrtava tragedije u Novom Sadu. Ovaj vid ekspertske vlade ima za svoj pravi cilj gušenje studentskog bunta I izbegavanje sistemskog rešenja koje studentski zahtevi traže”, dodaju. 

Ističu i kako je ranije opozicija izašla sa sopstvenim predlogom ekspertske vlade sa trajanjem najviše do devet meseci. 

“Jedan od ciljeva ove Vlade bilo bi ispunjenje studentskih zahteva, a u Platformi za formiranje Vlade narodnog poverenja se navodi da bi se sastav Vlade birao “pre svega sa univerzitetima u blokadi”, bez da su student u blokadi tih univerziteta ikada pitani o njihovoj želji da učestvuju u izboru iste”, dodaju iz plenuma Filozofskog fakulteta. 

Kako prvi problematičan momente navode “ideološku obojenost termina ekspert”, te podsećaju da se i G17+ profilisao kao stranka eksperata, a da su i Ana Brnabići Saša Radulović bili u jednom momentu nestranački eksperti. 

Drugi aspekt koji navode se tiče samog načina izbora ekspertske Vlade, jer bi i ona morala da bude izabrana večinom glasova poslanika u Narodnoj skupštini, za šta navode da je “apsurdno tražiti od vladajuće koalicije da konstituiše Vladu koja je pritivna njenom interesu”.
“Kako i ispunjenje zahteva i nova Vlada onda zavise isključivo od pritiska na vlast, zalaganje za ekspertsku vladu je istovremeno i marginalizacija studentskih zahteva jer je društveni pritisak bolje usmeriti ka realizaciji zahteva”, dodaju oni. 

Kako zaključuju, njihovo uverenje je da interesi koji stoje iza ekspertske vlade žele da zloupotrebe studentski pokret u stranačke i aktivističke svrhe i da ih ne zanima ispunjenje studentskih zahteva. 

“Bilo kakva proklamacija o ekspertskoj vladi, stoga, rizikuje da našteti jedinstvu studentskog pokreta i zanemari stvaranje konsenzusa koji je klučan deo direktne demokratije”, zaključuju iz plenuma Filozofskog fakulteta. 

Studenti Univerziteta u Nišu: Želimo one koje bi studenti predlagali, a građani prihvatili 

Povodom pitanja o ekspertskoj vladi danas su se oglasili i studenti Univerziteta u Nišu. U svom saopštenju su naveli da u ekspertskoj vladi žele one koje bi studenti predlagali, a građani prihvatili. 

“Danas, posle pet meseci, 16 izgubljenih života i više od 4 meseca studentskih blokada i zahteva za pravdom, istinom i odgovornošću, mi nemamo odgovore niti reakciju nadležnih institucija. U trenutku kada je vladavina prava duboko podrivena, kada su institucije obesmišljene, a političke odluke postale sinonim za lične i partijske interese, društvo se nalazi na ivici institucionalnog sloma. U ovoj tački prelomne istorijske odgovornosti, studenti odlučno istupaju, jer ćutanje znači pristajanje. A mi ne pristajemo. Zato postavljamo pitanje koje svi sebi postavljaju: „Šta sada?“, naš odgovor je jasan — Ekspertska vlada”, navodi se u saopštenju studenata Univerziteta u Nišu.


Kako se ističe, “uzimajući u obzir gubitak legitimiteta političkih kadrova i oslanjanje vlasti na monopol fizičke prinude umesto na Ustavom i zakonom zajemčena prava svih građanki i građana, mi, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu, odlučni smo u nuđenju odgovora političke artikulacije i izlaska iz trenutne krize”.

“Ekspertska vlada predstavlja oblik izvršne vlasti koju čine stručnjaci, osobe sa dokazanim znanjem, iskustvom, moralnim i socijalnim integritetom. Kao rešenje izlaska iz trenutne političke krize s kojom se naša država suočava tokom proteklih meseci, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu zalažu se za vladu koju neće činiti partijski poslušnici, već stručnjaci. Eksperti. Želimo one koje bi studenti predlagali, a građani prihvatili. Ljude čiji integritet, znanje i javni rad stoje iza njih, a ne stranačke knjižice”, dodaju u saopštenju. 

Kako navode, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu ne žele političke kadrove koji su odgovorni za dovođenje države u trenutnu političku krizu. 

“Ne želimo sistem u kojem je jedina kvalifikacija za funkciju stranačka knjižica. Umesto toga, predlažemo novi model: privremenu, ekspertsku vladu koja bi stabilizovala institucije, ispunila studentske zahteve, nakon čega bi se stvorili uslovi za ozdravljenje pravnog i demokratskog poretka”, ističe se u saopštenju studenata Univerziteta u Nišu.

Dodaju da, u vremenu kada je politika postala antipod pravdi, studenti pokazuju da otpor ne mora da bude bez oblika. 

“On može biti ustavan, pravno artikulisan i usmeren na izgradnju. Upravo zato je ovaj oblik političke artikulacije studentskog pokreta više od simbola otpora, on postaje konkretan korak ka izlazu iz krize. Ovom inicijativom studenti pokazuju zrelost, odgovornost i spremnost da se politička budućnost gradi, ne na temama podela, već na temeljima struke, prava i demokratije. Ova inicijativa nije odraz revolta, ona je izraz vizije. Studenti su svoj odgovor već dali. Na pitanje „Šta sada?“ mi kažemo: Ekspertska vlada, kao pravni otpor, kao nada u normalnost, kao početak oporavka. Sada je red na sve ostale”, zaključuju u svom saopštenju studenti Univerziteta u Nišu. 

 Podsećamo da su poslanici dela parlamentarne opozicije pozvali 20. marta na formiranje Vlade narodnog poverenja, koja bi bila oročena na devet meseci i čiji bi zadatak bio ispunjenje studentskih zahteva i uslova za raspisivanje parlamentarnih izbora. Nakon isteka mandata i ispunjenja zacrtanih ciljeva, usledilo bi raspisivanje parlamentarnih izbora.

S druge strane, predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je u subotu 6. aprila endokrinologa i profesora na Medicinskom fakultetu u Beogradu Đuru Macuta za mandatara Vlade Srbije.

Izvor: Insajder 

 

 

 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.